Czy peeling kawowy na cellulit i włosy jest skuteczny? Podpowiadamy!

5 min
08/08/2022
[ssba-buttons]

Złuszczanie martwego, zrogowaciałego naskórka – czyli peeling – to jeden z najczęściej wykonywanych domowych zabiegów pielęgnacyjnych. W celu poprawy kondycji włosów warto wykonywać go również w obrębie skóry głowy. Jest to partia ciała, która także wymaga pielęgnacji. Peelingi sprawdzają się również w przypadku cellulitu. Ciekawym rozwiązaniem jest peeling kawowy. Można kupić gotowy kosmetyk albo zrobić go samodzielnie w domowym zaciszu. Dowiedz się więcej na temat sposobu wykonywania i skuteczności takiej metody!

Dlaczego warto regularnie wykonywać peeling skóry?

Wiele osób wykonuje peeling ciała regularnie – wygładza on skórę, poprawia krążenie, wspomaga walkę z cellulitem i sprawia, że składniki kremów i balsamów lepiej się wchłaniają. Nie można przy tym zapominać, że peeling wykonuje się nie tylko w obrębie ud, pośladków czy brzucha, ale również… skóry głowy.

Piękne i lśniące włosy wyrosną jedynie na zdrowej, zadbanej skórze, odpowiednio oczyszczonej, nawilżonej i bez podrażnień. Tymczasem na skórę głowy niekorzystnie wpływa wiele czynników np.: częste mycie zbyt gorącą wodą, suszenie włosów, stosowanie nieprawidłowo dobranych kosmetyków, częste używanie produktów do stylizacji, farbowanie czy prostowanie.

Niestety podczas codziennej pielęgnacji o skórze głowy często się zapomina, co szybko odbija się nie tylko na jej kondycji, ale również na zdrowiu i wyglądzie włosów. Dlatego warto regularnie dbać również o ten obszar ciała – podstawowym zabiegiem, który z powodzeniem można wykonać w domu, jest peeling kawowy na włosy i skórę głowy.

W jaki sposób peeling kawowy działa na cellulit i włosy? 

Jest to prosty zabieg, który niesie ze sobą wiele korzyści. Podobnie jak każdy inny sposób tego typu również on dogłębnie oczyszcza skórę, usuwając z niej zrogowaciały, martwy naskórek. Działanie takie uzyskuje się m.in. dzięki pocieraniu skóry drobinkami fusów, które mechanicznie pozbywają ją zanieczyszczeń oraz innej martwej materii. Dzięki temu odblokowane zostają zaczopowane gruczoły łojowe. W ten sposób można również usunąć nadmiar sebum i pozostałości kosmetyków.

Ponadto peeling kawowy stosowany na skórę pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu staje się ona lepiej dotleniona i odżywiona. Działanie takie uzyskuje się nie tylko dzięki właściwościom drobinek kawy, ale też regularnym, intensywnym ruchom wykonywanym podczas masażu, dlatego nawet bez kosmetyków warto masować skórę! Poprawia to krążenie krwi i limfy. Na takiej skórze włosy rosną mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące, ponieważ otrzymują większą ilość witamin, minerałów oraz innych ważnych dla nich składników. Mechaniczna stymulacja tkanek pobudza też metabolizm, wpływając korzystnie na jędrność i napięcie skóry a także rozbija złogi komórek tłuszczowych. Kawa ma specyficzne właściwości. Kofeina pobudza krążenie krwi i zmniejsza wypadanie włosów, nawet jeśli jest aplikowana w formie płynnej, a nie w postaci złuszczających drobinek fusów z kawy. Kofeina jest też związkiem mobilizującym tkankę tłuszczową do rozpadu.

Oczyszczenie skóry i odblokowanie gruczołów łojowych sprawia, że stosowane kosmetyki – takie jak odżywki, kremy, maski do włosów czy balsamy do ciała – łatwiej przenikają przez naskórek i są lepiej wchłaniane. Dzięki peelingowi martwe komórki naskórka nie tworzą grubej, blokującej ich wchłanianie warstwy.

