10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej

3 min
18/06/2018

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne alarmuje, że u kobiet rośnie liczba powikłań po nieprawidłowo wykonanych zabiegach medycyny estetycznej, np. po przeprowadzaniu ich przez osoby bez wykształcenia lekarskiego. Niezależnie od postulowanych zmian legislacyjnych, których wprowadzenie staje się koniecznością, problem będzie narastać, jeżeli przy wyborze miejsca wykonywania usług z zakresu medycyny estetycznej kobiety nie będą się kierować określonymi zasadami gwarantującymi im bezpieczeństwo.

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej opracowaliśmy po to, żeby pomóc każdej kobiecie w wyborze bezpiecznej kliniki medycyny estetycznej. Dzięki nim mogą dowiedzieć się, jakie przysługują im prawa, o co powinny pytać podczas wizyt, na co zwracać uwagę i gdzie szukać wiarygodnych informacji – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, kierownik medyczny Kliniki Estell. – Medycyna estetyczna ma być wsparciem dla kobiet w trosce o urodę oraz w prowadzeniu zdrowego stylu życia, dlatego bardzo niepokoją nas informacje o rosnącej liczbie powikłań. Popieramy postulaty zmian legislacyjnych, ale, nie czekając na ich wprowadzenie, chcemy edukować kobiety i pomagać im w wyborze bezpiecznych usług medycyny estetycznej – dodaje dr n. med. Jakubowski.

Kobiety coraz chętniej korzystają z usług medycyny estetycznej, co wpływa na szybki rozwój tego segmentu usług. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że coraz częściej zabiegi, takie jak np. podanie toksyny botulinowej, wykonują osoby bez wykształcenia lekarskiego, co zdaniem dermatologów jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Zdarza się nawet, że zabiegi są wykonywane poza gabinetami, np. w domach klientek.

Dlatego pierwszym punktem na liście zasad bezpieczeństwa jest świadomy i odpowiedzialny wybór kliniki. Należy upewnić się, że zatrudnia ona wykwalifikowanych lekarzy specjalistów i spełnia wymogi sanitarno-epidemiologiczne, co można sprawdzić na stronie internetowej placówki.

Medycyna estetyczna tylko u lekarzy!

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w oficjalnym stanowisku postuluje m.in. wprowadzenie precyzyjnego określenia, iż zabiegi medycyny estetycznej, w tym w szczególności zabiegi inwazyjne wykonywane przy użyciu urządzeń́ medycznych oraz zabiegi z wykorzystaniem substancji wydawanych na podstawie przepisu lekarza, mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza.

Tylko lekarz jest w stanie zebrać profesjonalny wywiad przed zabiegiem oraz zareagować np.

w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Medycyna estetyczna obejmuje poważne zabiegi medyczne, związane z ingerencją w organizm człowieka, co wymaga znajomości anatomii i umiejętności diagnozowania. Dlatego postulujemy o doprecyzowanie przepisów prawa w tym zakresie. W innym przypadku kobietom grożą poważne powikłania, z którymi jako lekarze dermatolodzy spotykamy się coraz częściej – mówi prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej w Łodzi, Dermokliniki Centrum Medyczne w Łodzi, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Dlatego właśnie kluczowym etapem podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług medycyny estetycznej powinna być konsultacja medyczna, która poprzedza każdy profesjonalny zabieg. – Podczas konsultacji medycznej, jako lekarze musimy pacjentom opisać zrozumiałym językiem przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania oraz możliwe powikłania, a przede wszystkim odpowiedzieć na każde pytanie. Równie ważne jest jednak to, co mówi sam pacjent. Powinien opowiedzieć o przebytych zabiegach, chorobach przewlekłych, lekach jakie przyjmuje. Wszystko, co jest związane ze zdrowiem pacjenta jest dla mnie, jako lekarza, ważne. Na tej podstawie podejmuję decyzję o tym, czy i jaki zabieg zalecę i przeprowadzę. Zawsze zachęcam do pytania o wszystko, nawet o rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

Liczy się bezpieczeństwo!

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami ministerstwa zdrowia, zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii są świadczeniami medycznymi i powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy. – Wymagania te podyktowane s koniecznością posiadania kompetencji, które ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu. Użycie implantów tkankowych może prowadzić ́ do natychmiastowych i odległych poważnych działań niepożądanych, takich jak martwica tkanek, stany zapalne, ropnie, trwała utrata wzroku, reakcja anafilaktyczna i inne, włącznie z ryzykiem zgonu – czytamy w stanowisku PTD.

Aby uniknąć tak poważnych powikłań, decydując się na zabiegi z podaniem preparatów takich jak np. toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy, trzeba upewnić się, że wykona je lekarz. Następnie trzeba zapytać, jakim preparatem zostanie wykonany, a przed podaniem sprawdzić, czy produkt jest fabrycznie zamknięty i czy nie jest przeterminowany. Pamiętajmy – jeden preparat podaje się jednej osobie.

Z lekarzem należy także otwarcie rozmawiać o efektach, jakie sobie wyobrażamy. Zadaniem lekarza jest wówczas przedstawienie realnych efektów, które są możliwe do osiągnięcia, biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.

Zawsze powtarzam pacjentkom, żeby traktować medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę. Opóźnienie procesu starzenia się skóry, poprawa wyglądu to naturalne potrzeby, której realizacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, wysoką samoocenę, a co za tym idzie – zdrowie psychiczne. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza, możemy bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstw – podkreśla dr n. med. Krzysztof  .