Zdrowe, równe i idealnie białe zęby są najlepszą wizytówką każdego człowieka! Niestety, nie każdy z nas został obdarzony przez naturę śnieżnobiałym uśmiechem. Są one ponadto narażone na różnego rodzaju przebarwienia. Z pomocą przychodzą nam różne metody wybielania zębów – w domu i u dentysty.
Nieestetyczny żółtawy odcień zębów może mieć różne przyczyny. Warto mieć świadomość, że kolor zębów to w dużej mierze kwestia genetyczna – u jednych są one białe, u innych żółtawe, a u jeszcze innych – szare. Przebarwienia bywają efektem niedostatecznej higieny, picia dużej ilości kawy i herbaty, palenia papierosów, a nawet spożywania warzyw czy owoców zawierających intensywne naturalne barwniki. Czasami nieestetyczny kolor zębów jest wywoływany przez choroby (np. tarczycy lub trzustki) oraz przyjmowanie niektórych leków (m.in. antybiotyków z grupy tetracyklin w dzieciństwie).
Wybielanie zębów w domu
W drogeriach, aptekach, a nawet w internecie można dziś kupić różnego rodzaju produkty do domowego wybielania zębów. Są to różnego rodzaju pasty wybielające, czarna pasta do zębów z węglem aktywnym, paski wybielające, nakładki i żele. Przy ich samodzielnym stosowaniu należy jednak zachowywać ostrożność! Po pierwsze – jeśli już decydujemy się na ich zakup, nabywajmy produkty sprawdzonych, znanych marek, najlepiej w aptekach. Na pewno nie zaleca się zamawiania środków wybielających w podejrzanych sklepach internetowych czy na zagranicznych platformach zakupowych. Mogą to być produkty wątpliwej jakości, bez wymaganych certyfikatów, ze składnikami szkodzącymi zdrowiu.
Po drugie – nawet markowe pasty czy paski wybielające używane w nadmiarze lub za długo mogą być niebezpieczne. Zdarza się, że uszkadzają one szkliwo albo podrażniają błony śluzowe jamy ustnej. Podobnie należy zachować sceptycyzm wobec stosowania węgla aktywnego na zęby. Z jednej strony wybielanie zębów węglem aktywnym zawartym w paście przynosi pewne efekty, jednak z drugiej może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń struktury szkliwa. Podobnie jest z innymi pastami wybielającymi o wysokim wskaźniku RDA – mają one w sobie duże ilości ścierających drobinek, które usuwają powierzchowne przebarwienia, ale z pewnością należy ich używać rozsądnie.
Wybielanie zębów u dentysty
Jeśli zależy nam na bezpiecznym, skutecznym i trwałym wybieleniu zębów, sporo metod do wyboru dają współczesna stomatologia estetyczna i zabiegi wykonywane przez dentystów. Należy jednak pamiętać, że przed wybielaniem należy koniecznie wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz usunąć z zębów kamień i osady. Dopiero wyleczone i oczyszczone zęby można poddać zabiegom wybielającym u dentysty. Lekarz może nam zaproponować:
- Wybielanie nakładkowe zębów – jest to metoda skuteczna, a jednocześnie dość przystępna pod względem cenowym. Najpierw w gabinecie na podstawie pobranego od pacjenta wycisku przygotowuje się specjalne nakładki, dopasowane do indywidualnej budowy anatomicznej jamy ustnej. Kiedy są gotowe, lekarz przekazuje pacjentowi żel wybielający oraz instruuje, w jakich ilościach i jak długo się go używa. W domu pacjent wypełnia nakładki żelem, umieszcza je w jamie ustnej i nosi przez określony czas. Wybielanie nakładkowe zębów z reguły trwa od 7 do 21 dni.
- Wybielanie zębów lampą – ten zabieg jest wykonywany w gabinecie. Na początku lekarz zabezpiecza błony śluzowe jamy ustnej specjalnym preparatem, a następnie nakłada na zęby żel zawierający w swoim składzie nadtlenek wodoru w ściśle określonym stężeniu. Później zęby pokryte żelem naświetla się lampą – jej światło ułatwia przenikanie żelu przez szkliwo do zębiny, gdzie rozbija przebarwienia oraz je utlenia. Cały zabieg trwa mniej więcej 30-45 minut. Na koniec lekarz pokrywa zęby lakierem z fluorem. Wybielanie zębów lampą pozwala usunąć nawet głębokie przebarwienia, a efekty są widoczne od razu.
- Laserowe wybielanie zębów – skutecznym, bezpiecznym i bardzo nowoczesnym sposobem na pozbycie się przebarwień jest także laserowe wybielanie zębów. Procedura przebiega podobnie jak w przypadku wybielania lampą – zęby muszą być wyleczone i oczyszczone z kamienia, nakłada się na nie żel z nadtlenkiem wodoru i kieruje światło lasera, aktywujące działanie substancji wybielającej. Efekty takiego zabiegu mogą się utrzymywać nawet dwa lata.
Dla jak najlepszych rezultatów wybielania trzeba oczywiście stosować się do zaleceń dentysty. Konieczne jest m.in. przestrzeganie przez kilkanaście dni tzw. białej diety, czyli unikanie spożywania produktów, które mogłyby przebarwić zęby. Niezbędna jest także prawidłowa higiena. Dzięki temu można przez długi czas cieszyć się pięknym, białym uśmiechem!2020