Jak dbać o cerę atopową w domu i w gabinecie kosmetycznym?

3 min
25/01/2022

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących u niemowląt i dzieci chorób skóry, która u wielu osób pozostaje jednak na całe życie. Charakteryzuje się ona silnym przewlekłym przesuszeniem skóry, któremu towarzyszą miejscowe stany zapalne, świąd, a nawet pękanie skóry. AZS ma przewlekły przebieg, z okresami zaostrzeń i remisji – stąd wzięło się określenie cery atopowej, która nawet w okresie bez objawów choroby wymaga specjalistycznej pielęgnacji zarówno domowej, jak i profesjonalnej.

Z tekstu dowiesz się:

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych niemowląt i dzieci, która jednak u większości pacjentów pozostaje na całe życie. Jej przyczyny nie są do końca ustalone – największy wpływ na jej rozwój przypisuje się indywidualnym predyspozycjom genetycznym oraz zaburzeniom w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Wiadomo również, że AZS częściej jest diagnozowana u osób zamieszkujących wysoko uprzemysłowione kraje zachodnie, co sugeruje, że może mieć związek z zanieczyszczeniami środowiska.

Głównym objawem AZS jest nadmierna przewlekła suchość skóry całego ciała, szczególnie widoczna na twarzy, dłoniach i nogach. Często towarzyszą jej miejscowe stany zapalne, nadkażenia bakteryjne, świąd i pękanie skóry. AZS przebiega w naprzemiennych okresach wyciszania się i nasilania objawów – stąd wzięło się więc określenie „skóra atopowa” lub „cera atopowa”.

Cera atopowa – charakterystyka

Jak już wspomniano, jedną z głównych cech atopowego zapalenia skóry są epizody nawrotów i remisji choroby. Zazwyczaj wyciszenie objawów następuje wiosną i latem, zaś zaostrzenie – jesienią i zimą, a to ze względu na panujące wówczas niekorzystne warunki: suche powietrze w pomieszczeniach, silny i zimny wiatr oraz niską temperaturę. Zatem jak wygląda cera atopowa? Cechuje się ona:

  • nadmierną przewlekłą suchością,
  • pieczeniem i swędzeniem,
  • nadmiernym łuszczeniem się (drobne, oddzielające się płatki skóry),
  • obecnością drobnych, suchych wykwitów zlewających się w plamy,
  • skłonnością do pękania.

Cera atopowa – leczenie niezbędne w okresach nasilenia choroby

Posiadacze cery atopowej muszą pamiętać, że w okresie nasilenia choroby sama pielęgnacja skóry to za mało – przy zaostrzeniu się objawów konieczne jest wdrożenie leczenia, najczęściej miejscowego, z użyciem m.in. kortykosteroidów, takich jak hydrokortyzon lub klobetazol. Jeśli u pacjenta wystąpią wtórne nadkażenia bakteryjne, lekarz może zalecić doustne przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych.

Cera atopowa – pielęgnacja domowa

Cera atopowa wymaga jednak odpowiedniego postępowania nawet w okresach wyciszenia objawów. Należy wówczas przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

  • W codziennej pielęgnacji należy sięgać po kosmetyki, które nie tylko likwidują podrażnienia, ale również zapobiegają im poprzez odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry.
  • Dobry balsam lub krem do cery atopowej powinien mieć jak najprostszy, najkrótszy skład – im więcej składników, tym wyższe ryzyko pojawienia się podrażnień lub odczynów alergicznych.
  • Należy unikać kosmetyków zawierających silne kompozycje zapachowe (nawet naturalne), sztuczne barwniki oraz konserwanty.
  • Przy cerze atopowej kluczowe są regularne nawilżanie oraz natłuszczanie skóry. Specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do tego celu określa się mianem emolientów. Mają one wyższe stężenia substancji nawilżających oraz leczniczych. Nakłada się je nawet po kilka razy dziennie na wszystkie objęte zmianami partie skóry.
  • Warto sięgać po kosmetyki zawierające takie substancje, jak: olej lniany, olej z nasion ogórecznika lub olej z wiesiołka (zawierają silnie nawilżające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), ceramidy oraz ekstrakty roślinne, np. z tarczycy bajkalskiej, łyka bambusowego, wiązu, hebanowca, sosny, rozmarynu, lawendy albo mięty. Część z nich wspomaga odnowę bariery lipidowej skóry, inne działają antybakteryjne i chłodząco, przez co łagodzą świąd.

Cera atopowa – pielęgnacja profesjonalna

W pielęgnacji cery atopowej doskonale sprawdzają się też niektóre profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które z jednej strony pozwalają zadbać o piękny wygląd, a z drugiej mają działanie wzmacniające skórę, ochronne i nawilżające. W klinice Estell posiadaczom cery atopowej polecamy kilka tego typu zabiegów:

  • Peeling chemiczny – polega na nałożeniu na skórę substancji chemicznej o działaniu złuszczającym. Najczęściej są to kwasy, takie jak kwas migdałowy, salicylowy, trójchlorooctowy albo ferulowy. Pozwalają one złuszczyć suchy, martwy naskórek, odświeżyć skórę, dogłębnie ją oczyścić, a także zredukować blizny oraz przebarwienia.
  • Lifting z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego pozyskanego z pobranej uprzednio krwi pacjenta. Osocze podane w formie mezoterapii w skórę twarzy odżywia ją, poprawia jej napięcie i elastyczność, przywraca jej blask i – co ważne szczególnie dla cery atopowej – przyspiesza jej gojenie się.
  • Infuzja tlenowa – zwana „zabiegiem gwiazd”. Poprzez wykorzystanie zjawiska infuzji podczas zabiegu w skórę wtłacza się skoncentrowane składniki aktywne, m.in. dwie postaci kwasu hialuronowego: nisko- i wielkocząsteczkowy. Pozwala to na dogłębne, długotrwałe nawilżenie skóry, jej wygładzenie i poprawę napięcia.

Oczywiście w przypadku cery atopowej przed jakimkolwiek zabiegiem konieczna jest konsultacja z naszym specjalistą, który oceni, jaka procedura będzie dla pacjenta w danej chwili najbardziej wskazana, biorąc pod uwagę aktualny stan skóry.