Pielęgnacja szyi po 50 – jak dbać o delikatną skórę?

4 min
01/12/2022
[ssba-buttons]

Skóra na szyi i dekolcie, pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji, potrafi dodać lat. Niestety zazwyczaj pomijamy te obszary podczas codziennych zabiegów. To błąd, ponieważ w tych miejscach objawy starzenia są widoczne szybciej niż na twarzy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja szyi po 50. Podpowiadamy, jak dbać o dojrzałą skórę szyi i dekoltu.

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja szyi jest ważna?

Skóra na szyi ma predyspozycje do szybkiego starzenia się i powstawania zmarszczek. Jest cienka i delikatna oraz posiada mniej włókien kolagenowych niż skóra na twarzy. Na szyi znajduje się też niewiele gruczołów łojowych, przez co produkcja sebum jest upośledzona. Skóra w tym miejscu pozbawiona jest więc naturalnego nawilżenia i starzeje się szybciej, zwłaszcza gdy pomijamy ją w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Jest też bardziej wrażliwa na podrażnienia.

Zmarszczki na szyi tworzą się w wyniku częstego pochylania głowy nad smartfonem lub laptopem (tzw. tech-neck), marszczenia skóry podczas snu. Nie da się całkowicie zrezygnować z wykonywania tych czynności, dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o starannej pielęgnacji tego obszaru. Wiotkość skóry na derszyi i dekolcie może pojawić się już w młodym wieku i bez odpowiednich zabiegów, szybko się pogłębić.

W przypadku pielęgnacji skóry szyi sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto już w młodym wieku dbać o profilaktykę, czyli o regularną pielęgnację szyi – oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie i ochronę przed promieniowaniem UV. Codzienne powtarzanie tych czynności może znacząco opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek nie tylko na twarzy, ale też na szyi.

Pielęgnacja szyi po 50 – jak dbać o dojrzałą skórę?

W pielęgnacji skóry po 50 ważna jest przede wszystkim systematyczność. Trzeba dbać o szyję na co dzień, tak samo, jak o twarz – wykonywać oczyszczanie i nawilżanie, stosować serum z odpowiednio dopasowanymi składnikami aktywnymi, delikatnie masować oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną.

Podstawą jest dokładne oczyszczenie skóry szyi przynajmniej dwa razy dziennie: po wstaniu z łóżka i przed pójściem spać. Okolice szyi są szczególnie delikatne, dlatego należy uważać na podrażnienia. Do mycia szyi wystarczy delikatna pianka myjąca, płyn micelarny i odrobina toniku dla przywrócenia prawidłowego pH. Rano należy skórę szyi nawilżać, a wieczorem lekko natłuszczać. Uważaj na nadmierne rozciąganie skóry podczas zabiegów pielęgnacyjnych, aby nie prowokować pojawiania się zmarszczek. Raz na kilka dni stosuj odżywcze maseczki na szyję i dekolt.

Nie używaj na skórze szyi perfum, kosmetyków z olejkami eterycznymi i ekstraktami ziół światłouczulających – pod wpływem działania promieni słonecznych mogą spowodować powstawanie przebarwień. Gdy już się pojawią, bardzo trudno jest się ich pozbyć domowymi sposobami.

W pielęgnacji szyi po 50 pomocne są również dobre nawyki, np.:

  • prawidłowa postawa – prostowanie się, trzymanie głowy wysoko, napinanie mięśni szyi, unikanie częstego schylania głowy,
  • ograniczenie przeglądania urządzeń elektronicznych ze wzrokiem skierowanym w dół, przy zgięciu szyi,
  • spanie na wznak,
  • regularne nakładanie serum z antyoksydantami,
  • automasaż,
  • używanie chłodnej wody do mycia szyi i dekoltu.

Czym pielęgnować skórę szyi, aby wyglądała młodo?

Podstawą pielęgnacji naszej twarzy, ale też szyi i dekoltu, jest krem nawilżający. Nie musisz używać specjalnych kremów do każdej partii ciała. Do szyi i dekoltu możesz używać produktów przeznaczonych do twarzy. Właściwie nawodniona skóra na dekolcie i szyi jest elastyczna, jędrna i ma młody wygląd. Przed nałożeniem kremu pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu skóry. Aby zniwelować warstwę rogową naskórka, nawilżyć i rozjaśnić cerę, warto sięgnąć po niskie stężenia różnego typu kwasów: glikolowego, salicylowego czy mocznika. Ziarniste peelingi nie są wskazane – raz w tygodniu warto jednak wykonać peeling enzymatyczny.

Wyjątkowo delikatna i cienka skóra szyi narażona jest na szkodliwe działanie słońca i promieni UV. Zwłaszcza wiosną i latem musisz zapewnić skórze ochronę przeciwsłoneczną. Używaj kremów z wysokim filtrem, najlepiej powyżej 50 SPF. W przeciwnym przypadku na szyi mogą pojawić się przebarwienia.

