Jakie kwasy na twarz warto stosować? Przewodnik po kwasach do pielęgnacji skóry

4 min
20/10/2023

Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna znają wiele rozwiązań pozwalających na poprawę kondycji skóry. W ostatnich latach popularność zyskały substancje kwasowe, które niwelują rozmaite defekty estetyczne i stymulują tkanki. Związków takich jest wiele, a podstawą ich prawidłowego stosowania jest wybór właściwego rodzaju i stężenia. Zastanawiasz się, jakie kwasy na twarz będą odpowiednie w Twoim przypadku? Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym właściwie są kwasy na twarz stosowane do pielęgnacji skóry?

Kwasy, jak wskazuje nazwa, są związkami o kwaśnym charakterze. Oznacza to, że mogą one zakwaszać dane środowisko, przyjmować pary elektronowe lub dostarczać kationy wodorowe. Pomijając jednak chemię, są to po prostu substancje organiczne o kwaśnym pH, które znalazły szerokie zastosowanie m.in. w kosmetologii. Mogą być to kwasy owocowe lub ich syntetyczne pochodne. W zależności od ich rodzaju i stężenia w różny sposób wpływają one na skórę, poprawiając jej stan i redukując wiele powszechnie występujących problemów. Stanowią one zarówno składniki kosmetyków przeznaczonych do domowego użytku (kremów, maseczek, pianek itp.), jak i profesjonalnych preparatów wykorzystywanych do zabiegów przeprowadzanych w klinikach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetologicznych.

Właściwości takich związków – jak kwasy działają na skórę?

Trzeba zaznaczyć, że substancji takich jest mnóstwo, a każda z nich działa nieco inaczej. Ogólnie jednak wśród właściwości tego rodzaju substancji wymienia się ich działanie na różnych warstwach skóry:

  • powierzchowne – zapewniają odnowę komórkową skóry poprzez usuwanie martwych komórek naskórka, wygładzają powierzchnię cery, wyrównują koloryt skóry, redukują przebarwienia i wykwity,
  • głębokie – niektóre kwasy docierają do skóry właściwej, gdzie inicjują procesy przebudowy tkankowej skutkujące wzmożoną syntezą kolagenu i elastyny – zagęszczają i wzmacniają tkanki, spłycają zmarszczki i bruzdy.

Podstawowe rodzaje kwasów do twarzy – kwasy AHA, BHA, PHA

Zwykle preparaty bardziej skoncentrowane (z wyższym stężeniem) powodują złuszczanie określonych warstw naskórka. Te delikatniejsze jedynie zmiękczają i stymulują skórę. Główne działanie kwasów w dużej mierze zależy od ich rodzaju.

Kwasy AHA – Alfahydroksykwasy

  • kwas laktobionowy – działa nawilżająco i keratolitycznie;
  • kwas pirogronowy – stymuluje produkcję naturalnych substancji nawilżających;
  • kwas migdałowy – działa antybakteryjnie, nawilża, natłuszcza i złuszcza;
  • kwas glikolowy – działa komedolitycznie (wnika do głębokich warstw naskórka), oczyszcza i obkurcza rozszerzone pory,
  • kwas mlekowy – redukuje zmiany trądzikowe, złuszcza martwy naskórek, jest stosunkowo łagodny i uniwersalny (nadaje się do każdego rodzaju skóry).

Kwasy BHA – betahydroksykwasy

Obecnie w kosmetyce stosowany jest jedne związek z tej grupy – kwas salicylowy. Zwalcza on bakterie, dociera do głęboko osadzonych gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum i złuszcza naskórek. Substancja ta pomoże Twojej skórze zwłaszcza, jeśli zmagasz się z zablokowanymi porami i zmianami trądzikowymi.

Kwasy PHA – polihydroksykwasy

Działają podobnie do AHA, ale są uznawane za łagodniejsze. Działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, nawilżająco i złuszczająco. W tej grupie najpopularniejsze są kwas laktobionowy i glukonolakton. Po względem budowy chemicznej do tej grupy zaliczany bywa także kwas askorbinowy (witamina C).

Inne substancje kwasowe

Wiele związków stosowanych w kosmetologii uznawanych jest za „inne”, czyli nieprzypisane do wyżej wymienionych grup. Wśród nich są głównie: kwas azelainowy, trójchlorooctowy, szikimowy, ferulowy, traneksamowy, kojowy.

Jakie kwasy na zmarszczki i inne oznaki starzenia są polecane?

Twarz jest obszarem szczególnym pod względem potrzeb pielęgnacyjnych. Pomimo stosunkowo niewielkiego obszaru skóra ma tutaj różną budowę – jest bardzo cienka w okolicy oczu i ust, może przetłuszczać się w „strefie T” i jednocześnie wysuszać w innych miejscach, co wynika ze zróżnicowania rozmieszczenia gruczołów łojowych i potowych. Pojawianiu się niedoskonałości sprzyja też wzmożona ekspresja mimiczna, czy bezpośredni kontakt z promieniami UV i zanieczyszczeniami.

Ponadto wiele zmian w skórze zachodzi w wyniku spowolnienia odnowy biologicznej skóry wynikającej z upływu czasu i tym samym m.in. spadku gęstości włókien kolagenu i elastyny czy związków nawilżających. W przypadku cery dojrzałej najbardziej problematyczne okazują się głównie zmarszczki, utrata jędrności, hiperpigmentacje, zmiany naczyniowe, zaskórniki i łagodne narośle skórne. W takich przypadkach świetnie sprawdzi się pielęgnacja z użyciem kwasów takich jak:

  • retinowy,
  • ferulowy,
  • glikolowy.

