Taping, określany zamiennie mianem kinesiotapingu, to plastrowanie dynamiczne, znana od lat 70. XX wieku metoda fizjoterapii, która polega na naklejaniu na określone partie ciała specjalnych elastycznych plastrów. Plastry te poprawiają przepływ krwi i limfy w danym obszarze ciała, zwiększają odżywienie tkanek oraz przyspieszają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, co ma wpływ na lepsze gojenie i regenerację tkanek, np. po urazach. Od pewnego czasu kinesiotaping wykorzystuje się również jako zabieg estetyczny. Plastry przyklejane w odpowiedni sposób na twarz pozwalają m.in. na wygładzenie zmarszczek oraz poprawę jędrności i elastyczności skóry.
Jaka jest historia tapingu twarzy?
Taping to metoda terapeutyczna opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego lekarza i fizjoterapeutę Kenzo Kase. Zauważając, że klasyczne plastry nieelastyczne ograniczają ruchy mięśni i stawów, postanowił zastosować materiał elastyczny. Po 3 latach badań Kase zaczął regularnie stosować u osób powracających do zdrowia po kontuzjach specjalne elastyczne taśmy (tejp od ang. tape), które przyspieszały rekonwalescencję. Znane najpierw w Japonii, spopularyzowane zostały po Olimpiadzie w Seulu, gdzie szerzej zainteresowali się nimi sami sportowcy i fizjoterapeuci.
Taśmy przyklejone na skórę lekko ją unoszą i fałdują, co poprawia krążenie krwi i limfy, zmniejszając ich zastój, usprawnia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, a także zwiększa odżywienie i dostarczanie substancji energetycznych do tkanek. Wszystkie te procesy mają wpływ m.in. na normalizację napięcia mięśniowego, ułożenie i napięcie powięzi oraz funkcjonowanie układu nerwowego, co w efekcie pozwala na łagodzenie dolegliwości bólowych, przyspieszenie procesów regeneracyjnych organizmu oraz skrócenie okresu rekonwalescencji po urazach.
Kinesiotaping jest obecnie bardzo popularną metodą terapeutyczną, wykorzystywaną zarówno u sportowców wyczynowych, jak i amatorów, a także u osób po wypadkach oraz ze zdiagnozowanymi chorobami i kontuzjami układu ruchu. Plastrowanie stosuje się m.in. w przypadkach stłuczeń i naderwań mięśni, uszkodzeń więzadeł, kontuzji torebek stawowych, zespołów przeciążeniowych (łokieć golfisty, łokieć tenisisty, kolano biegacza, kolano skoczka), zwyrodnień kręgosłupa i wielu innych chorób.
Taping twarzy – co to za zabieg?
Od pewnego czasu kinesiotapingiem interesuje się także medycyna estetyczna. Taping znajduje zastosowanie jako zabieg wpływający pozytywnie na układ limfatyczny i krwionośny w obszarach twarzy oraz szyi. Wykorzystywane tu są te same właściwości plastrowania, co w przypadku procedur terapeutycznych – tejpy przyklejone na skórę w odpowiedni sposób (najczęściej są to techniki X, Y, I oraz tzw. wachlarz) delikatnie ją unoszą, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń między skórą a tkanką podskórną. Pozwala to na zmniejszenia napięcia i ucisku na naczynia krwionośne, poprawę krążenia i przepływu chłonki, lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, a także zmniejszenie obrzęków.
Nakładanie taśm do kinesiotapingu
Plastry do tapingu nakłada się na wybrane partie twarzy i szyi. Najczęściej stosuje się je na czoło – doskonale sprawdzą się w redukcji tzw. lwiej zmarszczki powstającej wskutek marszczenia brwi. Popularna jest także aplikacja taśm na okolice oczu, policzki, okolice nosa i ust, a także na podbródek. Taśmami można podczas jednego zabiegu okleić jedynie wybrane partie naszej twarzy albo całą twarz i szyję.
Warto podkreślić, że skuteczność kinesiotapingu twarzy to nie tylko kwestia długości trwania zabiegu, ale także, a może nawet przede wszystkim prawidłowej aplikacji tejpów. Nieodpowiednio przeprowadzony taping estetyczny może skutkować nie tylko przykrymi podrażnieniami skóry, które oczywiście są przejściowe, ale również może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.
Taping twarzy w domu – czy warto?
Choć w niektórych drogeriach dostępne są Taśmy na twarz przeznaczone do użytku domowego, na zabieg lepiej jest zgłosić się do specjalisty. Kluczowa jest bowiem technika naklejania taśm, nadanie im odpowiedniego kształtu oraz ich prawidłowe naciągnięcie. Plastry nakleja się na umytą, odtłuszczoną skórę. Kilka dni przed zabiegiem zaleca się odstawienie kosmetyków z silnymi składnikami aktywnymi, np. retinolem, który mógłby wejść w reakcję ze znajdującym się na taśmie klejem. Taśmy naklejone na twarz zostawia się na czas od 6 do 8 godzin, a następnie namacza letnią wodą i delikatnie ściąga. Taping twarzy jest bezpiecznym zabiegiem. Na skórze wolnej od zmian chorobowych tak naprawdę jedynym możliwym skutkiem ubocznym jest lekkie podrażnienie i zaczerwienienie skóry w miejscu, gdzie znajdowała się taśma. Objawy te jednak zwykle nie są intensywne i szybko mijają.
