Czy masaż bańką chińską to najlepszy sposób na cellulit?

3 min
14/10/2021

Cellulit to problem estetyczny wielu kobiet w różnym wieku. Pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu, zaburza wygląd, staje się przyczyną kompleksów i zaniżonej oceny. W redukcji cellulitu stosuje się wiele rozmaitych metod – jedną z nich jest masaż bańką chińską. Jak działają chińskie bańki do masażu? Skąd wywodzi się ta metoda? Czy jest skuteczna? Sprawdzamy!

Z tekstu dowiesz się:

Cellulit to niezapalny proces degeneracyjny powodujący zmiany w strukturze tkanki podskórnej i tkanki tłuszczowej, a także wywołujący zaburzenia w przepływie krwi oraz chłonki. Daje to objawy w postaci charakterystycznych zmarszczeń i pogrubień skórnych (tzw. skórka pomarańczowa), rozszerzenia porów, obrzmienia naskórka oraz nieregularności w napięciu skóry.

Cellulit zdecydowanie częściej pojawia się u pań – w obrębie ud, pośladków, brzucha oraz na tułowiu. Przyczyny jego występowania nie zostały jednoznacznie ustalone. Przypuszcza się, że na rozwój cellulitu mają wpływ m.in. aktywność hormonów (głównie estrogenu), predyspozycje genetyczne, niedobór aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, a nawet przewlekły stres.

Bańki chińskie na cellulit – czy to działa?

W celu redukcji cellulitu wykonuje się rozmaite zabiegi – jednym z nich jest masaż bańką chińską, wywodzący się z kultury i medycyny Azji:

  • Czym jest bańka chińska?

Bańka chińska to rodzaj okrągłego naczynia wykonanego z bambusa, gumy lub szkła z zaokrąglonymi brzegami. Jest to odmiana tzw. bańki próżniowej oraz bańki zimnej, pod ciśnieniem zasysająca tkankę, do której się ją przyłoży.

Jak wygląda to w praktyce? Otóż np. w przypadku bańki szklanej jej brzegi zwilża się wodą, a wnętrze ogrzewa płomienieniem spirytusowym, co wytwarza w nim podciśnienie spowodowane redukcją spalanego tlenu – następnie szybkim ruchem naczynie przykłada się do skóry, a bańka zasysa okoliczne tkanki.

Bańki chińskie trzyma się na skórze około 20 minut – w tym czasie wpływają one m.in. na znajdujące się w skórze receptory bólu, ale również naczynia krwionośne, tkankę łączną i tłuszczową oraz włókna mięśniowe, dając potwierdzone efekty estetyczne i zdrowotne.

  • Bańka chińska – efekty

Masaż bańką chińską to zabieg od tysięcy lat wykonywany w kulturze krajów azjatyckich, o – co ważne – udowodnionym działaniu leczniczym. Badania dowiodły, że umiejętnie stawiane bańki chińskie pobudzają naturalną odporność organizmu, pomagając w walce z przeziębieniami i infekcjami. Stosuje się je u osób borykających się z bólami kręgosłupa, bólami korzeniowymi, dolegliwościami mięśniowymi oraz po intensywnym wysiłku fizycznym w celu regeneracji.

  • Bańka chińska metodą na cellulit?

Masaż bańką chińską wykazuje skuteczność w redukcji cellulitu – przeprowadzone przez polskich naukowców badanie pokazało, że seria dziesięciu antycellulitowych masaży wykonywanych przez specjalistów doprowadziła u wszystkich badanych kobiet do zmniejszenia obwodu ud oraz obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej. Metoda ta jest nieskomplikowana, niedroga, nie wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań, ale zaleca się, aby dla jak najtrwalszych efektów bańki chińskie łączyć ze zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną oraz profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej.

Bańki chińskie – z jakimi zabiegami je łączyć?

Chińskie bańki do masażu można połączyć z jednym z dostępnych w naszej klinice ESTELL zabiegów medycyny estetycznej.

  • Onda

Onda to urządzenie, które wykorzystuje technologię zimnych mikrofal Coolwaves, które docierają do tkanki tłuszczowej i powodują jej całkowicie nieinwazyjne rozbicie, a następnie usunięcie w naturalnych procesach metabolicznych. Zabieg pozwala na redukcję cellulitu, ujędrnienie skóry, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w newralgicznych partiach ciała oraz wymodelowanie sylwetki. Onda jest procedurą bezpieczną i bezbolesną, a od razu po jej zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii 3-4 zabiegów.

  • Storz

Działanie urządzenia Storz opiera się na właściwościach dźwiękowych fal akustycznych o wysokiej amplitudzie ciśnienia. Fala, która wnika w tkanki organizmu, powoduje przyspieszenie przepływu płynów chłonnych, a następnie rozprzestrzenia się, wywołując efekt drenażu poszczególnych warstw skóry. Podwyższone ciśnienie rozrywa z kolei zwłókniałą tkankę podskórną oraz likwiduje nadmiar komórek tłuszczowych. Skóra staje się bardziej napięta, poprawia się jej elastyczność, następuje redukcja cellulitu oraz obkurczenie obwisłej skóry. W ESTELL zalecamy wykonanie serii 4-6 zabiegów – ostateczne efekty widoczne są po 3-6 miesiącach.

  • Icoone

W redukcji cellulitu wysoką skuteczność wykazuje także zabieg Icoone. Jego działanie opiera się na pracy głowic masujących z rolkami wyposażonymi w liczne mikrootwory, tworzące zjawisko tzw. multimikrostymulacji. Działa ono precyzyjnie na każdy centymetr skóry, ale bez rozciągania jej lub tworzenia siniaków. Podciśnienie pozwala na leczenie cellulitu zlokalizowanego na całym ciele, a także wyraźne ujędrnienie skóry, redukcję nawet głęboko położonej tkanki tłuszczowej oraz regenerację i relaks.

Choć walka z cellulitem wymaga czasu i samodyscypliny, to jednak może być skuteczna. Należy zdrowo się odżywiać, jak najwięcej się ruszać i zgłosić się na konsultacje do naszej kliniki ESTELL. Nasi specjaliści dobiorą najlepsze zabiegi, ustalą ich liczbę i częstotliwość – tak, aby efekty były spektakularne i długotrwałe!