Mamą być, czyli z czym świeżo upieczona mama może zwrócić się do Kliniki Medycyny Estetycznej

3 min
13/07/2018
[ssba-buttons]

Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas. Mimo to wielu kobietom nadal kojarzy się z rozstępami, dodatkową ilością tkanki tłuszczowej, rozluźnionymi mięśniami i przebarwieniami na twarzy. Jednak dzięki rozwojowi współczesnej medycyny estetycznej oraz zastosowaniu kilku zasad pielęgnacyjnych, ciało w szybki sposób może powrócić do dawnej formy. Pozwólmy mu się tylko odpowiednio zregenerować i posłuchajmy rad specjalistów.

Z tekstu dowiesz się:

Rozstępy pojawiające się wokół brzucha i na piersiach, przyrost tkanki tłuszczowej czy też nasilające się pod wpływem słońca przebarwienia na skórze twarzy to najczęstsze problemy, z którymi borykają się młode mamy. Na szczęście w większości przypadków, stosując odpowiednią profilaktykę w trakcie trwania ciąży oraz przy pomocy ekspertów po urodzeniu dziecka, możemy częściowo lub całkowicie wyeliminować powstałe niedogodności.

Pielęgnacja i profilaktyka

Od dawna wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego większość dermatologów zaleca, aby zacząć dbać o swoje ciało jeszcze przed zajściem w ciążę. – Najistotniejszym elementem związanym z pielęgnacją zarówno przed urodzeniem dziecka, jak i po porodzie, jest natłuszczanie oraz dostarczanie skórze odpowiednich substancji odżywczych i nawilżających. Dzięki temu w trakcie tych 9 miesięcy, kiedy rozwija się maluch, będzie się ona bardzo ładnie rozciągać, nie doprowadzając przy tym do zerwania włókien kolagenowych, a tym samym do powstawania rozstępów. Osobiście swoim pacjentkom zalecam stosowanie preparatów na bazie masła shea minimum dwa razy dziennie i najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby zawczasu wyrobiły w sobie nawyk codziennej aplikacji balsamów oraz zadbały o stan skóry – podkreśla dr Katarzyna Kochańska, specjalista dermatologii i wenerologii, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, na stałe współpracujący z Kliniką Medycyny Estetycznej ESTELL.

Z pomocą u specjalistów

Pielęgnacja ciała w zaciszu własnego domu to tylko jedna z możliwości zapobiegania rozstępom czy cellulitowi. Inną szczególnie polecaną przez specjalistów metodą jest mezoterapia igłowa, która na długo poprawia i utrzymuje kondycję skóry. Zawarte w większości preparatów witaminy oraz kwas hialuronowy stymulują kolagen i dbają o właściwe nawilżenie naskórka, powodując, że ciało wygląda jędrnie i młodo. Bardzo pomagają także zabiegi laserowe, masaże oraz endermologia. Trzeba tylko pamiętać, że zabiegi tego typu możemy wykonywać przed planowaniem powiększenia rodziny albo po zakończeniu okresu karmienia piersią. W trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią można natomiast korzystać z masaży, które są specjalnie dostosowane do potrzeb ciężarnej, eliminują obrzęki, relaksują i odprężają.

W czasie ciąży

W trakcie trwania ciąży u bardzo wielu kobiet pojawia się problem przebarwień występujących na skórze twarzy. Powstają one za sprawą zmian hormonalnych oraz działania promieni słonecznych. – W tym przypadku już w czasie tych 9 wyjątkowych miesięcy należy myśleć o profilaktyce i stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Wychodząc na dwór, pamiętajmy o nałożeniu produktu zawierającego minimum 50 SPF oraz nakryciu głowy. Jeżeli spacerujemy na świeżym powietrzu dłużej, co 23 godziny nakładajmy nową warstwę kosmetyku. Dodatkowo starajmy się codziennie używać preparatów z witaminą C lub z kwasem azelainowym, które zapobiegną występowaniu zmianom skórnym tego typu– komentuje ekspert.

Po porodzie

Po urodzeniu dziecka bardzo wiele mam jak najszybciej pragnie powrócić do dawnej formy. Jednak dajmy sobie na to chwilę, tym bardziej, że wszystkie zabiegi medycyny estetycznej będą możliwe dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Dlatego do tego momentu zadbajmy o aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę, a także pamiętajmy o stosowaniu preparatów natłuszczających.

Dopiero gdy na stałe odstawiamy malucha od piersi i nadal nie będziemy zadowolone z wyglądu naszego ciała, możemy zacząć myśleć o ingerencji specjalisty. – Zabiegi, jakie najczęściej wykonuje się u młodych mam, to te związane albo z redukcją tkanki tłuszczowej, albo ze zmniejszeniem widoczności rozstępów. W pierwszym przypadku możemy zaproponować tzw. lipolizę iniekcyjną, polegającą na podaniu preparatu, który „rozpuszcza” tłuszcz, a tym samym zmniejsza objętość ud, ramion czy brzucha. Musimy jednak pamiętać, że efekty zabiegu nie są trwałe i aby utrzymywały się dłużej, należy przestrzegać diety oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Jeżeli chodzi o rozstępy, to jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane zagadnienie i niestety nie ma jeszcze metody, która w 100% pozwoliłaby na ich usunięcie. Możemy natomiast sprawić, żeby były mniej widoczne, wykorzystując mezoterapię lub laser frakcyjny – dodaje dr Kochańska.

Po zabiegu

Każda ingerencja medyczna to niestety ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego jeśli zdecydujemy się już na konkretny zabieg, dokładnie stosujmy się do zaleceń lekarza, tym bardziej że w gabinecie zabiegowym obszar, który będzie poddawany np. mezoterapii czy ultradźwiękom zostanie dokładnie odkażony, natomiast za dalszą higienę będziemy już odpowiadali we własnym wymiarze. Z tego też względu, jeśli na skórze pojawi się rumień, obrzęk bądź inne cechy stanu zapalnego, należy jak szybciej zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.

Ruch to zdrowie

Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli zastosować domową pielęgnację czy też skorzystamy z usług medycyny estetycznej, warunkiem umożliwiającym szybszy powrót do dawnej formy jest aktywność fizyczna. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultujmy się z fizjoterapeutą bądź lekarzem rehabilitacji, który oceni czy np. w czasie porodu nie doszło do rozejścia się mięśnia prostego brzucha i czy istnieje potrzeba zastosowania odpowiedniego leczenia, np. związanego z noszeniem specjalnych pasów umożliwiających zejście się tkanek. Pamiętajmy, aby naszą dewizą zawsze było w pierwszej kolejności bezpieczeństwo i zdrowie, a dopiero potem wygląd.

Słowo od lekarza

Mogę polecić wszystkim młodym i przyszłym mamom, aby kładły nacisk na natłuszczanie skóry i to minimum dwa razy dziennie, a także na ochronę przeciwsłoneczną. Nie zapominajmy również o dobrze zbilansowanej diecie, która dostarczy do naszego organizmu niezbędne składniki odżywcze i mineralne oraz o aktywności fizycznej, która wzmocni mięśnie i ujędrni skórę. Nie róbmy wszystkiego na siłę, dajmy sobie czas i na spokojnie podchodźmy do wszystkich postawionych przed sobą celów – podsumowuje lekarz dermatologii i wenerologii dr Katarzyna Kochańska.