Które substancje sięgają do głębszych warstw skóry i rozjaśniają przebarwienia?

Jednym z ważnych aspektów urody jest równomierny koloryt skóry. Często jednak pod wpływem promieni UV, zaburzeń hormonalnych czy wielu innych czynników pojawiają się hiperpigmentacje. Przebarwienia przyjmują różną postać. Mogą obejmować wierzchnie warstwy naskórka lub głębokie warstwy skóry. Stosując peelingi chemiczne, można je usunąć poprzez złuszczenie części naskórka, poprawę mikrokrążenia i stymulację górnych elementów skóry właściwej. Najczęściej w przypadku cer z przebarwieniami zastosowanie znajdują kwasy:

  • traneksamowy,
  • azelainowy,
  • kojowy,
  • fitowy,
  • tioglikolowy,
  • askorbinowy,
  • arbutyna.

Związki przeznaczone dla skóry tłustej i trądzikowej

Tłusta skóra twarzy ma tendencję do zatykania porów, powstawania zaskórników i wykwitów. Często więc nadprodukcja sebum jest domeną cer trądzikowych i cer wrażliwych (w tym naczynkowych). W takich przypadkach ważne jest wielokierunkowe działanie – tonizujące (regulujące pH), ochronne, obkurczające pory, oczyszczające, złuszczające i antybakteryjne. Do leczenia trądziku zwykle stosuje się kwasy:

  • glikolowy,
  • migdałowy,
  • salicylowy.

Substancje poprawiające kondycję cery suchej i wrażliwej

Nadmiernie sucha skóra często jest wynikiem niedostatecznej ilości nawilżających i natłuszczających lipidów wydzielanych przez gruczoły łojowe, a także wzmożonej keratynizacji prowadzącej do odkładania się grubej warstwy rogowej naskórka. Zmiany takie narastają wraz z wiekiem, ale tak naprawdę problemy z przesuszeniem cery miewają osoby w każdym wieku. W takich przypadkach zastosowanie znajdują związki, które poprawiają nawilżenie i normalizują złuszczanie naskórka. Wśród nich wymienia się m.in. kwasy:

  • laktobionowy,
  • pirogronowy,
  • migdałowy.

Jak prawidłowo stosować kwasy na twarz? Podstawowe zasady

W przypadku pielęgnacji twarzy w warunkach domowych trzeba przede wszystkim dokładnie określić potrzeby swojej skóry. Nie można kierować się przekonaniem, że im mocniejsza jest dana substancja i wyższe jej stężenie, tym skuteczniej będzie ona działała – wręcz przeciwnie! Preparat źle dobrany do rodzaju skóry może zaszkodzić!

Wykorzystanie kwasów na twarz może przynieść wiele korzyści. Jednak nie są to substancje obojętne dla skóry. Ich nieumiejętne stosowanie może pogłębić problemy z cerą, a nawet doprowadzić do wielu komplikacji: podrażnień, oparzeń i przebarwień. Ważne jest więc, aby przed podjęciem decyzji o stosowaniu kwasów w domu dokładnie zapoznać się z wybranym rodzajem związku.

Decydując się na włączenie kwasów na twarz do pielęgnacji skóry, lepiej zacząć od substancji łagodnych, stanowiących składniki kosmetyków – serum do twarzy, kremu, czy pianki. Istnieją też substancje, które nadają się do każdego typu cery, np. kwas hialuronowy. Trzeba też zaczynać od niskich stężeń, które można zwiększać jedynie stopniowo. Szczególnie istotna w przypadku takiej terapii jest też wysoka ochrona UV.

Profesjonalne zabiegi kwasami – peelingi chemiczne i medyczne

Za pomocą terapii z takimi związkami można osiągnąć różne efekty. Zależą ona głównie od rodzaju, ale też stężenia i sposobu użycia – mogą być to kosmetyki z kwasami kosmetycznymi o delikatnym działaniu jak i profesjonalne zabiegi służące do redukcji konkretnych niedoskonałości.

Chcąc zadbać o skórę, można zdecydować się na profesjonalne zabiegi z użyciem kwasów. Są to peelingi chemiczne i medyczne bazujące na sprawdzonych kompozycjach, które poza popularnymi związkami zawierają także mniej znane, ale intensywnie działające substancje. Wśród nich znajduje się np. kwas traneksamowy. Jest to związek mocno rozjaśniający, który jednocześnie wykazuje wysoką łagodność dla skóry i zwykle można stosować go przy skórze wrażliwej, także z problemem trądziku różowatego.

Przy często stosowanych zabiegach na twarz wykorzystuje się też preparaty zawierające m.in. kwas pirogronowy, salicylowy i migdałowy. Są to zaledwie przykłady, ponieważ problemów skórnych, przy których wykorzystuje się kwasy, jest wiele.

 

Źródła:

  1. Engler-Jastrzębska M., Musiał C., Kamm A.: Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych. Kosmetologia Estetyczna 5 / 2019 / vol. 8. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-1.pdf
  2. Leśniewska A., Kordus K.: Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer. https://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Wykorzystanie-peeling%C3%B3w-kwasowych-b%C4%99d%C4%85cych-kosmeceutykami-do-piel%C4%99gnacji-r%C3%B3%C5%BCnych-rodzaj%C3%B3w-cer.pdf
  3. Olender J.: Zastosowanie wybranych peelingów chemicznych w redukcji przebarwień. https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/12/IntWorldScProc-Kyiv-Nov2021.pdf#page=179