Mezoroller do włosów i twarzy – kiedy warto stosować mikronakłuwanie?

4 min
15/11/2022
[ssba-buttons]

Mezoroller, określany również mianem dermarollera lub po prostu rollera, to urządzenie składające się z rączki oraz obrotowej głowicy, wyposażonej w cienkie igły o różnej długości. W zależności od budowy oraz właściwości mezoroller może być przeznaczony do użytkowania domowego lub profesjonalnego. Przy jego pomocy przeprowadza się mikronakłuwanie, czyli zabieg mezoterapii mikroigłowej, który działa regeneracyjnie, odświeżająco i odmładzająco, a także pozwala się pozbyć wielu problemów estetycznych i zdrowotnych.

Mezoroller to urządzenie, które przypomina wałek z rączką. Wałeczek to w rzeczywistości obrotowa głowica pokryta cienkimi igłami o różnej długości, ułożonymi w kilku rzędach. Przy pomocy mezorollera wykonuje się zabieg mezoterapii igłowej, który może być stosowany w obrębie całego ciała. Mikroigłami można nakłuwać:

  • uda,
  • pośladki,
  • brzuch,
  • biust,
  • dekolt,
  • szyję,
  • twarz,
  • głowę.

Dermaroller jest więc urządzeniem o szerokim spektrum zastosowania, jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie urządzenia nadają się do użytku indywidualnego. Ze względu na długość igieł, a co za tym idzie – głębokość działania, mezorollery dzieli się na:

  • kosmetyczne – z igłami o długości od 0,1 do 0,3 mm; ich zadaniem jest zwiększenie głębokości wnikania, a zatem działania aplikowanych na skórę składników aktywnych,
  • medyczne – z igłami o długości od 1 do 2 mm. W ten sposób tworzą się w skórze mikrouszkodzenia, które z kolei pobudzają tworzenie nowych komórek skóry oraz przebudowę kolagenu. Stosuje się je na ciało, m.in. na ramiona, uda i brzuch, w celu ujędrniania skóry, redukcji cellulitu i rozstępów,
  • chirurgiczne – z igłami o długości od 3 do 4 mm, których penetracja odbywa się na głębokość tkanki podskórnej. Pozwala to na kompleksową przebudowę skóry. Igły chirurgiczne są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego przez lekarzy.

Urządzenia wyposażone w igły medyczne i chirurgiczne przeznaczone są wyłącznie do salonów kosmetycznych i lekarskich gabinetów zabiegowych.

Mezoroller do twarzy i ciała – jak działa to urządzenie?

Każdy mezoroller, bez względu na długość igieł, oraz miejsce nakłuć, działa w takim sam sposób. Przesuwając głowicę po skórze, tworzy się w niej mikrouszkodzenia, które natychmiast pobudzają naturalne procesy naprawcze. Co konkretnie dzieje się w skórze? Uwalniane są większe ilości czynników wzrostu, pobudzona zostaje praca fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę, wzmaga się synteza kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry. Innymi słowy, zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na rolowaniu skóry mezorollerem, co przyspiesza proces jej regeneracji.

Dodatkowo w trakcie zabiegu mezoroller tworzy w skórze niewidoczne gołym okiem mikrokanaliki, dzięki którym szansę dotarcia do głębszych partii skóry mają nakładane na nią substancje aktywne zawarte w kosmetykach.

Mezoroller – na rozstępy i nie tylko!

Zabiegi mezoterapii mikroigłowej wykonuje się w przypadku wielu problemów zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Wśród wskazań znajdują się:

  • pierwsze oznaki starzenia (drobne zmarszczki, tzw. kurze łapki),
  • blizny i przebarwienia potrądzikowe,
  • blizny innego pochodzenia niż trądzikowe,
  • cera tłusta, trądzikowa, z niedoskonałościami,
  • rozstępy,
  • cellulit,
  • utrata jędrności i elastyczności skóry,
  • nierównomierny koloryt skóry,
  • przebarwienia różnego typu,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łysienie chorobowe.

Zabieg mezorollerem w warunkach domowych

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie zabiegu mezorollerem w warunkach domowych, w pierwszej kolejności trzeba zainwestować w naprawdę dobry sprzęt od renomowanego producenta, ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami. Oczywiście do zastosowania domowego są wyłącznie mezorollery kosmetyczne. Podkreślmy raz jeszcze, że urządzenia medyczne i chirurgiczne przeznaczone są do użytku profesjonalnego, przez wykwalifikowanych kosmetologów lub lekarzy medycyny estetycznej. Kosmetyczny mezoroller stosowany w domu nie powinien powodować bólu. Dopuszczalny jest jedynie lekki obrzęk, a także delikatne zaczerwienienie skóry.

Jak stosować mezoroller w domu?

