Na czym polega masaż bańką chińską na cellulit? Możliwe efekty i przeciwwskazania

5 min
14/10/2021
[ssba-buttons]

Cellulit to problem estetyczny wielu kobiet w różnym wieku. Pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu, zaburza wygląd, często staje się przyczyną kompleksów i zaniżonej oceny. W redukcji cellulitu stosuje się wiele rozmaitych metod – jedną z nich jest bańka chińska, a dokładniej masaż wykonywany przy jej użyciu. Jak działają chińskie bańki do masażu? Skąd wywodzi się ta metoda? Czy jest skuteczna? Przedstawiamy odpowiedzi na te pytania!

Cellulit – w czym tkwi problem i dlaczego powstaje? 

Cellulit to niezapalny proces degeneracyjny powodujący zmiany w strukturze tkanki podskórnej i tłuszczowej, a także wywołujący zaburzenia krążenia krwi i limfy. Daje to objawy w postaci charakterystycznych zmarszczeń i pogrubień skórnych (tzw. skórka pomarańczowa), rozszerzenia porów, obrzmienia naskórka oraz nieregularności w napięciu skóry.

Cellulit zdecydowanie częściej pojawia się u pań – w obrębie ud, pośladków, brzucha i na tułowiu. Przyczyny jego występowania nie zostały jednoznacznie ustalone. Przypuszcza się, że na rozwój cellulitu mają wpływ m.in. aktywność hormonów (głównie estrogenu), predyspozycje genetyczne, niedobór aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, a nawet przewlekły stres. Dowiedz się także, jakie wyróżniamy rodzaje cellulitu – celulit wodny a tłuszczowy.

Bańki chińskie na cellulit – czym właściwie są?

W celu redukcji cellulitu wykonuje się różne zabiegi. Jednym z nich jest masaż bańką chińską, wywodzący się z kultury i medycyny Azji. Bańka chińska to rodzaj okrągłego naczynia – bambusowego, gumowego lub szklanego. Jest to przyrząd z zaokrąglonymi brzegami, którym można wykonywać masaż samodzielnie w domu, jak również w gabinetach kosmetycznych. To odmiana tzw. bańki próżniowej i bańki zimnej, pod ciśnieniem zasysająca tkankę, do której się ją przyłoży.

Wykorzystanie podciśnienia, czyli na czym polega masaż bańką chińską 

Jak w praktyce wygląda zastosowanie szklanej, gumowej lub silikonowej bańki? Otóż w przypadku bańki szklanej jej brzegi zwilża się wodą, a wnętrze ogrzewa płomienieniem spirytusowym, co wytwarza w nim podciśnienie spowodowane redukcją spalanego tlenu. Następnie szybkim ruchem przykłada się naczynie do skóry, a bańka zasysa okoliczne tkanki. Szklane bańki chińskie trzyma się na skórze ok. 20 minut. W tym czasie wpływają one m.in. na znajdujące się w skórze receptory bólu, ale również naczynia krwionośne, tkankę łączną i tłuszczową oraz włókna mięśniowe, dając efekty estetyczne i zdrowotne.

W warunkach domowych do stymulacji skóry i tkanki podskórnej o wiele praktyczniejsze jest zastosowanie baniek wykonanych z miękkich tworzyw. W takim przypadku nie ma potrzeby ogrzewania jej wnętrza. Podciśnienie powstaje poprzez zassanie skóry po odpowiednim przystawieniu przyrządu do jej powierzchni.

Czy bańka to faktycznie skuteczna metoda antycellulitowa?

Masaż bańką chińską wykazuje skuteczność w redukcji cellulitu. Prawidłowo wykonywany nie tylko pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, ale też aktywizuje tkanki do przebudowy. Mechaniczna stymulacja intensyfikuje syntezę kolagenu i elastyny. Wspomaga też rozbijanie złogów tkanki tłuszczowej i pobudza metabolizm, mobilizując ciało do wchłaniania uszkodzonych adipocytów i usuwania zalegających toksyn z organizmu. Działanie takie jest szczególnie istotne przy problemie z cellulitem.

Jakie jeszcze efekty masażu bańką chińską są możliwe do osiągnięcia? 

