Pieprzyki – rodzaje. Kiedy warto pójść do dermatologa?

5 min
12/10/2022
[ssba-buttons]

Człowiek ma na swojej skórze przeciętnie od 10 do 40 pieprzyków. Najczęściej są to zmiany barwnikowe łagodne, wrodzone lub powstające pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Zwykle nie wymagają konsultacji dermatologicznej ani tym bardziej ingerencji chirurgicznej. Niektóre niegroźne, lecz szczególnie szpecące lub narażone na uszkodzenia zmiany usuwa się, korzystając coraz częściej z mało inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.

Czym są pieprzyki? Czy wszystkie znamiona skórne należy usuwać?

Pieprzyk to znamię o owalnym, regularnym kształcie zlokalizowane na powierzchni skóry. Wśród czynników, które decydują o liczbie pieprzyków na ciele wyróżnia się:

  • kolor skóry – tendencję do występowania pieprzyków mają osoby o jasnej karnacji,
  • wiek – liczba pieprzyków zwykle rośnie wraz z wiekiem,
  • podłoże genetyczne,
  • ekspozycję na działanie promieni słonecznych.

Specyficzne zabarwienie pieprzyka to skutek nagromadzonych melanocytów, czyli komórek pigmentowych, których zadaniem jest produkcja naturalnego barwnika – melaniny. Zwykle niezmieniające się pieprzyki i znamiona nie wymagają interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak zmiana zlokalizowana jest w miejscu narażonym na podrażnienia lub uszkodzenia albo któryś pieprzyk jest wizualnie nieatrakcyjny, warto go usunąć. Oczywiście przed zabiegiem zawsze należy skonsultować się ze specjalistą. Bezwzględnie zasięgnięcia opinii lekarza dermatologa wymagają wszelkie znamiona, które podlegają nagłym zmianom. Jeśli zauważysz w obrębie pieprzyka nieprawidłowości, które dotąd się nie pojawiały, np. płaskie znamię zmienia się w guzek, staje się wypukłe, rośnie jego średnica czy krawędzie stają się postrzępione, jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem.

Znamiona wrodzone i nabyte

Znamiona barwnikowe dzieli się na znamiona wrodzone i nabyte. Niektóre zmiany, takie jak np. znamię Beckera mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Znamiona wrodzone mamy na swoim ciele od urodzenia. Mogą powiększać się w okresie wczesnego dzieciństwa do około 3 roku życia, a także w okresie dojrzewania. Barwnikowe zmiany na skórze najczęściej u dzieci lokalizują się na tułowiu, a w następnej kolejności na kończynach, głowie oraz szyi. Warto podkreślić, że znamiona wrodzone obarczone są większym ryzykiem zezłośliwienia, dlatego należy na nie zwrócić szczególną uwagę, a w razie wątpliwości poddać badaniu dermatoskopem. Znamiona takie dzieli się pod względem wielkości na:

  • małe (do 3 cm.)
  • duże (powyżej 3 cm.)
  • olbrzymie (powyżej 20 cm.)

Duże znamiona są bardziej podatne na wystąpienie złośliwego nowotworu skóry – zagrożenie pojawienia się czerniaka szacuje się wówczas na 5 do 10%.

Barwnikowe znamiona nabyte pojawiają się na zdrowej skórze bez żadnych widocznych wcześniej przyczyn, głównie wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Większość znamion nabytych tego rodzaju nie ulega zezłośliwieniu. Nieco inaczej jest w przypadku zmian powstałych wskutek stanu zapalnego w obrębie skóry, ukąszeń albo innych stanów chorobowych. Często taką genezę posiadają znamiona atypowe, które wymagają większej uwagi niż zmiany łagodne – pod wpływem czynników kancerogennych łatwiej przekształcają się w czerniaka skóry i inne nowotwory złośliwe.

Jakie wyróżnia się rodzaje pieprzyków?

