Ginekologia estetyczna w odpowiedzi na intymne dolegliwości kobiet

3 min
30/05/2017
[ssba-buttons]

Z roku na rok w klinikach medycyny estetycznej obserwuje się coraz większe zainteresowanie zabiegami ginekologii estetycznej. Kobiety zgłaszają swoje wątpliwości w zakresie anatomii okolic intymnych, szukają także możliwości leczenia problemów związanych z przebytymi ciążami, zwłaszcza w przypadku porodów naturalnych.

Z tekstu dowiesz się:

Uszkodzenia poporodowe

Jak wskazują statystyki Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL, w 2016 roku kilkanaście procent pacjentek stanowiły kobiety, które potrzebowały pomocy z zakresu ginekologii estetycznej. Zdecydowana większość – bo ok. 70 proc. z nich – zgłaszało się z tzw. problemami poporodowymi.

– Najczęstsze dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do nas pacjentki, to problemy związane z uszkodzeniami po porodzie, np. uszkodzeniem krocza oraz ścian pochwy, a także nasilającym się wysiłkowym nietrzymaniem moczu, najczęściej po urodzeniu dzieci o znacznej wadze. Często spotykamy się z także z rozluźnieniem ścian pochwy, zdecydowanie obniżającym jakość życia seksualnego – mówi Zdzisław Dubnicki, lekarz zespołu ginekologii estetycznej Kliniki Medycyny Estetycznej Estell. – W takich przypadkach proponujemy pacjentkom leczenie laserowe, które umożliwia znaczną poprawę jędrności ścian pochwy i okolic przedsionka oraz zdecydowanie ogranicza problem wysiłkowego nietrzymania moczu – dodaje Zdzisław Dubnicki.

Dla kobiet ze znacznymi uszkodzeniami poporodowymi możliwe jest dodatkowo wykonanie zabiegów liftingujących w obrębie krocza i przedsionka pochwy, często z zastosowaniem specjalnych nici. Ubytki tkanek krocza i pochwy można uzupełnić dedykowanymi dla ginekologii estetycznej materiałami wypełniającymi, opartymi na kwasie hialuronowym lub też własnymi komórkami tłuszczowymi. Takie kompleksowe leczenie daje najlepsze efekty rekonstrukcyjne i estetyczne.

Suchość pochwy i infekcje

Kolejny problem często zgłaszany przez pacjentki to suchość pochwy, czyli niedostateczne nawilżanie się jej przedsionka oraz ścian, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym. W tym przypadku również zalecane są techniki laserowe, dzięki którym uzyskuje się zdecydowaną poprawę nawilżenia śluzówek z większą odpornością na urazy oraz otarcia. Sprzyja to poprawie doznań intymnych i korzystnie wpływa na relacje z partnerem. Kobiety czują się młodsze i bardziej atrakcyjne.

Wśród wskazań do leczenia laserowego są również częste, nawracające infekcje pochwy i sromu. – Udowodniono, że po zastosowaniu lasera pacjentki zdecydowanie rzadziej zapadają na infekcje, a po leczeniu kondycja nabłonków intymnych jest zdecydowanie lepsza. Zalecana częstotliwość zabiegów w przypadku infekcji to 12 w roku – wskazuje Zdzisław Dubnicki z ESTELL.

Plastyka warg sromowych

Znaczna grupa kobiet zgłaszających się do specjalistów ginekologii estetycznej to panie, które nie akceptują wyglądu swoich zewnętrznych narządów płciowych. W tej grupie są również kobiety, które z powodów wad anatomii okolic intymnych nie mogą uprawiać niektórych zajęć sportowych czy nawet wykonywać niektórych zwykłych czynności. Pacjentki oczekują poprawy symetrii warg sromowych, zmniejszenia lub powiększenia ich rozmiarów, a także poprawy jędrności, zwłaszcza warg sromowych większych.

Wiek nie ma znaczenia

Zgodnie z danymi ESTELL, pacjentki korzystające z zabiegów ginekologii estetycznej to kobiety w wieku od kilkunastu do nawet ponad 80 lat. – Od dłuższego czasu zauważamy, że kobiety zaczynają mówić wprost o swoich problemach intymnych – bez względu na to, czy są to młode pacjentki chwilę po porodzie, czy też kobiety w wieku menopauzalnym. Przykładowo, jeszcze do niedawna pierwszym lekarzem, do którego kobiety kierowały się w przypadku powszechnego nietrzymania moczu był urolog. Inne zaś często z poczucia wstydu zupełnie ignorowały problem, a ten nasilał się z wiekiem. Kobiety są coraz bardziej świadome swoich ciał. Wiedzą, że istnieją skuteczne sposoby na wygranie z dolegliwościami intymnymi, a dzięki możliwie szybko wdrożonej terapii, możliwe jest zupełne wyeliminowanie lub znaczące zminimalizowanie problemów – komentuje ekspert ESTELL.

Przeciwskazania do zabiegu

Pomimo wysokiej skuteczności ginekologii estetycznej, należy pamiętać, że nie każda kobieta może poddać się zabiegom takim jak plastyka warg sromowych czy terapii z wykorzystaniem lasera. Przeciwwskazaniami mogą być m.in. ciąża, ogólny zły stan zdrowia, stany zapalne i infekcje w trakcie leczenia, wszelkie niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, podejrzenie choroby nowotworowej, choroby układu krzepnięcia czy zły stan psychiczny. – Ważne jest, aby każdy przypadek poddawać szczegółowej analizie, a leczenie i zabiegi wdrażać przy uwzględnieniu wszystkich wskazań i przeciwskazań zdrowotnych – podsumowuje Zdzisław Dubnicki, lekarz zespołu ginekologii estetycznej Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.