Zdrowe, piękne, gęste włosy to bez wątpienia jeden z atrybutów kobiecości. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w okresie ciąży pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Jednak po porodzie, kiedy spada poziom estrogenów, włosy wypadają, co jest zjawiskiem naturalnym. Na szczęście są metody, by zahamować ten niekorzystny stan. We wzmocnieniu włosów po urodzeniu dziecka pomogą nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.
Wypadające włosy po porodzie to często występujący problem. Zwykle nie dotyczy kobiet w połogu, lecz pojawia się około trzech miesiącach po urodzeniu dziecka. Początkowo wypadanie włosów jest tylko nieco zwiększone, ale niektóre panie obserwują znaczącą ich utratę nawet w trakcie codziennego czesania. Co więcej, włosy tracą blask, stają się matowe, kruche i łamliwe.
Ciąża, poród i karmienie piersią a wypadanie włosów
Poporodowa utrata włosów po okresie ciąży nie jest spowodowana nieprawidłową dietą czy pielęgnacją, lecz zmianami hormonalnymi. W czasie ciąży w organizmie kobiety obserwuje się znaczący wzrost poziomu estrogenu. Hormon ten jest odpowiedzialny m.in. za wydłużenie fazy wzrostu włosa (faza anagenu). W ten sposób włosy stają się gęste – faza anagenu jest wydłużona, więc włos rośnie i pozostaje w naturalny sposób dłużej. Podczas ciąży i tuż po niej włosy stają się mocniejsze, zagęszczone i wyraźnie piękniejsze, co zauważa niemal każda ciężarna. Po porodzie poziom estrogenów obniża się, a „zatrzymane” przez estrogeny włosy zaczynają wypadać. Proces ten rozpoczyna się zwykle około 3 -4 miesiące po porodzie. Warto podkreślić, że jest to czas odpowiadający długości fazy telogenu, czyli fazy spoczynkowej wzrostu włosów. Innymi słowy, wydłużenie stosunku fazy wzrostu do fazy telogenowej skutkuje wydłużeniem życia włosa.
Czym jest łysienie poporodowe?
Łysienie poporodowe (alopecia postpartalis) związane jest z obniżeniem poziomu estrogenów. Ten gwałtowny proces, wraz ze wzrostem w organizmie kobiety innego hormonu, prolaktyny, umożliwia rozpoczęcie laktacji, ale jednocześnie powoduje nasiloną utratę włosów. Problem ten dotyczy około 90% kobiet po porodzie. Jak długo trwa wypadanie włosów po okresie ciąży? Gęste i lśniące na powrót włosy pojawiają się zwykle w okresie 6 – 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak młoda mama zdecyduje się na dłuższe karmienie piersią, włosy mogą wrócić samoistnie do stanu sprzed ciąży w dłuższym terminie.
Należy podkreślić, że wspomniana prolaktyna może mieć dość znaczny negatywny wpływ na kondycję włosów – u niektórych kobiet wywołuje łojotokowe zapalenie skóry, co pogarsza oczywiście ich stan.
Wypadanie włosów po ciąży – jak zaradzić temu zjawisku?
Choć utrata włosów po ciąży jest w pewnym stopniu stanem naturalnym i samoistnie mija po unormowaniu się poziomu hormonów w organizmie, to jednak może być trudna do akceptacji pod względem emocjonalnym. Włosy to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, a gdy jest ich niewiele, są słabe i łamliwe, niekorzystnie wpływa to na samopoczucie i pewność siebie. Warto wiedzieć, że można nieco poprawić kondycję włosów stosując zbilansowaną dietę, bogatą w określone składniki odżywcze. Korzystnie na włosy wpływa:
- cynk, którego cennym źródłem są migdały, orzechy czy pestki dyni;
- żelazo, w które obfituje czerwone mięso, zielone warzywa, jaja oraz ryby;
- krzem znajdujący się w mleku i przetworach mlecznych;
- miedź, której bogatym źródłem jest m.in. kasza gryczana,
- witaminy z grupy B (B1, B6, biotyna), w które obfituje m.in. pełnoziarniste pieczywo
- witamina A, E oraz C.
Oczywiście w przypadku kobiet karmiących piersią dostarczanie organizmowi składników mineralnych i witamin, zarówno w pożywieniu, jak i ewentualnych suplementach, musi być dostosowane do diety noworodka. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem pediatrą.
Nadmierną utratę włosów po okresie ciąży można zredukować również stosując specjalistyczne szampony i odżywki, jednak zdecydowanie bardziej skutecznym sposobem hamowania tego procesu i wzmacniania włosów są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.
Co na poporodowe wypadanie włosów? Trzy zabiegi, które mogą pomóc!
W Warszawskiej klinice medycyny estetycznej ESTELL panie borykające się z problemem nadmiernej utraty włosów po okresie ciąży mogą skorzystać z kilku nowoczesnych, bezpiecznych i skutecznych zabiegów:
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Popularnym zabiegiem pomagającym hamować utratę włosów jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Osocze bogatopłytkowe to substancja pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta podczas procesu wirowania. Uzyskany w ten sposób koncentrat zawiera wysokie stężenie płytek krwi, które pełnią bardzo ważną funkcję w procesie odmładzania, gojenia i regeneracji. Osocze bogatopłytkowe podaje się poprzez iniekcję bezpośrednio w skórę głowy – stymuluje ono porost włosów, odżywia mieszki włosowe i przyspiesza namnażanie komórek.
Efekty w postaci zahamowania procesu wypadania włosów, przyspieszenia ich wzrostu, poprawy gęstości i wzmocnienia widoczne są już po kilku tygodniach. Zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.
Mezoterapia skóry głowy
Mezoterapia skóry głowy nie musi się ograniczać do zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego. Poprzez iniekcję można wprowadzić śródskórnie również inne substancje odżywcze, wzmacniające i regenerujące, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Taki sposób podania preparatu sprawia, że są one w stanie przeniknąć w głębsze partie skóry, niedostępne dla kosmetyków w innej formie.
W klinice ESTELL w celu zahamowania poporodowego wypadania włosów stosowany jest Dermaheal HRS. Zawiera on zarówno czynniki wzrostu, jak i białka biomimetyczne, dzięki czemu skutecznie ogranicza wypadanie włosów. Preparat rewitalizuje cebulki włosowe, poprawia krążenie, przyspiesza porost włosów, zwiększa ich gęstość i grubość. Pełny program zabiegowy obejmuje serię czterech zabiegów wykonywanych co dwa tygodnie.
Komórki macierzyste – na twarz… i włosy
Na włosy wypadające po ciąży sprawdzi się również CGF. Jest to zabieg z użyciem czynników wzrostu i komórek macierzystych pozyskiwanych bezpośrednio z krwi pacjenta i umieszczanych w żelu. Przygotowany w ten sposób preparat jest podawany w skórę głowy kaniulą lub techniką mezoterapii. W celu zminimalizowania ewentualnego dyskomfortu lekarz może zastosować znieczulenie w postaci maści. W trakcie podawania preparatu pacjentka może czuć lekkie rozpieranie, ale po zabiegu nie jest konieczna żadna rekonwalescencja i od razu można wrócić do normalnych aktywności. Dla jak najlepszych rezultatów zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych zaleca się wykonać trzykrotnie w sześciotygodniowych odstępach.
Wszystkie panie pragnące wzmocnić włosy po ciąży zapraszamy na konsultacje do kliniki ESTELL – nasi specjaliści dobiorą najlepszą metodę leczenia tej przykrej dolegliwości.