Jak się skutecznie rozprawić z podwójnym podbródkiem? Sprawdź!

3 min
17/11/2021
[ssba-buttons]

Podwójny podbródek to defekt estetyczny, występujący nie tylko u osób z nadmiarem kilogramów – z biegiem lat może się rozwinąć także u osób szczupłych, u których dochodzi do stopniowej utraty jędrności i elastyczności skóry, a także opadania owalu twarzy. Redukcja podwójnego podbródka możliwa jest dzięki odpowiedniej pielęgnacji i przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej, które znajdziesz w ofercie naszej kliniki Estell w Warszawie.

Przyczyny powstawania podwójnego podbródka

Podwójny podbródek nie zawsze powiązany jest z nadmiarem kilogramów. Owszem, jeśli ktoś boryka się z nadwagą i otyłością, to tkanka tłuszczowa może się odkładać na całym ciele, także w okolicach podbródka – tworzy się tam wówczas nieestetyczny fałd, który negatywnie wpływa na wygląd twarzy i szyi. Dość często występującym zjawiskiem jest podwójny podbródek u szczupłych osób. W tym wypadku jest to efekt uwarunkowań genetycznych, naturalnych procesów starzenia się oraz działania grawitacji. Wraz z wiekiem w organizmie rozciągają się bowiem włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry, a tkanki tracą objętość i estetyczny owalny kontur. Wówczas podwójny podbródek przyjmuje postać luźnego, obwisłego fałdu skórnego.

Są oczywiście również inne czynniki, z powodu których może się rozwinąć podwójny podbródek. U szczupłej osoby czasami bywa to efekt szybkiej utraty znacznej liczby kilogramów – jeśli odchudzanie się nie jest racjonalne (np. zbyt restrykcyjna dieta), tkanka tłuszczowa znika zbyt szybko i skóra po prostu nie nadąża z dopasowaniem się do nowych kształtów ciała. Czasami podwójny podbródek to skutek wad postawy, zwłaszcza garbienia się oraz wciskania głowy w ramiona. Nie można zapominać, że na jędrność i elastyczność skóry dolnych partii twarzy i szyi negatywnie wpływa też długotrwała praca przy komputerze lub częste korzystanie ze smartfona, kiedy przyjmujemy postawę z brodą lekko skierowaną w dół.

Jak usunąć drugi podbródek? Pomocne ćwiczenia i zabiegi medycyny estetycznej

Dla zachowania jędrności skóry w okolicach podbródka ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto sięgnąć po krem o działaniu silnie ujędrniającym i co najmniej raz dziennie aplikować go na podbródek, wykonując masaż tej okolicy. W domowych warunkach można też zadbać o kondycję mięśni szyi i twarzy, wykonując codzienną 5-minutowa serię ćwiczeń na podwójny podbródek.

Pomocne w redukcji podwójnego podbródka okazują się również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, których działanie skupia się na usuwaniu komórek tłuszczowych oraz ujędrnianiu wiotkiej skóry w okolicach żuchwy. W tym celu wykorzystuje się zabiegi iniekcyjne (np. mezoterapię igłową lub lipolizę iniekcyjną), mało inwazyjne technologie (np. HIFU, laser, termolifting) czy liposukcję.

Jak pozbyć się podwójnego podbródka? Radiofrekwencja mikroigłowa

Kompleksu podwójnego podbródka można pozbyć się przy pomocy innowacyjnej technologii mikroigłowej fali radiowej. Zabieg wykonywany jest przy pomocy cienkich igieł, które wnikają w na głębokość od 0,5 do 4 mm i emitują dobroczynne fale radiowe. Dochodzi do podgrzania głębokich warstw skóry i pobudzenia produkcji kolagenu, czego efektem jest wzrost napięcia skóry. Tkanka w okolicy podbródka podnosi się, a linia żuchwy staje się lepiej widoczna. Efekty zabiegu nie pojawiają się od razu. Skóra regeneruje się stopniowo. Po serii około 3 zabiegów i upływie 3-6 miesiącach można mówić o optymalnych rezultatach.

Jak zabieg liposukcji pomaga zlikwidować podwójny podbródek?

Wśród zabiegów na podwójny podbródek znajduje się również liposukcja twarzy. Procedurę tę można wykonać wtedy, gdy podwójny podbródek jest efektem nagromadzenia się w tej okolicy znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Liposukcja podbródka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio do tkanki tłuszczowej wprowadzana jest kaniula, przy pomocy której lekarz odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednocześnie pod skórę mogą zostać wprowadzone wchłanialne nici liftingujące, które powodują wyraźne napięcie skóry i poprawę owalu twarzy.

Redukcja podwójnego podbródka wykonywana tą metodą należy do zabiegów chirurgicznych, wymagających kilkunastotygodniowej rekonwalescencji. Obszar zabiegowy może być bardziej tkliwy, może wystąpić zasinienie oraz obrzęk okolic podbródka.

Lipoliza iniekcyjna – niechirurgiczna metoda redukcji tłuszczu z okolicy podbródka

Alternatywą dla liposukcji podbródka jest lipoliza iniekcyjna. Jest to zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny, nie wymagający rekonwalescencji. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wstrzyknięciu pod skórę specjalnej substancji powodującej rozpad komórek tłuszczowych. Preparat jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu i można go stosować nawet na tak delikatne obszary, jak okolice twarzy i szyi. Pod wpływem działania substancji aktywnych z komórek uwalniany jest tłuszcz, który następnie ulega przemianom metabolicznym i jest usuwany z organizmu. Najlepsze efekty przynosi seria około 4 zabiegów.

Wolumetryczny lifting twarzy – pożegnaj podwójny podbródek z pomocą kwasu hialuronowego!

Skuteczną metodą redukcji podwójnego podbródka jest także zabieg wolumetrii, czyli modelowania twarzy kwasem hialuronowym. Procedura ta pozwala przywrócić regularne kontury twarzy, nadać jej młodszy wygląd, poprawić objętość tkanek, unieść owal twarzy i wypełnić zapadnięte policzki.

Do liftingu wolumetrycznego używa się kwasu hialuronowego w gęstej formie, który poprzez tradycyjną iniekcję lub użycie kaniuli wprowadzonej pod skórę przez minimalne nacięcie jest podawany w głębsze partie tkanek. Zadowalające efekty może przynieść już jeden zabieg. Kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze od 18 do 24 miesięcy. Co ważne, wolumetria twarzy nie wymaga rekonwalescencji, a wprowadzony pod skórę kwas hialuronowy pozytywnie wpływa także na poziom nawilżenia.

Jak widać, możliwości redukcji podwójnego podbródka jest wiele – zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami, którzy podpowiedzą, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza!

Źródła:

Kroma A., Sobkowska D., Pelant E., Micek I., Urbańska M., Kuczyński S., Gornowicz-Porowska J., Ocena przydatności innowacyjnych technologii aparaturowych w nieinwazyjnej redukcji podwójnego podbródka, Journal of Face Aesthetics 2020, s. 34-43.

Bandachowicz D. Przegląd metod likwidacji tkanki tłuszczowej. Kosmetologia Estetyczna 2013, 2(3), s. 157-163.