Osocze bogatopłytkowe – broń w walce ze starzeniem się skóry

3 min
13/12/2018

Osocze bogatopłytkowe – młodszy wygląd bez sztucznego efektu maski, jedna z najskuteczniejszych kuracji medycyny estetycznej. To tylko kilka określeń tego zabiegu, który znany jest także jako „wampirzy lifting”. Czym jest i jak działa? Opowiada dr Anna Suwalska z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Osocze bogatopłytkowe to preparat krwiopochodny, który otrzymuje się z krwi obwodowej pacjenta. Dzięki licznym czynnikom wzrostu stymuluje procesy regeneracyjne, a to sprawia, że z powodzeniem sprawdza się w medycynie estetycznej podczas zabiegów upiększających twarz. Osocze jest wykorzystywane głównie ze względu na jego działanie regeneracyjne, odżywcze i naprawcze na skórę oraz włosy.

Z tekstu dowiesz się:

Osocze bogatopłytkowe – co warto wiedzieć?

– Preparat osocza bogatopłytkowego PRP (z ang. Platelet Rich Plasma) jest otrzymywany z krwi pacjenta i stanowi źródło czynników wzrostu, które oprócz tego, że są ważnym biostymulatorem regeneracji tkanek, produkcji kolagenu i macierzy pozakomórkowej, biorą także udział w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych. Wszystko to umożliwia doprowadzenie składników odżywczych do uszkodzonych miejsc. Poza tym osocze bogatopłytkowe dzięki niskiemu pH (6,5–6,7) powoduje zahamowanie wzrostu bakterii oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe – tłumaczy dr Anna Suwalska.

Zabiegi z wykorzystaniem PRP są wykonywane głównie w celu profilaktyki oraz aby opóźnić starzenie się skóry. Przynoszą widoczną poprawę jej jędrności, elastyczności i grubości, powodują wygładzenie drobnych zmarszczek oraz rozjaśnienie przebarwień. W połączeniu z zabiegami z wykorzystaniem fali podczerwonej LED i ablacji laserem frakcjonowanym PRP poprawia również wygląd blizn pooperacyjnych, potrądzikowych i rozstępów. To nie wszystkie zastosowania osocza bogatopłytkowego – po jego wykorzystaniu obserwowana jest duża poprawa także różnych postaci łysienia.

Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie

Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe są przeznaczone dla osób z oznakami starzenia się, a więc ze skórą wiotką, cienką, przesuszoną, z przebarwieniami i zmarszczkami. To również doskonałe rozwiązanie profilaktyczne dla wszystkich, którzy chcą uniknąć szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy mróz, które osłabiają kondycję skóry.

– Osoby z bliznami pooperacyjnymi, pooparzeniowymi, atroficznymi bliznami potrądzikowymi czy rozstępami widzą dużą poprawę po zastosowaniu PRP w połączeniu z innymi zabiegami np. ablacyjnym laserem frakcjonowanym CO2. Korzystne działanie osocza widoczne jest też u osób z osłabionymi, cienkimi, wypadającymi włosami, bo przyczynia się do poprawy ich gęstości oraz grubości – mówi lekarz z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Osocze bogatopłytkowe – przebieg zabiegu

Zabieg z użyciem PRP to procedura dwuetapowa, którą przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny:

 1. Krew żylna pacjenta jest pobierana za pomocą profesjonalnego zestawu do pozyskiwania PRP, a następnie odwirowana w specjalistycznym urządzeniu.
 1. Odpowiednio przygotowane i aktywowane osocze zostaje wprowadzone przez lekarza do właściwej warstwy skóry za pomocą bardzo cienkiej igły.

Podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort, który w większości przypadków można zmniejszyć, stosując wcześniej znieczulenie miejscowe kremem.

Jak wyjaśnia specjalistka, bardzo istotny wpływ na efekt ma również sposób pozyskiwania osocza. – Chodzi o to, by zawartość płytek krwi i czynników wzrostowych była w nim jak największa, a płytki żywe zostały zachowane w nienaruszonym stanie i były aktywne biologicznie. Dlatego procedura powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych, certyfikowanych lekarzy medycyny estetycznej, ściśle według protokołu zabiegowego, z zastosowaniem profesjonalnych zestawów do pobierania krwi i pozyskania osocza bogatopłytkowego – wyjaśnia dr Anna Suwalska.

Osocze bogatopłytkowe – jak często stosować?

Przed zabiegiem warto zapytać lekarza o to, jak odpowiednio się do niego przygotować i jak postępować po jego wykonaniu. Nie należy także zapominać, że prawidłowe nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie w skuteczności procedury. – Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe są wykonywane w cyklach 3–5 zabiegów w odstępach 2–4 tygodni, w zależności od wskazania. Najlepsze efekty są widoczne po zakończeniu pełnego cyklu i utrzymują się około pół roku. Po tym czasie warto wykonać zabieg przypominający w celu przedłużenia efektu działania – mówi specjalistka z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Procedury medyczne z użyciem osocza są bardzo bezpieczne, ale, jak w każdym przypadku, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania, m.in.:

 • ciąża,
 • laktacja,
 • choroba nowotworowa,
 • ostre zakażenia wirusowe,
 • zakażenie wirusem HIV,
 • przewlekłe choroby wątroby,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • stosowanie leków immunosupresyjnych,
 • przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy),
 • zaburzenia krzepliwości krwi.