Zgodnie z najnowszym, obowiązującym w medycynie podziałem zmian melanocytowych, wyróżnia się:

  • znamiona typu globularnego/kostki brukowej,
  • znamiona siateczkowate,
  • znamiona typu wybuch gwiazdy,
  • homogenne znamiona błękitne,
  • znamiona o cechach charakterystycznych,
  • znamiona o szczególnej lokalizacji,
  • proliferacje melanocytowe niesklasyfikowane.

Usunięcie pieprzyków – czy warto? W jaki sposób pozbyć się nieładnych zmian skórnych?

W Warszawskiej klinice Estell proponujemy naszym pacjentom zróżnicowane metody usunięcia zmian skórnych. Ich dobór uzależniony jest od rodzaju i wielkości zmiany. Oczywiście każdy przeprowadzany w klinice zabieg jest poprzedzony wywiadem lekarskim, podczas którego specjalista ocenia zmianę skórną, proponuje odpowiednie do zastosowania w danym przypadku zabiegi, a także ustala, jakie są oczekiwania pacjenta wobec możliwych rezultatów.

Chirurgiczne usuwanie znamion

W Estell oferujemy klientom m.in. chirurgiczne usuwanie znamion, czyli zabiegi krioelektrochirurgiczne. Usuwanie zmian skórnych polega wówczas na użyciu prądu elektrycznego lub wiązki laserowej albo plazmowej. Odpowiednią metodę dobiera lekarz, uzależniając swój wybór od rodzaju zmiany, jej rozmiarów, a także lokalizacji. Zabiegi krioelektrochirurgiczne wykonywane są przy wykorzystaniu efektu miejscowego chłodzenia lub znieczulenia. Dzięki połączeniu działania prądu elektrycznego, wiązki laserowej lub plazmy z odpowiednią metodą znieczulenia, w obrębie zmiany następuje koagulację białka oraz odparowanie wody. W rezultacie pieprzyk obumiera i odpada. Jednocześnie krioelektrochirurgia pozwala na zamknięcie naczyń krwionośnych, dlatego stosowane zabiegi są bezkrwawe. Zmiany usuwa się w całości, a jeśli zachodzi taka potrzeba, wyciętą tkankę można poddać badaniu histopatologicznemu.

Laseroterapia laserem frakcyjnym CO2

Skutecznym zabiegiem, który wykorzystuje się w klinice Estell m.in. przy usuwaniu zmian skórnych, jest laseroterapia laserem frakcyjnym CO2. Dzięki właściwościom wiązki laserowej kierowanej bezpośrednio i precyzyjnie na zmianę, dochodzi do ablacji (odparowania) tkanek. W ten sposób pieprzyk obumiera i odpada od ciała. Wysoka temperatura wiązki powoduje dodatkowo efekt nagrzewania skóry, prowadząc do powstania niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń. Dzięki temu tkanki pobudzane są do regeneracji, a w efekcie zwiększa się produkcja kolagenu, sprawiając, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Działając punktowo, wiązka lasera nie narusza tkanki wokół usuwanej zmiany, dlatego ta metoda usuwania znamion nie powoduje widocznych ran.

Z którymi znamionami barwnikowymi należy udać się do lekarza?

Większość zmian melanocytowych to znamiona barwnikowe łagodne. Nie wymagają konsultacji lekarskich a związana z nimi profilaktyka sprowadza się do ograniczenia przebywania na słońcu oraz narażania skóry na uszkodzenia w ich obrębie. Bezwzględnie należy jednak udać się do dermatologa, jeśli:

  • znamię się zmienia. Warto wspomnieć, że niewielkie powiększenie w dłuższej perspektywie czasowej zmian u dzieci jest zupełnie normalne – pieprzyk może rosnąć wraz z rozwojem organizmu. Jeżeli natomiast pieprzyk zmienia się lub szybko rośnie, należy skonsultować się z lekarzem,
  • zaobserwujesz na swoim ciele wypukły pieprzyk o kopulastym kształcie,
  • znamię ma nierówne i postrzępione brzegi oraz niejednorodny kolor,
  • zmiana krwawi – pieprzyki zlokalizowane w miejscach narażonych na podrażnienia kwalifikują się do usunięcia właśnie z powodu zwiększonego ryzyka uszkodzeń,
  • pojawia się bardzo duża liczba znamion na skórze,
  • znamię jest duże (dotyczy to zwykle wrodzonych znamion u dzieci – neonatolodzy i pediatrzy kierują wówczas dzieci na konsultacje dermatologiczne).