Kinesiotaping estetyczny twarzy – efekty
Prawidłowo, regularnie przeprowadzany taping twarzy pozwala na uzyskanie podobnych efektów, jakie daje regularny masaż:
- zrelaksowanie i rozluźnienie mięśni twarzy,
- poprawa jędrności i elastyczności, a także kolorystyki skóry,
- zmniejszenie widoczności porów,
- wymodelowanie owalu twarzy,
- redukcja drugiego podbródka.
- zmniejszenie widoczności blizn (np. potrądzikowych, ospowych, a nawet pooperacyjnych),
- redukcja obrzęków twarzy,
- poprawa ukrwienia i odżywienia skóry.
Taping twarzy alternatywą dla liftingu i toksyny botulinowej?
Taping twarzy zdecydowanie poprawia jej wygląd. Redukuje bruzdy, sprawia, że znika opuchlizna, pozytywnie wpływa na tonus. Jest jednak zabiegiem wspomagającym w walce ze zmarszczkami, opuchlizną czy napięciem mięśniowym i nie zastąpi głębokiego masażu ani drenażu limfatycznego. Na pewno nie jest w stanie przynieść tak spektakularnych efektów, jak lifting czy wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Nie jest zabiegiem inwazyjnym, zatem jego efekt nie może być porównywany z rezultatami uzyskanymi w wyniku takich zabiegów. Efekt tapingu jest porównywalny raczej z rezultatami uzyskiwanymi w przypadku regularnej jogi twarzy niż w rezultacie wprowadzania toksyny botulinowej czy nacięć liftingujących.
Jak często nakładać tejpy?
Działanie taśm nie jest długotrwałe. Efekt odmładzania twarzy po zabiegu utrzymuje się przez około 2 tygodnie. Żeby więc uzyskać trwałą poprawę napięcia mięśni, redukcji zmarszczek i ogólnej poprawy kondycji skóry, tejpy należy nakładać raz do dwóch razy w miesiącu, w zależności od uwarunkowań osobniczych.
Plastry kinesiotaping na twarz – czy są dla każdego?
Choć taping twarzy jest ogólnie bezpiecznym, nieinwazyjnym zabiegiem, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Głównym przeciwwskazaniem jest alergia na składniki plastra, głównie kleju, dlatego przed zabiegiem warto przykleić niewielki kawałek taśmy np. na rękę i po około godzinie sprawdzić, czy na skórze nie pojawią się objawy alergii. Zabiegu nie wykonuje się także u osób ze świeżymi ranami, owrzodzeniami i oparzeniami skóry, aktywnym, rozległym trądzikiem oraz schorzeniami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi skóry.
Warto podkreślić, że terapia nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak po zerwaniu tejpów naskórek jest delikatnie uszkodzony i potrzebuje kilku dni na odbudowę. Im młodsza i bogata w kolagen skóra, tym szybciej następuje regeneracja.
Kinesiotaping twarzy – z jakimi zabiegami można go łączyć?
Taping twarzy jest skutecznym zabiegiem regeneracyjnym, odprężającym i odmładzającym. Dla wzmocnienia efektu można łączyć go z masażem klasycznym twarzy, masażem kobido i innymi zabiegami terapii manualnej. Warto jednak podkreślić, że taping nie zastąpi profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. W klinice Estell zalecamy łączenie go z:
- zabiegiem hydrodermabrazji – składającym się z trzech etapów (EXFO, CLEANSE oraz HYDRATE) zabiegiem o działaniu oczyszczającym, nawilżającym oraz odżywiającym skórę, wykonywanym przy użyciu innowacyjnej obrotowej głowicy ssącej,
- zaawansowanym zabiegiem rewitalizująco-dotleniającym z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych – łączącym trzy innowacyjne technologie, pozwalające na złuszczenie wierzchnich warstw skóry, dostarczenie jej składników rewitalizujących oraz naturalne dotlenienie skóry od wewnątrz,
- zabiegiem ujędrniającym z wykorzystaniem skoncentrowanej fali radiowej – wykorzystującym skoncentrowaną energię cieplną o częstotliwości radiowej do modelowania ciała i twarzy, a także ujędrniania i odmładzania skóry (redukcji zmarszczek, poprawy elastyczności cery, redukcji obrzęków, przebarwień i nierównomiernej tekstury skóry).
Liczba oraz częstotliwość wykonywania poszczególnych zabiegów jest ustalana przez specjalistów Warszawskiej kliniki Estell na podstawie wnikliwego wywiadu dotyczącego przebytych chorób i dolegliwości, a następnie wstępnej konsultacji, podczas której oceniane są także stan skóry i jej aktualne potrzeby.