Worki pod oczami – jak poprawić wygląd powiek?

3 min
19/06/2018

Tzw. „worki pod oczami” lub opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale także czasem i zdrowotny. Proces starzenia powoduje, że z czasem skóra powiek wiotczeje i zaczyna zwisać. Spojrzenie staje się mniej wyraziste co dodaje nam  lat, a nawet  może  ograniczać widzenie. Żeby pozbyć się tego problemu wystarczy poddać się zabiegowi blefaroplastyki, czyli korekcji powiek, która pozwala w łatwy sposób odjąć naszemu spojrzeniu nawet 10 lat.

Z tekstu dowiesz się:

Co to jest Blefaroplastyka?

Pacjenci często latami borykają się z problemem tzw. „worków pod oczami” lub opadającymi powiekami, które postarzają, utrudniają codzienną pielęgnację, makijaż a nawet prowadzą do ograniczenia pola widzenia. Zdaniem dr n. med. Kamila Pietrasika chirurga plastycznego Kliniki Medycyny Estetycznej Estell  – Dziś nie ma potrzeby godzić się na te niedoskonałości ponieważ ich prostym i dostępnym rozwiązaniem jest Blefaroplastyka, czyli  bezpieczny zabieg korekty powiek górnych lub dolnych, który ma na celu przywrócenie ich młodszego wyglądu a czasem i poprawę funkcji. We wskazanych przypadkach zabieg obejmuje także  redukcję poduszek tłuszczowych, które  nadają naszym oczom „zmęczony\” wygląd. Często problem jest już na tyle daleko posunięty, że nadmiar skóry powiek górnych ogranicza pole widzenia. W przypadku obniżonych lub nisko osadzonych brwi, blefaroplastykę powiek górnych można zastąpić lub rozszerzyć o lifting brwi. Wymaga to dodatkowego zbadania Pacjenta/Pacjentki w czasie przedoperacyjnej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

– Najczęściej na zabieg korekty powiek zgłaszają się Panie między 40 a 50 rokiem życia, ale w tym przypadku nie tylko wiek jest kryterium, ale także wrodzone predyspozycje – podkreśla dr n. med. Kamil Pietrasik Mamy pacjentów w wieku 35 lat a nawet młodszych. Opadające powieki, czyli takie  gdy brzeg rzęsowy powieki górnej sięga do poziomu źrenicy lub niżej, to problem  głównie osób starszych. Wiek nie ogranicza możliwość wykonania operacji powiek. Dolne powieki warto korygować, kiedy pod oczami zaczynają tworzyć się  „worki”, które mogą być spowodowane przez nadmiar skóry, obecność przepuklin tłuszczowych czy wiotkość mięśnia okrężnego oka. Korekcja powiek może być wykonywana jednocześnie z liftingiem twarzy lub z podniesieniem brwi. Blefaroplastyka pozwala na odmłodzenie  wyglądu nawet o 8-10 lat!

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą chirurgii plastycznej, podczas której specjalista zbierze szczegółowy wywiad, przeprowadzi dokładne badanie, zleci konieczne badania oraz zaproponuje najlepszą metodę  poprawy wyglądu powiek.  W czasie konsultacji omawiany jest także dokładnie przebieg samego zabiegu, spodziewane efekty oraz postępowanie pooperacyjne.

Blefaroplastyka zabieg czy poważna operacja?

Korekta powiek górnych

Zabieg korekty powiek górnych przeprowadzany jest bez żadnych dolegliwości bólowych w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych lub na życzenie pacjenta w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych. W przypadku powiek górnych cięcia prowadzone są w fizjologicznych bruzdach, tak aby powstałe blizny pooperacyjne nie były widoczne.

Korekta powiek dolnych

Podczas korekty powiek dolnych zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, a we wskazanych przypadkach także i przepuklin tłuszczowych, na skutek czego uzyskuje się zmniejszenie nadmiaru tkanek w okolicy podoczodołowej (następuje likwidacja tzw. „worków”).

W czasie tego samego zabiegu można także skorygować tzw. „dolinę łez” uzyskując efekt odmłodzenia całej okolicy podoczodołowej. We wskazanych przypadkach, w celu utrzymania naturalnego położenia i kształtu powieki dolnej, zabieg blefaroplastyki poszerza się o procedury mające na celu zwiększenie napięcia powieki dolnej. W zależności od problemu występującego u pacjenta, zabieg może być przeprowadzony również poprzez dostęp przezspojówkowy, czyli bez żadnych blizn zewnętrznych, ale nie wszyscy Pacjenci kwalifikują się do tej metody. Operacje estetyczne powiek dolnych wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub płytkim dożylnym w warunkach szpitalnych w zależności od rozległości zabiegu i preferencji pacjenta. Cięcia prowadzone są tuż poniżej brzegu rzęsowego powiek tak aby powstałe blizny pooperacyjne były jak najmniej widoczne. Szew  śródskórny suwany jest w 7 dobie po operacji. Po 6 miesiącach blizna jest zupełnie niewidoczna.

Ile trwa rekonwalescencja?

W przypadku korekcji powiek górnych cienki szew śródskórny zostaje usunięty w 7 dobie po operacji. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1 tygodniu. Ostateczny efekt zabiegu pojawia się 4 tygodnie po operacji wraz z całkowitym ustąpieniem obrzęków.

Po zabiegu korekty powiek dolnych powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1-2 tygodniach a pełen efekt zabiegu pojawia się po 4- 6 tygodniach od operacji w raz z całkowitym ustąpieniem obrzęków.

W okresie po operacji powiek najistotniejsze jest chłodzenie okolic operowanych przez 2 – 3 doby. Dzięki temu obrzęki w 4 dobie są już tylko śladowe.

Blefaorplastyka – dlaczego warto?

Korekta powiek górnych lub dolnych to bezpieczny zabieg, którego efekty są szybkie i spektakularne – podkreśla dr n. med. Kamil Pietrasik. Usunięcie nadmiaru skóry i pozbycie worków pod oczami daje natychmiast efekt odmłodzenia, poprawiając nie tylko wygląd, ale przede wszystkim poprawiając samopoczucie i samoocenę.