Piersi po karmieniu – jak poprawić ich kondycję?

3 min
08/02/2021

Karmienie piersią, choć bardzo ważne dla rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka, może niestety niekorzystnie odbić się na wyglądzie biustu. Wiele matek skarży się, na wygląd swoich piersi, zauważając, że ich biust po karmieniu jest obwisły, mało jędrny i nieestetyczny. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna potrafi zaradzić również takim problemom.

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety przechodzi wiele zmian – dotyczy to również wyglądu piersi. Już w pierwszym trymestrze, pod wpływem hormonów, gruczoły sutkowe przygotowują się do produkcji pokarmu i w związku z tym się rozrastają. Trwa to właściwie przez całą ciążę – w jej trakcie piersi mogą zwiększyć swoją wagę nawet o 300 gramów! Problemem estetycznym tego okresu mogą być jednak rozstępy na skórze, która nie nadąża za charakterystycznym dla okresu ciąży powiększeniem piersi. Dlatego zarówno w trakcie ciąży, jak i w czasie karmienia, tak ważna jest codzienna pielęgnacja i stosowanie odpowiednich balsamów czy kremów na rozstępy. Ciało po ciąży powinno być traktowane ze specjalną troską.

Karmienie piersią a wygląd biustu

Powiększenie biustu utrzymuje się po ciąży w okresie karmienia dziecka. Dopóki niemowlę przystawiane jest do piersi, gruczoły piersiowe produkując pokarm sprawiają, że biust jest zwykle pełniejszy w stosunku do stanu sprzed ciąży. Zakończenie laktacji skutkuje najczęściej zmianą kształtu piersi i zwykle również utratą jędrności biustu, który staje się obwisły, mało elastyczny i zbyt miękki. Dzieje się tak dlatego, że po ustaniu laktacji, w piersiach zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej. Nadmiar skóry może być wówczas bardzo mocno widoczny.

Dlatego biust po odstawieniu dziecka od piersi potrzebuje specjalistycznej domowej pielęgnacji, takiej jak stosowanie silnie skoncentrowanych kremów czy ampułek, które m.in. ujędrnią skórę na piersiach, poprawią jej napięcie i elastyczność. Pomóc może również odpowiednio dobrany stanik oraz aktywność fizyczna ukierunkowana na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Działania te nie zawsze są jednak stuprocentowo skuteczne, a na rezultaty trzeba niekiedy czekać dość długo. Dlatego lepszym rozwiązaniem, które szybko i trwale poprawi wygląd piersi po ciąży i karmieniu mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej.

Ujędrnianie biustu po karmieniu – mezoterapia

Mezoterapia to zabieg, który jest chętnie stosowany przez lekarzy medycyny estetycznej na różne części ciała, w tym również na piersi. Jest doskonałym sposobem na wprowadzenie składników aktywnych w głąb skóry w ilościach, które nie mogłyby zostać zaabsorbowane przez tkankę z preparatów kosmetycznych przenikając przez skórę ze względu na barierę naskórkową. W przypadku poprawy kondycji piersi po karmieniu najczęściej podawane są substancje bogate w kwas hialuronowy, który doskonale nawilża i redukuje wiotkość skóry. Warto dodać, że regeneracyjny wpływ na tkankę ma już sam fakt przerwania jej ciągłości – w ten sposób na skórze piersi zostają pobudzone procesy odbudowy.

Nici liftingujące – podniesienie piersi po karmieniu

Kolejnym sposobem na podniesienie biustu bez konieczności wykonania cięć chirurgicznych w narkozie jest zastosowanie nici liftingujących. Wprowadzone na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej nici rozpuszczalne tworzą pewnego rodzaju stelaż podtrzymujący opadające tkanki przez dłuższy okres (nawet do 2 -3 lat). Warto podkreślić, że nici liftingujące to metoda znana od wielu lat i bezpieczna. Oczywiście podobnie jak wiele innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, również i tego nie można stosować podczas ciąży i w czasie laktacji.

Obwisły biust po ciąży?

Jak jeszcze można ujędrnić biust po karmieniu? Jedną z metod dostępnych w Warszawskiej klinice Estell jest niechirurgiczny lifting falami radiowymi. Stosowane w zabiegu urządzenie emituje fale radiowe o częstotliwości 4Mhz. W kontakcie ze skórą fale wytwarzają w tkankach ciepło, podgrzewając je do temperatury 65°C, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dodatkowo, dzięki podgrzaniu tkanek, istniejące już włókna kolagenowe na przemian kurczą się i napinają, co daje efekt w postaci poprawy napięcia i jędrności skóry.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, część pacjentek określa go wręcz jako przyjemny, porównując do masażu gorącymi kamieniami. Mimo to zabieg można wykonać dopiero po zakończeniu karmienia piersią – u kobiet w okresie laktacji nie jest wskazany. Dla jak najlepszych efektów, zaleca się przeprowadzenie 3-4 zabiegów w odstępie 4-6 tygodni. Procedura jest bezpieczna, i od razu po jej zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności.

Chirurgiczne podniesienie piersi – dla kogo?

Dla pacjentek z problemami estetycznymi biustu po ciąży i karmieniu przeznaczone jest chirurgiczne lifting piersi, czyli tzw. mastopeksja lub podniesienie piersi. Ponieważ mastopeksja jest operacją, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się skonsultować z lekarzem.

Lifting poprzedzony jest wywiadem przeprowadzonym przez chirurga plastycznego oraz rozmową z pacjentką, podczas której planowany jest zakres wprowadzanych zmian, a także kształt piersi. Wykluczone zostają również przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Operacja trwa zwykle od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji poprawia się wygląd piersi, ale bez zwiększania ich objętości – odpowiednie cięcia wykonywane są, zależnie od indywidualnego przypadku, w okolicy otoczki, w dolnej połowie piersi lub/i w bruździe podpiersiowej. Okres rekonwalescencji trwa około 14 dni po operacji. Przez kolejnych 6-8 tygodni należy nosić specjalny biustonosz elastyczny oraz wykonywać masaże piersi.

Biust po zakończeniu laktacji może odzyskać ładny wygląd, jędrność i elastyczność – warto zwrócić się do specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie zabiegi, pomagając tym samym pozbyć się kompleksów.