Niechirurgiczne i chirurgiczne metody liftingu – co wybrać?

4 min
13/12/2018

Według raportu opublikowanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging coraz więcej Polek decyduje się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Najczęściej wybieramy toksynę botulinową (29%), a także wszelkiego rodzaju wypełniacze (28%) i mezoterapię (18%). Natomiast wśród głównych obaw związanych z ingerencją lekarską wymieniane są ból, powikłania pooperacyjne oraz nienaturalny efekt. Właśnie na temat metod oraz możliwości związanych z liftingiem porozmawiamy z dr. n. med. Krzysztofem Jakubowskim, kierownikiem medycznym Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Z tekstu dowiesz się:

Doktorze, w pierwszej kolejności – czym w ogóle jest lifting?

Gdy mówimy o liftingu, to mamy na myśli zabiegi, których celem jest poprawa wyglądu naszej skóry, m.in. jej napięcia, redukcji zmarszczek, wypełnienia ubytków czy też usunięcia nadmiaru tkanek zarówno z twarzy, jak i innych partii ciała.

Czy zabiegi liftingujące zawsze muszą być związane z chirurgią plastyczną?

Zdecydowanie nie. Lifting możemy wykonać na kilka sposobów, m.in. za pomocą ultradźwięków, specjalnych nici, peelingów czy też przy użyciu kwasu hialuronowego. W ostatnich latach pojawił się również tzw. lipotransfer, polegający na pobraniu tkanki tłuszczowej np. z podbrzusza lub podudzia, który następnie jest specjalnie przygotowywany i wstrzykiwany w wybrane miejsca. W ten sposób możemy m.in. powiększyć piersi, pośladki czy zniwelować zmarszczki na twarzy. Do tego dochodzi też cała gama zabiegów związanych ze standardową chirurgią plastyczną.

Z tego wynika, że możliwości jest bardzo wiele. Skąd tak duża różnorodność zabiegów liftingujących?

Po pierwsze wynika to z faktu dążenia do jak najmniejszej inwazyjności w tkanki, a po drugie – z potrzeby doboru rodzaju zabiegu do możliwości zdrowotnych pacjenta oraz jego oczekiwań względem efektu końcowego. Musimy pamiętać, że zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Z tego względu przed wyborem metody liftingującej przeprowadzamy dogłębny wywiad, składający się m.in. z pytań o wiek, występujące schorzenia, zażywane leki czy przebyte operacje. Następnie wykonujemy badanie fizykalne oraz omawiane oczekiwania i możliwości. Dopiero na tej podstawie możemy zaproponować konkretny rodzaj zabiegu. Jeśli np. pacjent ma problemy z krzepliwością krwi bądź nieprawidłowościami związanymi z układem krążenia, nie proponujemy rozwiązań chirurgicznych, a np. lifting ultradźwiękowy.

Dla kogo w takim razie jest polecany lifting?

Lifting polecamy wszystkim, którzy chcieliby, aby np. kształt ich twarzy wyglądał tak jak przed wielu laty. Musimy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze efekt zabiegu będzie w 100% taki, jakiego się spodziewaliśmy. Pamiętajmy, że nasze ciało ma swoje ograniczenia i pewne możliwości biologiczne, których nie powinno się przekraczać. Możemy powiedzieć, że to jest jedna grupa osób, która poddaje się tego typu zabiegom. Drugą grupą są pacjenci po przebytych schorzeniach, którzy mają blizny, urazy czy wymagają korekty uszu, nosa lub innych części ciała, aby móc normalnie funkcjonować.

Czy mógłby Pan przybliżyć trochę poszczególne metody zabiegu?

Tak jak wspominałem, obecnie mamy całą gamę różnorodnych zabiegów liftingujących. Do najczęściej wybieranych należy lifting ultradźwiękowy HIFU i radiofrekwencyjny lifting, nici liftingujące, a także lipotransfer. W przypadku pierwszej metody – HIFU – zabieg polega na koncentracji energii ultradźwiękowej w wybranych miejscach, dzięki czemu skóra zostaje znacząco ujędrniona. Jest to również jedyne urządzenie, które pozwala na wizualizację tkanki podskórnej, gwarantując tym samym bardzo wysoką skuteczność oraz precyzję działania. Inny rodzaj ultradźwięków jest zastosowany w aparatach do wykonywania radiofrekwencyjnego liftingu, które emituje falę radiową o częstotliwości 4 Mhz. W momencie zetknięcia się go ze skórą jest wytwarzane ciepło wewnątrz tkanek, a tym samym wzrasta ilość kolagenu. W przypadku zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków pierwsze efekty są widoczne po mniej więcej miesiącu, a najlepsze po pół roku.

