Zmarszczki palacza – skąd się biorą i jak wyglądają? Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

3 min
28/02/2023
[ssba-buttons]

Zmarszczki palacza to powszechny problem estetyczny, który dotyka kobiet i mężczyzn zwykle po 30.-40. roku życia. Charakterystyczne pionowe wgłębienia nad górną wargą są źródłem kompleksów, sprawiają, że wyglądamy smutno i poważnie. Wbrew pozorom, nałogowe palenie papierosów to nie jedyna przyczyna tego defektu. Sprawdź, jak powstają zmarszczki palacza oraz jakie zabiegi mogą pomóc wygładzić problematyczny obszar skóry twarzy.

Skąd się biorą zmarszczki palacza? Przyczyny pionowych zmarszczek wokół ust

Zmarszczki palacza to po prostu pionowe zmarszczki wokół ust, które z wyglądu przypominają kod kreskowy. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, występują u osób palących papierosy, jednak pionowe bruzdy mogą pojawić się również u niepalących, będąc jedną z oznak upływu czasu. Wiedz, że wraz z wiekiem produkcja włókien kolagenowych spada, a skóra traci młodzieńczą jędrność i elastyczność – na twarzy uwidaczniają się zmarszczki oraz bruzdy. Co sprzyja starzeniu się skóry? Powstawanie zmarszczek palacza przyspiesza:

 • nadmierna ekspozycja na słońce – szczególnie bez stosowania kremów ochronnych z wysokimi filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV,
 • częste korzystanie z solarium,
 • niehigieniczny tryb życia – np. stosowanie używek, niedobór snu, niewłaściwa dieta (uboga w antyoksydanty),
 • silna ekspresja twarzy (nadmierna mimika podczas mówienia),
 • złe nawyki – np. częste picie napojów przez słomkę,
 • zaburzona bariera hydrolipidowa skóry.

Innym czynnikiem sprawczym pionowych zmarszczek palacza mogą być również uwarunkowania genetyczne.

Usuwanie zmarszczek palacza dzięki laseroterapii

Jak pozbyć się zmarszczek palacza? Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku medycyny estetycznej jest laseroterapia. Poprawę napięcia i wygładzenie skóry wokół ust można uzyskać, korzystając z różnych technologii laserowych np. frakcyjnej lub tulowej. Odpowiedni dobór fali i mocy pozwala urządzeniom laserowym dotrzeć w głębokie warstwy skóry, mobilizując ją do przebudowy. Zabiegi laserowego usuwania zmarszczek palacza wykonane przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę nie powodują naruszenia sąsiednich tkanek ani nie pozostawiają blizn. Oczywiście, by uzyskać pożądane rezultaty, należy ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

Zabiegi na zmarszczki palacza – nici liftingujące

Chcąc wygładzić zmarszczki mimiczne, można skorzystać również z innej metody, a mianowicie rozpuszczalnych nici liftingujących, które wprowadzone przez lekarza pod skórę za pomocą bardzo cienkiej igły:

 • stymulują syntezę kolagenu i elastyny,
 • nawilżają,
 • napinają,
 • wygładzają,
 • ujędrniają.

Poprawnie przeprowadzona procedura zabiegowa daje naturalny i dyskretny rezultat. Nici liftingujące stopniowo się wchłaniają, efekt utrzymuje się 18-24 miesięcy. Skóra w okolicy ust jest gładka, podnosi się też owal twarzy. Jakie inne zabiegi medycyny estetycznej można przetestować?

Usuwanie zmarszczek wokół ust. Toksyna botulinowa na zmarszczki palacza

Inną opcją, która może wygładzić zmarszczki mimiczne, jest toksyna botulinowa, która blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Podanie preparatu z toksyną botulinową w problematyczny obszar twarzy z użyciem cienkiej igły natychmiast rozluźnia mięsień okrężny ust i spłyca zmarszczki. Warto mieć świadomość, że zabieg wymaga dużej precyzji i powinien być wykonany przez doświadczonego specjalistę z odpowiednią wiedzą oraz kwalifikacjami. Oczywiście procedura musi być wykonana po wstępnej konsultacji medycznej, jeśli lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Zabieg wypełniania zmarszczek palacza kwasem hialuronowym

Inną powszechnie stosowaną metodą na wygładzenie zmarszczek palacza jest ostrzykiwanie problematycznego obszaru preparatem z kwasem hialuronowym. Substancja ta występuje naturalnie praktycznie w całym organizmie i ma działanie silnie nawilżające (z ostrzykiwania kwasem hialuronowym często korzystają pacjenci z mocno wysuszoną skórą). Zabieg polega na precyzyjnych iniekcjach (kwas hialuronowy wprowadzany jest za pomocą cienkiej sterylnej igły), a następnie rozmasowaniu wypełniacza tak, by środek równomiernie się rozprowadził. Kuracja często jest łączona z podnoszeniem opadających kącików i nawilżaniem ust. Zabieg ten jest często wykorzystywany również wtedy, gdy pojawiają się nieestetyczne zmarszczki na szyi.

Likwidacja zmarszczek za pomocą radiofrekwencji mikroigłowej

Jeśli chodzi o inne metody usuwania zmarszczek wokół ust pacjenci mogą skorzystać z radiofrekwencji mikroigłowej. Zabieg pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych poprzez kontrolowane drobne uszkodzenia mechaniczne skóry i bodźce termiczne. Mikroigły wnikają pod skórę na głębokość 0,5-3,5 mm emitując impulsy o częstotliwości fali radiowej (skóra jest nakłuwana na różnych głębokościach). Liczba sesji zabiegowych jest ustalana indywidualnie, w zależności od skali problemu (tego, jak głębokie są pionowe linie u pacjenta). Tak, jak w przypadku innych zabiegów również i tutaj należy zapoznać się szczegółowo z listą czynników wykluczających.

Redukcja zmarszczek palacza dzięki mezoterapii igłowej

Innym zabiegiem, któremu można się poddać w walce ze zmarszczkami palacza, jest mezoterapia igłowa. Na czym polega ta metoda? Specjalista aplikuje podskórnie i śródskórnie małe dawki substancji aktywnych, które stopniowo się uwalniają, rewitalizując okolicę zabiegową. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta, naturalną reakcją organizmu są też drobne siniaki w miejscach wstrzyknięć, które znikną samoistnie w ciągu kilku kolejnych dni. Indywidualnie dobrana seria iniekcji spłyca zmarszczki, poprawia mikrokrążenie, przywraca skórze jędrność.

Osoby, które poznać więcej szczegółów na temat dostępnych zabiegów usuwania zmarszczek mimicznych zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

 

Źródła:

https://podyplomie.pl/dermatologia/16502,miejsce-toksyny-botulinowej-typu-a-w-terapii-przeciwstarzeniowej

https://podyplomie.pl/dermatologia/32933,zdrowsza-dieta-oznacza-mniej-zmarszczek

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/635/original/31-43.pdf?1481035129