Jeśli myślisz o zastosowaniu rollera w domu, zanim użyjesz urządzenia po raz pierwszy, zapoznaj się z instrukcją użytkowania. Sprawdź, jak używać roller w domu, żeby skóra stała się elastyczna i napięta, bez nieprzyjemnych skutków ubocznych. Oto jak stosuje się igły mezorollera krok po kroku:

  1. Wyjmij urządzenie z opakowania i zdezynfekuj je. Pamiętaj, że mezoroller powoduje mikroskopijne nacięcia i niesterylny może prowadzić do zakażeń.
  2. Oczyść fragment skóry, który poddasz zabiegowi. Z twarzy koniecznie zmyj makijaż. Skóra poddawana zabiegowi musi być wolna od kosmetyków i czysta.
  3. Przyłóż głowicę urządzenia do skóry i poruszaj nią w górę i w dół, a także na skos. Staraj się nie naciskać na skórę zbyt mocno, szczególną ostrożność zachowaj w przypadku twarzy, na której tkanka jest szczególnie wrażliwa.
  4. Każdą partię ciała roluj około 2-3 minut. Pamiętaj, żeby robić to w różnych kierunkach: pionowym, poziomym oraz skośnie.
  5. Po zakończeniu masażu wmasuj w skórę kosmetyk o odpowiednim działaniu. W przypadku twarzy może to być serum odmładzające lub rozjaśniające, w przypadku skóry głowy – preparat wzmacniający włosy, w przypadku ud, brzucha czy pośladków – balsam wyszczuplający lub antycellulitowy.
  6. Nie zaleca się, by smarować skórę kosmetykami przed rolowaniem. Należy mieć świadomość, że preparat nałożony na skórę przed rozpoczęciem zabiegu oblepi igiełki, co może niestety mieć negatywny wpływ na ich żywotność.
  7. Po zakończeniu zabiegu umyj mezoroller pod strumieniem bieżącej wody, osusz, zdezynfekuj i schowaj do oryginalnego opakowania lub futerału.

Urządzenie użytkowane zgodnie z powyższymi zaleceniami będzie ci z pewnością służyć długo i dobrze.

Czy mezoterapia mikroigłowa jest dla każdego? Przeciwwskazania do stosowania mezorollera

Choć co do zasady stosowanie dermarollera, czy to w domu, czy w klinice medycyny estetycznej jest zabiegiem bezpiecznym, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do masażu rollerem. Zalicza się do nich:

  • aktywne ropne zmiany trądzikowe,
  • aktywną opryszczkę,
  • stany zapalne skóry,
  • przewlekłe dermatozy (łuszczycę, egzemę),
  • otwarte rany skóry,
  • owrzodzenia, świeże poparzenia,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto również pamiętać o kilku zasadach pozabiegowych. W przypadku silniejszych podrażnień mogą pomóc chłodne okłady. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać ekspozycji skóry na słońce, a także korzystania z solarium. Niewskazane są również peelingi. Przez około 24 godziny po zabiegu lepiej zrezygnować z makijażu. Warto także pamiętać, że mezoroller to urządzenie osobiste – tak jak szczoteczka do zębów. Nigdy nie wolno kupować urządzenia używanego i pożyczać go komukolwiek, nawet osobie bliskiej.

Mezoroller – efekty mikronakłuwania

Regularne, prawidłowe używanie mezorollera kosmetycznego daje pozytywne efekty w postaci regeneracji skóry, jej odświeżenia, wygładzenia, redukcji niedoskonałości, spłycenia drobnych zmarszczek oraz poprawy elastyczności. Ponieważ jednak urządzenie to działa dość płytko, nie są to rezultaty spektakularne. Takie dać mogą jedynie profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Na dogłębną regenerację, nawilżenie oraz redukcję zmarszczek pozwala zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Mezoterapia kwasem hialuronowym to sposób na nawilżenie cery, wygładzenie nawet głębokich zmarszczek oraz wyrównanie kolorytu skóry. Z kolei na zahamowanie wypadania włosów i ich wzmocnienie pozwala mezoterapia igłowa skóry głowy.

Mezoroller jest skuteczną metodą redukcji drobnych zmarszczek, cellulitu i rozstępów oraz regeneracji skóry. Zabiegi przy użyciu mezorollera kosmetycznego można wykonywać samodzielnie w domu, ale jeśli oczekujemy bardziej spektakularnych efektów, które będą szybciej widoczne, warto skonsultować się ze specjalistą z naszej kliniki Estell. Może on zaproponować zabiegi z wykorzystaniem mezorollera medycznego lub chirurgicznego albo inne procedury ukierunkowane na zwalczanie konkretnych problemów, z którymi boryka się pacjent. Możliwości jest naprawdę wiele!