Masaż z użyciem bańki chińskiej zwiększa przekrwienie tkanek. Pobudzone krążenie krwi, co skutkuje lepszym transportem składników odżywczych i tlenu do skóry. Poprawa ukrwienia przekłada się więc na lepsze dotlenienie i ogólną poprawę stanu skóry. Wizualne zmiany, jakie można zaobserwować, to m.in. wyrównanie kolorytu cery, czy zagęszczenie i ujędrnienie skóry.

Korzyści z samodzielnego zabiegu bańką chińską docenią też osoby ze suchą skórą. Zabiegi umożliwiają usunięcie martwego naskórka, wygładzają i ujędrniają skórę. Regularne stosowanie baniek wspomaga również redukcję innych niedoskonałości, np. rozstępów i blizn, przekładając się na na ogólną poprawę wyglądu skóry.

Pozostałe wskazania do domowego masażu bańką chińską 

Bańki to przyrządy od tysięcy lat używane w kulturze krajów azjatyckich. Uważa się, że umiejętnie stawiane bańki chińskie pobudzają naturalną odporność organizmu, pomagając w walce z przeziębieniami i infekcjami. Stosuje się je u osób borykających się z bólami kręgosłupa, bólami korzeniowymi, dolegliwościami mięśniowymi oraz po intensywnym wysiłku fizycznym w celu regeneracji. Dotyczy to głównie zabiegów wykonywanych bez zastosowania technik masażu.

Z kolei w warunkach domowych za pomocą gumowych przyrządów do masażu można zredukować obrzęki, co jest możliwe dzięki stymulacji układu limfatycznego. Można też wykonywać zabieg przy dolegliwościach związanych z nadmiernym napięciem mięśni. Prawidłowy sposób masowania ciała, przy użyciu właściwej techniki i baniek o odpowiedniej wielkości, stanowi też wsparcie walki z oznakami starzenia.

Czy każdy może wykonywać taki masaż? Przeciwwskazania do masażu

Chociaż jest to prosta, domowa metoda wsparcia urody, to nie zawsze można z niej skorzystać. Przede wszystkim wyklucza się zastosowanie bańki chińskiej przez kobiety w ciąży, u których nadmierna stymulacja mogłaby negatywnie wpłynąć na krążenie i powodować krwawienia.

Wśród przeciwwskazań do wykonywania takiego masażu wymienia się też choroby układu krążeniowego, zmiany na skórze (rany, wysypka), czy choroby zapalne. Ostatni przypadek dotyczy również stanów zapalnych towarzyszących infekcjom ogólnoustrojowym, dlatego z masażu trzeba zrezygnować np. przy chorobach infekcyjnych górnych dróg oddechowych.

Zwykle nie zaleca się masażu bańkami przy cerze naczyniowej. W takich przypadkach zasysanie skóry może potęgować efekty uboczne masażu bańką chińską, w postaci krwiaków i sińców.

Jak prawidłowo wykonać masaż bańką chińską? Podstawowe zasady masowania ciała

Masowanie ciała nie jest trudne, jednak wymaga pewnych przygotowań. Osoby, które chcą wykonywać masaż bańką chińską w domu, powinny zapamiętać kilka podstawowych zasad, takich jak:

  • gumowe bańki powinny być lekko ciepłe – możesz na kilka sekund włożyć je do wody lub ogrzać w dłoniach;
  • do masażu stosuj olejek, który zapewnia poślizg – może być to zwykła oliwka, jak również tłusty preparat antycellulitowy;
  • zaczynaj masaż od dolnej części ciała;
  • po przyłożeniu bańki do skóry przesuwaj ją powoli, ale stanowczo;
  • wszystkie ruchy wykonuj zgodnie z kierunkiem krążenia krwi i limfy, czyli w stronę serca;
  • ruchy powinny być posuwiste, od dołu ku górze;
  • dostosuj siłę nacisku do indywidualnych predyspozycji – masaż nie może być bolesny, ale powinien też być intensywny;
  • pierwszy zabieg może trwać tylko kilka minut przy jednej części ciała, kolejne warto wydłużyć do 15-20 minut;
  • wykonuj masaż systematycznie, 2-3 razy w tygodniu – jednorazowy zabieg nie da żadnych efektów.