Jakie zabiegi na szyję po 50?

Po 50. roku życia u kobiet spada poziom estrogenu i zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, czego efektem jest sucha i zwiotczała skóra oraz pogłębianie się zmarszczek na szyi. Domowe sposoby są niewystarczające, aby pozbyć się obwisłej skóry na szyi. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Pielęgnacja szyi i dekoltu w gabinecie medycyny estetycznej opiera się na zabiegach stymulujących kolagen i regenerujących. Procedury z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są w seriach, a serie powtarzane są cyklicznie – dla podtrzymania pozytywnych efektów. Jakie profesjonalne zabiegi polecamy dla dojrzałej skóry szyi i dekoltu?

Mezoterapia mikroigłowa 

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg wykonywany przy użyciu specjalnego urządzenia wyposażonego w automatyczne mikroigły. Zabieg polega na wykonaniu licznych, kontrolowanych mikronakłuć w obrębie szyi i dekoltu. Procedura ta stymuluje procesy regeneracji skóry, czyli przede wszystkim wywołuje wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny. Jednocześnie podczas mezoterapii igłowej do skóry dostarczane są odpowiednie preparaty i koktajle, np. na bazie kwasu hialuronowego, który głęboko nawilża i wspaniake odmładza obszar szyi i dekoltu. Seria zabiegów mezoterapii mikroigłowej poprawia napięcie i elastyczność skóry, redukuje drobne zmarszczki i przebarwienia. Naszym pacjentom zalecamy zwykle wykonanie serii 3-4 zabiegów w odstępnie 2-4 tygodni.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg ten przypomina nieco mezoterapię igłową, lecz wzbogacony został w zastosowanie rewelacyjnej radiofrekwencji. Procedura polega na wykonywaniu mikronakłuć skóry na głębokości od 0,5 do 4 mm przy użyciu izolowanych igieł emitujących fale radiowe. Dzięki połączeniu dwóch technologii (mikronakłuwania i radiofrekwencji) zabieg mikroigłową falą radiową pobudza procesy regeneracyjne w skórze silniej niż mezoterapia igłowa. Na efekty radiofrekwencji mikroigłowej nie trzeba długo czekać. Napięcie skóry szyi widoczne jest już po około 2 tygodniach od pierwszego zabiegu. Zaleca się serię około 3 sesji w odstępie 2-3 tygodni dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.

Laserowe odmładzanie szyi laserem frakcyjnym CO2

W pielęgnacji szyi po 50. sprawdza się laser tulowy. Jest to jedyny laser, który umożliwia pracę w trzech trybach: ablacyjnym, nieablacyjnym oraz subablacyjnym. Jego energia dociera do głębokich partii skóry, co pozwala na jej kompleksową przebudowę od warstwy podstawnej. Działanie lasera tulowego polega na wygładzeniu drobnych zmarszczek, poprawie jędrności i elastyczności skóry oraz redukcji przebarwień, takich jak plamy starcze, melasma czy uszkodzenia posłoneczne i pozapalne.

Ujędrniający termolifting

Zabieg termoliftingu to doskonały sposób na przywrócenie jędrności w obrębie szyi i dekoltu. Podobnie, jak opisane powyżej zabiegi, ujędrniający termolifting również działa poprzez pobudzanie kolagenu w skórze. Jednak termolifting nie uszkadza ciągłości naskórka. Właściwy etap zabiegu polega na zastosowaniu podczerwieni, która podgrzewa wewnętrzne warstwy skóry do 65°C. Oprócz produkcji nowego kolagenu następuje też skracanie istniejących włókien kolagenowych do pierwotnej długości. Ujędrniający termolifting wyraźnie poprawia napięcie szyi i ujędrnia skórę dekoltu. Zalecana seria zabiegów wynosi od 4 do 6 sesji.

Jak odmłodzić szyję domowymi sposobami?

Domowe sposoby na odmłodzenie szyi nie są tak skuteczne, jak profesjonalne zabiegi, jednak nie warto z nich rezygnować. To, co samodzielnie możesz zrobić dla młodego wyglądu swojej szyi to:

  • unikać szkodliwych czynników zewnętrznych, które przyspieszają procesy starzenia się skóry, np. palenie papierosów, picie alkoholu, nadmierne promieniowanie słoneczne;
  • zadbać o szyję podczas codziennej pielęgnacji twarzy;
  • regularnie, najlepiej codziennie, wykonywać masaż szyi i dekoltu – dzięki temu pobudzisz krążenie i ukrwienie na tym obszarze, czego efektem jest wzrost jędrności i elastyczności skóry;
  • stosowanie kremu na szyję z ochroną UV.