Na co jeszcze działa peeling kawowy – cellulit i poprawa stanu cery

Różnego rodzaju peelingi mechaniczne i chemiczne znajdują zastosowanie w przypadku wielu problemów estetycznych. Kofeina będąca składnikiem kawy ma działanie redukujące objętość komórek tłuszczowych poprzez stymulację metabolizmu. Tym samym stosuje się również kawę jako:

  • Peeling na twarz – redukuje przebarwienia, poprawia koloryt cery, wygładza i ujędrnia skórę. Zabieg rozjaśnia cienie pod oczami wynikające głównie z zaburzeń krążenia krwi. Peeling kawowy na twarz warto traktować również jako element profilaktyki przeciwzmarszczkowej – regularnie stosowany opóźnia procesy starzenia się skóry.
  • Peeling kawowy na cellulit – działanie antycellulitowe peelingu wynika zarówno ze stymulacji mechanicznej, jak i właściwości jego składników, które powodują rozbicie komórek tłuszczowych. Ponieważ metoda ta pobudza również krążenie krwi i limfy, sprawdza się przy różnych typach „pomarańczowej skórki”.

Jak zrobić peeling z kawy? Prosty przepis 

Peeling kawowy na włosy i skórę głowy można kupić w postaci gotowego kosmetyku w każdej drogerii. Należy jednak pamiętać, że w bardzo prosty sposób da się go również wykonać w domu. Potrzebne do tego będą jedynie dwie łyżki zaparzonej kawy mielonej oraz dwie łyżki wody.

Przepis na peeling kawowy jest niezwykle prosty. Kawę należy wymieszać z wodą tak, aby kosmetyk uzyskał odpowiednią konsystencję – gęstą, ale też płynną, umożliwiającą swobodne rozprowadzenie na skórze. Opcjonalnie, zamiast wody można użyć np. odrobiny ulubionej odżywki do włosów albo szamponu. Są również osoby, które zmieloną kawę mieszają z łyżką jogurtu naturalnego lub ulubionego olejku, np. oliwy z oliwek. Ważne, aby mikstura dała się po prostu łatwo wmasować w skórę i we włosy. Jeśli chcesz, aby włosy były bardziej puszyste, do mieszanki możesz dodać również cynamon.

Gotowy peeling kawowy warto zużyć tego samego dnia. Natomiast w lodówce śmiało można przechowywać go znacznie dłużej, nawet kilka tygodni. Jest to jednak na tyle prosty produkt, że warto korzystać ze świeżego kosmetyku.

Jak prawidłowo zrobić peeling z kawy – podstawowe zasady 

Peeling nakłada się na skórę głowy przed użyciem szamponu – włosy mogą być suche lub lekko zwilżone. Kosmetyk należy nałożyć na skórę głowy i delikatnie wmasować okrężnymi ruchami opuszków palców. Masaż taki powinien trwać przynajmniej kilka minut. Musi być intensywny i jednocześnie przyjemny. Natomiast na masowanie obszarów ciała objętych cellulitem warto poświęcić nieco więcej czasu. Najlepiej wykonać peeling po oczyszczeniu ciała. Na koniec pozostałość spłucz letnią wodą, osusz skórę i zastosuj balsam.

Uwaga! Peeling kawowy może lekko przyciemnić blond włosy, więc lepiej nie przetrzymywać go na głowie zbyt długo. Po masażu peeling trzeba spłukać i dokładnie umyć głowę szamponem.

Jak często stosować peeling kawowy, aby zauważyć efekty? 

Peeling kawowy na skórę głowy powinno się wykonywać raz na dwa tygodnie. Jedynie osoby borykające się z nadmiernym łojotokiem mogą robić to częściej, mniej więcej raz lub dwa razy w tygodniu. Zbyt częste i nadmiernie intensywne usuwanie martwych komórek skóry może prowadzić do podrażnień i zainicjowania naturalnych procesów obronnych ciała. W konsekwencji skóra staje się sucha, zrogowaciała. Przesada może też przyczyniać się do nadkażeń w postaci infekcji grzybiczych. Kluczem do sukcesu jest więc regularność i umiar.

Nieco inaczej jest w przypadku cellulitu. Wówczas warto systematycznie masować skórę, np. dwa razy w tygodniu. Peeling z kawy może być dobrym elementem walki z pomarańczową skórką, ale sam nie rozwiąże tego problemu. Konieczne jest również wsparcie w postaci zdrowej diety i aktywności fizycznej, a w razie potrzeby korzystanie z profesjonalnych metod.

