Piersi po karmieniu – jak poprawić ich kondycję?

2 min
08/02/2021

Karmienie piersią, choć bardzo ważne dla rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka, może niestety niekorzystnie odbić się na wyglądzie biustu. Wiele pań skarży się, że ich biust po karmieniu jest obwisły, mało jędrny i nieestetyczny. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna ma sposoby również na tego typu problemy.

Z tekstu dowiesz się:

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety przechodzi wiele zmian – dotyczy to również wyglądu piersi. Już w pierwszym trymestrze, pod wpływem hormonów, gruczoły sutkowe przygotowują się do produkcji pokarmu i w związku z tym się rozrastają. Trwa to właściwie przez całą ciążę – w jej trakcie piersi mogą zwiększyć swoją wagę nawet o 300 gramów! Problemem estetycznym tego okresu mogą być jednak rozstępy na skórze piersi, która nie nadąża za ich rozrostem. Dlatego tak ważna jest m.in. codzienna pielęgnacja i stosowanie odpowiednich balsamów czy kremów na rozstępy.

Karmienie piersią a wygląd biustu

Powiększenie biustu utrzymuje się przez kilkanaście miesięcy po ciąży, tak długo jak kobieta kontynuuje karmienie piersią. Po jego zakończeniu u wielu pań biust staje się jednak obwisły, mało elastyczny, miękki i mało jędrny. Dzieje się tak dlatego, że po ustaniu laktacji w piersiach zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej. Nadmiar skóry może być wówczas bardzo mocno widoczny.

Oczywiście biust po karmieniu potrzebuje specjalistycznej domowej pielęgnacji, np. stosowania silnie skoncentrowanych kremów czy ampułek, które ujędrnią skórę na piersiach, poprawią jej napięcie i elastyczność. Pomóc może również aktywność fizyczna ukierunkowana na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Działania te nie zawsze są jednak stuprocentowo skuteczne, a na rezultaty trzeba niekiedy czekać dość długo. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą się okazać zabiegi medycyny estetycznej.

Obwisły biust po ciąży? Pomoże radiofrekwencyjny lifting!

Jak ujędrnić biust po karmieniu? Jedną z metod dostępnych w naszej klinice ESTELL jest radiofrekwencyjny lifting – zabieg niechirurgicznego liftingu falą radiową. Urządzenie emituje falę radiową o częstotliwości 4Mhz – w momencie zetknięcia ze skórą wytwarza ona w tkankach ciepło, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dodatkowo, dzięki podgrzaniu tkanek już istniejące włókna kolagenowe na przemian kurczą się i napinają, co daje efekty w postaci poprawy napięcia i jędrności. Uwaga! Zabieg można wykonać dopiero po zakończeniu karmienia piersią – u kobiet w okresie laktacji nie jest wskazany. Dla jak najlepszych efektów, zaleca się przeprowadzenie 3-4 zabiegów w odstępie 4-6 tygodni. Procedura jest bezpieczna, bezbolesna, od razu po jej zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności.

Chirurgiczne podniesienie piersi – dla kogo?

W klinice ESTELL dla pacjentek z problemami estetycznymi po karmieniu piersią przeznaczone jest chirurgiczne podciągnięcie piersi, czyli tzw. mastopexia. Operacja wykonywana jest przez chirurga plastyka, po uprzedniej konsultacji, w trakcie której planuje jej zakres, wyklucza ewentualne przeciwwskazania itp. Mastopexia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, wymaga zazwyczaj 1-2-dniowej hospitalizacji. Podczas operacji poprawia się wygląd piersi, ale bez zwiększania ich objętości – odpowiednie cięcia wykonywane są, zależnie od indywidualnego przypadku, w okolicy okołootoczkowej, w dolnej połowie piersi lub/i w bruździe podpiersiowej. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 14 dni. Przez kolejnych 6-8 tygodni należy nosić specjalny biustonosz elastyczny oraz wykonywać masaże piersi.

Biust po karmieniu może odzyskać ładny wygląd, jędrność i elastyczność – warto zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą pozbyć się związanych z tym kompleksów!