Bańki chińskie – z jakimi zabiegami można je łączyć?

Cellulit jest złożonym problemem, dlatego nie zawsze udaje się go zredukować za pomocą domowych metod. Stosowanie chińskich baniek do masażu można więc połączyć z różnymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej.

Jedną z możliwości jest wykorzystanie tzw. zimnych fal, które docierają do tkanki tłuszczowej i powodują jej nieinwazyjne rozbicie, a następnie usunięcie w naturalnych procesach metabolicznych. Metody pozwalają na redukcję cellulitu, ujędrnienie skóry, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w newralgicznych partiach ciała oraz wymodelowanie sylwetki. Są to zabiegi bezbolesne. Od razu po zakończeniu sesji można wrócić do codziennych aktywności. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii 3-4 zabiegów. Zawsze jednak ilość i częstotliwość sesji dobiera się indywidualnie.

Kolejną możliwością jest wykorzystanie właściwościach dźwiękowych fal akustycznych o wysokiej amplitudzie ciśnienia. Fala, która wnika w tkanki organizmu, powoduje przyspieszenie przepływu płynów chłonnych, a następnie rozprzestrzenia się, wywołując efekt drenażu poszczególnych warstw skóry. Podwyższone ciśnienie rozrywa z kolei zwłókniałą tkankę podskórną oraz likwiduje nadmiar komórek tłuszczowych. Skóra staje się bardziej napięta, poprawia się jej elastyczność, następuje redukcja cellulitu oraz obkurczenie obwisłej skóry. Najczęściej zabiegi oparte o właściwości fal dźwiękowych wykonuje się w 4-6 seriach. Zwykle ostateczne efekty widoczne są po 3-6 miesiącach.

W redukcji cellulitu stosuje się także zabiegi oparte na pracy głowic masujących z rolkami wyposażonymi w liczne mikrootwory, tworzące zjawisko tzw. multimikrostymulacji. Działa ono precyzyjnie na każdy centymetr skóry, ale bez rozciągania jej lub tworzenia siniaków. Podciśnienie pozwala na leczenie cellulitu zlokalizowanego na całym ciele, a także wyraźne ujędrnienie skóry, redukcję nawet głęboko położonej tkanki tłuszczowej oraz regenerację i relaks.

O czym warto pamiętać przy leczeniu cellulitu? 

Choć walka z cellulitem wymaga czasu i samodyscypliny, to jednak może być skuteczna. Masaże, nawet wspierane zabiegami, mogą nie być wystarczające. Przede wszystkim należy zdrowo się odżywiać, jak najwięcej się ruszać i pamiętać o systematyczności.

Jeśli interesują Cię zabiegi dedykowane skórze z problemem cellulitu, pamiętaj, że ważne jest, aby rodzaj metody został dobrany do indywidualnych potrzeb. O szczegóły dostępnych sposobów możesz zapytać w klinice Estell w Warszawie.

Źródła:

  1. Pelc K., Smaga S., Zielińska K.: Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską. https://eco-supplements.com/pdf/05-THINK-Pelc-Smaga-Zielinska-Ocena-skutecznosci-antycellulitowego-masazu-banka-chinska.pdf.
  2. dr n, kf. Trybulec B., mgr Orzechowska S.: Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet. Masaż i odnowa biologiczna 2/2015. https://www.szkoleniauryzaj.pl/wp-content/uploads/2018/04/Efektywno%C5%9B%C4%87-masa%C5%BCu-ba%C5%84k%C4%85-chi%C5%84sk%C4%85-w-leczeniu-cellulitu-u-kobiet.pdf.
  3. Radziejowska M., Radziejowski P., Rutkowska K.: Masaż gumową bańką chińską w profilaktyce lipodystrofii (studium przypadku). Innowacyjność i tradycja w kosmetologii. https://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Masa%C5%BC-gumow%C4%85-ba%C5%84k%C4%85-chi%C5%84sk%C4%85-w-profilaktyce-lipodystrofii.pdf.