Jak przebiega wizyta u dermatologa?

Wizyta u dermatologa jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Każdy potencjalnie niebezpieczny rodzaj znamienia zostanie podczas wizyty poddany diagnostyce, czyli w pierwszej kolejności przebadany dermatoskopowo. Dzięki temu lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy zmiana złożona jest z melanocytów. Nie każde zabarwienie na skórze widoczne gołym okiem świadczy, że zmiana wiąże się z komórkami barwnikowymi. Niestety, przy użyciu samego tylko dermatoskopu nie zawsze da się wykluczyć zezłośliwienie. Zmiany, które określa się jako niebezpieczne, muszą zostać usunięte chirurgicznie. Taki zabieg co do zasady wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut i w zależności od wielkości i postaci pieprzyka, może wymagać założenia szwów.

Wycięta tkanka zawsze poddawana jest badaniu histopatologicznemu.

Pieprzyki a czerniak – co warto wiedzieć o tym nowotworze?

Ryzyko wystąpienia czerniaka jest dość wysokie zwłaszcza u rasy białej. Dodatkowo, w zasadzie każdy znajduje się w grupie ryzyka, a umieralność z powodu czerniaka jest wysoka. Wszystko to powoduje lęk przed tą groźną chorobą, choć lekarze uspokajają, że nowotwór ten jest groźny jedynie późno zdiagnozowany. Szybko wykryty pozwala na skuteczne usunięcie operacyjne. Mimo że tylko około 40% czerniaków rozwija się z wcześniej występujących zmian skórnych, a pozostałe 60% powstaje na dotychczas niezmienionej skórze, to jednak warto obserwować samodzielnie zmiany na skórze, a w razie wątpliwości skonsultować się ze swoim lekarzem. Przy samodzielnym kontrolowaniu zmian stosuje się tzw. regułę ABCD:

  • A ‒ (ang. asymmetry), asymetria: nieregularny kształt czy niejednorodna struktura,
  • B ‒ (ang. border), granica – brzegi zmiany są nierówne, nieregularne i poszarpane,
  • C ‒ (ang. color), znamię jest wielobarwne,
  • D ‒ (ang. diameter), średnica znamienia przekracza 5 mm.

Jeśli wystąpi którekolwiek z powyższych kryteriów, należy umówić się na wizytę do dermatologa lub onkologa. Stwierdzenie rozwoju czerniaka wiąże się nieodzownie z koniecznością przeprowadzenia leczenia operacyjnego, które polega na wycięciu zmiany wraz z marginesem zdrowej skóry. Jeśli wynik badania histopatologicznego potwierdzi ten nowotwór, lekarz może podjąć decyzję o wycięciu blizny z zachowaniem odpowiednich marginesów oraz biopsję węzła wartowniczego (czyli najbliższego zmianie na drodze spływu chłonki). Jeśli w węźle wartowniczym zostanie stwierdzony przerzut, usuwa się wszystkie węzły chłonne z całego obszaru spływu chłonki.

W zaawansowanych stadiach nowotworu stosuje się, poza chirurgią również radioterapię, chemioterapię i inne sposoby leczenia.

Cennik usług

  • Konsultacja dermatologa z dermatoskopią znamion – 250zl
  • Wideodermatoskopia pojedyncza zmiana – 350zł
  • Wideodermatoloskopia mapowanie ciała – 700zł
  • Chirurgiczne usuwanie znamion – 750 zł
  • Usuwanie 1 zmiany laserem co2 – 450 zł

 

Masz pytania? Napisz do nas!


    [rozwiń]

    [rozwiń]

    [rozwiń]