Gdy domowy kosmetyk nie wystarcza, wypróbuj profesjonalne zabiegi 

W przypadku bardziej zaawansowanych problemów, takich jak nadmierne wypadanie włosów czy łysienie androgenowe, niekiedy konieczne jest profesjonalne leczenie. W celu osiągnięcia lepszego efektu peeling kawowy wykonywany samodzielnie można wspierać. Klientom naszej warszawskiej kliniki Estell polecamy zabiegi:

  • Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym – polega na iniekcji w skórę głowy osocza bogatopłytkowego o właściwościach regeneracyjnych i przyspieszających gojenie. Dzięki zabiegowi poprawia się unaczynienie skóry, mieszki włosowe są lepiej odżywione i produkują zdrowsze, mocniejsze włosy.
  • Mikroprzeszczep komórek macierzystych w leczenia łysienia androgenowego – jest to zabieg autologicznego przeszczepu komórek wykonywany u pacjentów z łysieniem androgenowym. Polega na pobraniu z jednego obszaru ciała pacjenta (najczęściej z linii karku) komórek progenitorowych i czynników wzrostu oraz przeszczepieniu ich w inne miejsce wymagające regeneracji. Już jeden zabieg zwykle pozwala na zahamowanie łysienia androgenowego.
  • Mezoterapia peptydowa skóry głowy – polega na podaniu w skórę głowy w formie iniekcji innowacyjnego preparatu zawierającego siedem opatentowanych peptydów połączonych z kwasem hialuronowym, które stymulują krążenie w obszarze głowy i odżywiają mieszki włosowe. Dzięki temu proces wypadania włosów zostaje zahamowany, a nowe włosy rosną mocniejsze i zdrowsze.

Dostępne zabiegi antycellulitowe, redukujące tkankę tłuszczową i ujędrniające 

Cellulit jest na tyle złożonym problemem pod względem etiologii i przebiegu, że sam kawowy peeling często okazuje się niewystarczający. Osoby zmagające się z tym defektem mogą skorzystać z wielu metod dostępnych w klinikach medycyny estetycznej, takich jak np.:

  • Drenaż limfatyczny – duży wpływ na powstawanie cellulitu mają zaburzenia krążenia krwi i limfy. Drenaż jest natomiast rodzajem masażu, którego głównym celem jest poprawa przepływu chłonki. Zabieg rozpoczyna się od aplikacji specjalnych kosmetyków. Kolejno przy użyciu ruchomych rolek fałdy skórne masowane są wraz z tkanką podskórną. W trakcie drenażu limfatycznego wykorzystuje się również siłę podciśnienia.
  • Mezoterapia lipolityczna – w tym przypadku w formie iniekcji podaje się substancje, które stymulują rozkład komórek tłuszczowych, co w efekcie przyczynia się do redukcji cellulitu. Zabieg jest małoinwazyjny. Wykonuje się go po wcześniejszej aplikacji kremu znieczulającego.
  • Fale radiowe – energia o odpowiedniej częstotliwości, określana jako zimne mikrofale, emitowana jest przez specjalny aparat. Dociera ona wprost do depozytu tkanki tłuszczowej z pominięciem naskórka. W miejscu docelowym fale prowadzą do rozgrzania adipocytów. Ponieważ są wrażliwe na wysoką temperaturę, ulegają rozpadowi i organizm je wchłania.

Wymienione metody to zaledwie przykłady spośród wielu dostępnych technik pozwalających na zmniejszenie cellulitu. Odpowiedni zabieg zawsze powinien być dobierany indywidualnie, w zależności m.in. od stopnia zaawansowania cellulitu, kondycji skóry Pacjenta i jego oczekiwań.

 

Źródła:

  1. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/why-spreading-grounded-coffee-on-your-scalp-is-great-for-hair/photostory/87281540.cms?picid=87281573
  2. https://www.naturallycurly.com/curlreading/recipe/coffee-exfoliator
  3. https://www.bebeautiful.in/all-things-hair/everyday/coffee-hair-masks-for-healthy-hair