Inną, równie popularną metodą są nici, których zadaniem jest odbudowanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Dzięki ich zastosowaniu możemy osiągnąć efekt w postaci odmłodzenia skóry, wygładzenia i spłaszczenia zmarszczek, zwężenia porów czy też poprawy wolumetrii twarzy. Musimy tylko pamiętać, że pierwsze rezultaty będą widoczne po 10–14 dniach, a najlepsze po 3–4 miesiącach.

I został nam lipotransfer…

Ten zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej np. przy laserowym liftingu brzucha, która następnie jest specjalnie przygotowywana i wstrzykiwana w wybrane partie ciała. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. niezmiksowaną, żywą tkanką tłuszczową, bogatą w komórki macierzyste. Dzięki temu po pełnym wygojeniu, które następuje po około 6 miesiącach, rezultaty są naprawdę zdumiewające.

Oczywiście w przypadku każdej ingerencji w ciało człowieka, a więc również przy zabiegach liftingujących, pacjent musi sobie zdawać sprawę z tego, jakie są zalecenia, przeciwskazania i ewentualne powikłania.

A jak wygląda rekonwalescencja po każdym z tych zabiegów?

W przypadku metod chirurgicznych wiadomo, że miejsca, które zostały zszyte, muszą się zagoić. Przyjmuje się, że szwy zostają zdjęte po około 10 dniach od operacji, a pełne wygojenie następuje po miesiącu. Po 6–8 tygodniach możemy zauważyć pierwsze efekty ingerencji lekarskiej, a po pół roku uzyskujemy ostateczny rezultat. Drugim zabiegiem, przy którym rekonwalescencja jest dłuższa, jest lipotransfer. W tym przypadku przez dwa tygodnie twarz będzie opuchnięta i mocno zaczerwieniona.

Następne w kolejności są nici, które po założeniu w pierwszych dniach mogą powodować pomarszczenie oraz delikatne obrzęki, a także kwas hialuronowy, który w miejscach ostrzyknięcia może doprowadzić do powstania małych siniaków. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na ultradźwięki, w przypadku których tkanka zewnętrza nie zostaje uszkodzona, praktycznie w ogóle nie widać, że skóra była poddawana jakiejkolwiek terapii.

Jak często i czy w ogóle należy powtarzać zabiegi liftingujące?

Wszystko zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać, ale ogólnie z kolejnym zabiegiem chirurgii plastycznej czy też lipotransferu byłbym już ostrożny. W przypadku pozostałych metod – ultradźwięki można wykonywać raz na 2–3 lata, kwas hialuronowy co pół roku, a nici od momentu wyczerpania przestrzeni.

A czy są jakieś przeciwskazania do wykonania zabiegu liftingującego?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej ogólnie nie powinny być wykonywane w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, a także m.in. u osób z ciężką niewydolnością wątroby, nerek czy też w miejscach wcześniej napromieniowanych, np. z przyczyn onkologicznych.

I ostatnie pytanie – na co pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę, kiedy decyduje się na zabieg liftingujący?

Przede wszystkim na to, jak przebiega wizyta u specjalisty, czy jest przeprowadzany dokładny wywiad, czy są wykonywane badanie fizykalne, czy tworzona jest dokumentacja, na podstawie której zostanie podjęta decyzja dotycząca metody liftingu. Ważne jest również to, kto i w jakich warunkach będzie przeprowadzał zabieg. Musimy sobie zdawać sprawę, że zakładanie nici, podawanie kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej (nie mówiąc już o lipotransferze czy operacjach) może wykonać tylko lekarz. W żadnym wypadku nie powinien tego robić kosmetolog, ponieważ sam zabieg wykona, ale jego jakość oraz poradzenie sobie z ewentualnymi powikłaniami mogą już być wątpliwe. A niestety stany zapalne, ropnie, zatory naczyniowe czy wszelkie asymetrie bądź deformacje mogą wystąpić po ingerencji medycznej. Nieprawidłowo podany kwas hialuronowy może nawet doprowadzić do ślepoty. Sprawdzajmy więc miejsce i osobę, do której się udajemy, ponieważ jest to nasze zdrowie i nasz późniejszy wygląd.

***

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL są wykonywane z użyciem nowoczesnego sprzętu, rekomendowanego przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące oferty ESTELL są dostępne na stronie estell.pl oraz na Facebooku.