Co to jest wampirzy lifting?

3 min
09/07/2020

Wampirzy lifting to jeden z najczęściej stosowanych, mało inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na podaniu do skóry osocza bogatopłytkowego, pozyskanego z pobranej wcześniej krwi pacjenta. Pozwala na redukcję zmarszczek, ujędrnienie i odmłodzenie skóry, a także zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych i pooperacyjnych. Ten i inne zabiegi na twarz wykonujemy w naszych klinikach Estell w Warszawie.

Wampirzy lifting to zabieg regenerujący przeznaczony dla osób z objawami starzenia się – ze skórą wiotką, przesuszoną, cienką, ze zmarszczkami i przebarwieniami. Doskonale sprawdza się także u osób z bliznami pooperacyjnymi i potrądzikowymi, z rozstępami, a także w przypadku problemów z owłosioną skórą głowy – osłabieniem kondycji włosów, a nawet łysieniem.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP, ang. Platelet Rich Plasma) to koncentrat płytek krwi (trombocytów) zawieszonych w niewielkiej ilości osocza, pozyskiwany z krwi pobranej uprzednio od pacjenta, a następnie podawany w formie iniekcji bezpośrednio do skóry. Osocze bogatopłytkowe stanowi źródło czynników wzrostu, które nie tylko stymulują regenerację tkanek oraz produkcję kolagenu i macierzy pozakomórkowej, ale także biorą udział w powstawaniu nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo niskie pH substancji (6,5–6,7), hamując rozwój bakterii i wykazując właściwości przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe, pozwala skórze szybciej się goić.

Warto podkreślić, że iniekcje osoczem bogatopłytkowym znane są w medycynie od dawna. Stosuje się je m.in. w ortopedii przy leczeniu oraz  rehabilitacji chorób i  kontuzji narządu ruchu. Od pewnego czasu osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się również w medycynie estetycznej – jednym z najpopularniejszych zabiegów z jego użyciem jest tzw. wampirzy lifting, który oferujemy klientom warszawskiej kliniki Estell.

Wampirzy lifting – co to jest?

Wampirzy lifting, czyli mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest zabiegiem polegającym na ostrzykiwaniu skóry PRP uzyskanym uprzednio z krwi pacjenta. Klasyczny wampirzy lifting wykonywany jest w obrębie twarzy, choć w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, zabieg można wykonać również w obrębie dłoni, szyi i dekoltu, a nawet skóry głowy. Stosuje się go również w ginekologii estetycznej m.in. w leczeniu suchości pochwy i nawracających infekcji intymnych

Aplikacja PRP korzystnie wpływa na kondycję skóry. Naturalne procesy regeneracyjne zostają pobudzone już tylko z powodu samej iniekcji, natomiast osocze sprawia, że skóra staje się zdecydowanie młodsza i jędrniejsza, a także odzyskuje ładny koloryt oraz zdrowy wygląd. Zredukowane zostają zmarszczki i blizny, następuje również delikatne rozjaśnienie przebarwień.

Na czym polega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg przebiegający kilkuetapowo:

  1. Konsultacja medyczna, podczas której omawiane są szczegóły procedury.
  2. Pobranie krwi od pacjenta. Krew żylną miesza się z antykoagulantem i wprowadza do odpowiednich probówek.
  3. Odpowiednie odwirowanie krwi – krew należy wirować w specjalnym urządzeniu umożliwiającym pozyskanie PRP. W trakcie procesu wirowania uzyskiwany jest preparat o jak największej liczbie trombocytów i czynników wzrostu. Następuje wyekstrahowanie warstwy trombocytów z małą ilością osocza. Przygotowanie preparatu trwa zwykle kilkanaście minut.
  4. Odpowiednio przygotowane PRP zostaje wprowadzone przez lekarza metodą iniekcji do właściwej warstwy skóry.

Zabieg mezoterapii może powodować niewielki dyskomfort, dlatego podczas jego wykonywania często stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci specjalnego kremu.

Wampirzy lifting – kiedy efekty zabiegu?

Rekonwalescencja po wampirzym liftingu nie trwa długo. Po zabiegu skóra bywa podrażniona, zaczerwieniona, mogą się też pojawić lekkie obrzęki. Objawy te ustępują jednak w ciągu kilku dni. Wtedy pojawiają się również pierwsze efekty zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego – wyraźna odnowa skóry, która jest odświeżona oraz rozświetlona i zdecydowanie bardziej jędrna. Po kilku tygodniach można zauważyć redukcję zmarszczek oraz blizn.

Należy podkreślić, że istotny wpływ na rezultat zabiegu ma prawidłowe pozyskanie osocza. „Chodzi o to, by zawartość płytek krwi i czynników wzrostowych była w nim jak największa, a płytki żywe zostały zachowane w nienaruszonym stanie i były aktywne biologicznie. Dlatego procedura powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych, certyfikowanych lekarzy medycyny estetycznej, ściśle według protokołu zabiegowego, z zastosowaniem profesjonalnych zestawów do pobierania krwi i pozyskania osocza bogatopłytkowego”podkreśla dr Anna Suwalska, specjalistka kliniki Estell.

Jak często można stosować PRP?

W zależności od indywidualnych potrzeb, terapia osoczem bagatopłytkowym obejmuje serię od 3 do 5 zabiegów w odstępach 2–4 tygodni. Rezultaty w postaci młodszego wyglądu skóry utrzymują się przez około pół roku. Po tym czasie można dla podtrzymania efektów wykonać kolejny zabieg.

Wampirzy lifting – cena zabiegu?

W klinice Estell w Warszawie ceny mezoterapii z użyciem PRP rozpoczynają się od 800 zł za jeden obszar poddany zabiegowi.

Przeciwwskazania do zabiegu z zastosowaniem PRP

Choć terapia osoczem bogatopłytkowym nie należy do zabiegów wysokiego ryzyka, to jednak istnieją bezwzględne przeciwwskazania do jej wykonania. Nie poddaje się zabiegom m.in. pacjentów z zaburzeniami pracy wątroby (choroby przewlekłe), chorujących na nowotwory, cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi, zakażonych wirusem HIV, a także kobiet w ciąży i w okresie laktacji. O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu.

Lifting wampirzy – czy warto?

Wampirzy lifting jest zabiegiem, który bardzo szybko i skutecznie poprawia kondycję skóry, a autologiczny koncentrat płytek krwi to preparat w pełni bezpieczny. Jego zastosowanie nie wywołuje u pacjenta żadnej nadwrażliwości czy reakcji alergicznych.

Zapraszamy na konsultacje do kliniki Estell w Warszawie!