Toksyna botulinowa – fakty i mity

2 min
12/04/2017
[ssba-buttons]

Temat toksyny botulinowej budzi chyba największe kontrowersje spośród zabiegów medycyny estetycznej. Spróbujemy się z tym zmierzyć i tym samym pomóc Państwu w dokonaniu świadomego wyboru. Na nasze pytania i wątpliwości odpowiada dr Katarzyna Rudolf-Urasińska z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.

https://www.estell.pl/wp-admin/post.php?post=1020&action=edit&classic-editor

Istnieje górna i dolna granica stosowania toksyny botulinowej – MIT

Nie ma takiej granicy. Wszystko zależy od mimiki twarzy. Jeśli jest ona bardzo żywa i dynamiczna, zmarszczki powstają dużo wcześniej, ponieważ skóra jest ściśle powiązana z mięśniami twarzy. Wtedy warto poddać się zabiegowi ostrzykiwania toksyną botulinową wcześniej, aby poprzez unieruchomienie mięśni uniknąć zmarszczek. Pamiętajmy o tym, że dużo łatwiej wygładzić delikatne zmarszczki niż te mocno utrwalone, które powstawały przez lata.

Po toksynie botulinowej twarz zamienia się w maskę – MIT

To chyba największa obawa i największy mit dotyczący zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Najprawdopodobniej jest on związany z wizerunkiem wielu osób publicznych, u których toksyna została podana w nadmiarze, niestety często na ich własne życzenie. Umiejętnie podana toksyna botulinowa na zmarszczki niweluje zmarszczki mimiczne, które nie dodają nam uroku, np. zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu czy tzw. lwia zmarszczka tworząca się pomiędzy brwiami. Utrwalone nadają twarzy srogi i zmęczony wygląd.

Na efekty trzeba długo czekać – MIT

Najczęściej pierwsze efekty działania toksyny botulinowej widać już po 3 dniach od podania. Pełen efekt uzyskujemy po 7–14 dniach, stąd planowana wizyta kontrolna w takim właśnie terminie.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej trzeba powtarzać – FAKT

Działanie toksyny botulinowej ustępuje powoli, stopniowo. Zazwyczaj po około 3–4 miesiącach widać, że efekt likwidacji zmarszczek trochę się zmniejsza, ale ciągle jest wyraźny. Po 4–6 miesiącach u większości pacjentów zabieg należy powtórzyć. Ponieważ skóra w tym czasie mogła odpocząć i nie była poddana nadmiernemu marszczeniu się, jej stan zazwyczaj się poprawia – wygląda znacznie lepiej niż przed podaniem preparatu.

toksyna botulinowa może również zlikwidować nadmierne pocenie dłoni, pach i stóp – FAKT

Jeśli nadmierna potliwość nie jest objawem choroby ogólnoustrojowej – tak, toksyna botulinowa likwiduje tę przykrą dolegliwość. Najważniejszym krokiem w tym przypadku jest wywiad lekarski przed zabiegiem, który pozwala na wykluczenie takich chorób jak nadczynność tarczycy czy zaburzenia hormonalne. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut. Pozwala na ograniczenie nadpotliwości do minimum, a efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Dla osób, u których pocenie się jest dużym problemem, zabieg jest prawdziwym wybawieniem i pozwala na swobodne funkcjonowanie w życiu zawodowym i prywatnym.