Przerost warg sromowych. Kiedy potrzebna jest operacja?

3 min
30/09/2021
[ssba-buttons]

Zadaniem warg sromowych jest przede wszystkim ochrona pochwy przed urazami mechanicznymi oraz infekcjami. Problemem z pogranicza zdrowia i estetyki, z którym boryka się spora grupa kobiet, jest przerost warg sromowych – są one wówczas bardzo mocno widoczne pod odzieżą i bielizną, utrudniają normalne funkcjonowanie (np. uprawianie sportu), a także stają się przyczyną kompleksów i zaburzeń w sferze seksualnej. W takiej sytuacji warto rozważyć zabieg z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, który pozwoli się pozbyć tego problemu.

Z tekstu dowiesz się:

Wargi sromowe to fałdy skóry otaczające kobiecy srom. Wargi sromowe większe – jak sama nazwa wskazuje – są większe pod względem objętości, zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej i porasta je owłosienie łonowe. Są one przy tym dość mocno unerwione, a więc odgrywają istotną rolę w sferze seksualnej. Z kolei wargi sromowe mniejsze zamykają przedsionek pochwy, są bardzo cienkie, nieowłosione i mocno ukrwione, przez co miewają dość żywy kolor. Główną funkcją warg sromowych mniejszych i większych jest ochrona pochwy przed urazami mechanicznymi i infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi oraz grzybiczymi.

Przerost warg sromowych mniejszych i większych – kiedy się go diagnozuje?

Budowa i wielkość warg sromowych to bardzo indywidualna kwestia. U niektórych kobiet obie pary warg sromowych mają standardową objętość, są dość dyskretne i niewidoczne nawet przy noszeniu bardzo obcisłej bielizny i odzieży. Niczym dziwnym nie jest jednak asymetria warg sromowych, czyli sytuacja, w której jedna z warg jest widocznie większa od drugiej wargi z pary. U całkiem sporego grona pań występuje także stan, w którym wargi sromowe mniejsze wystają spod warg sromowych większych. Trudno więc mówić o jednoznacznych kanonach wyglądu okolic intymnych kobiety.

Zdarza się jednak, że wygląd i/lub rozmiary warg sromowych u kobiety znacznie odstają od szeroko przyjętych norm. Stan ten określa się mianem przerostu warg sromowych, przy czym wyróżnia się przerost warg sromowych mniejszych i przerost warg sromowych większych (spotykane są również sytuacje, w których przerostowi ulegają obie pary warg sromowych). Może on być efektem wrodzonych predyspozycji i występować u kobiety od urodzenia, jak również rozwinąć się na skutek np. przebytych porodów, urazów mechanicznych okolic intymnych albo procesów starzenia, kiedy tkanki tracą jędrność i elastyczność, a wargi sromowe stopniowo opadają.

W diagnostyce przerostu warg sromowych ważne są również subiektywne odczucia pacjentki. Jeśli wygląd okolic intymnych stanowi problem w sferze seksualnej (np. utrudnia podejmowanie współżycia seksualnego), staje się przyczyną kompleksów i zaniżonej oceny, a dodatkowo występują dolegliwości natury fizycznej (np. obcieranie fałd skórnych przez bieliznę lub odzież), zaleca się wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przerost warg sromowych – zabieg laserowy

Przerost wargi sromowej mniejszej i/lub większej można leczyć poprzez zabieg z użyciem ginekologicznego lasera CO2, uznawanego za najbardziej skuteczne i najnowocześniejsze urządzenie dedykowane ginekologii estetycznej. Obkurczanie warg sromowych polega na poddaniu tkanek działaniu emitowanej przez laser energii, która pobudza produkcję nowego kolagenu oraz powoduje skrócenie już istniejących włókien kolagenowych. Wywołuje to zwiększenie napięcia tkanek i poprawę ich elastyczności – nie tylko w obrębie warg sromowych, ale także błony śluzowej pochwy. Wpływa to zarówno na estetykę wyglądu okolic intymnych, jak i na poprawę doznań w trakcie stosunków seksualnych.

Oczekiwane efekty przynosi już jeden zabieg z użyciem ginekologicznego lasera CO2. Oczywiście przed jego wykonaniem konieczne są konsultacja lekarska, badanie ginekologiczne oraz badanie cytologiczne (lub wyniki z ostatnich sześciu miesięcy).

Labioplastyka na przerost warg sromowych

Nieco bardziej inwazyjnym sposobem leczenia przerostu warg sromowych jest labioplastyka, czyli zabieg ich chirurgicznej korekcji. W zależności od indywidualnego przypadku oraz zakresu korekcji zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu lekarz poprzez odpowiednie cięcia fałdów skóry dokonuje albo zmiany kształtu warg sromowych, albo ich redukcji, osiągając ich pożądany rozmiar i wygląd. Labioplastyka trwa od 2 do 3 godzin, a w jej trakcie wykorzystywane są szwy wchłanialne. Może zostać połączona z waginoplastyką.

Oczywiście tak jak każdego innego zabiegu, również labioplastyki nie wykonuje się u wszystkich kobiet. Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in. ciąża, stany zapalne i infekcje sromu, objawy przeziębienia oraz występujące w okolicach sromu zmiany wymagające badania histopatologicznego.

Przerost warg sromowych nie jest powodem do wstydu! To dolegliwość dotycząca wielu kobiet w różnym wieku, której można się pozbyć. Zgłoś się do kliniki ESTELL na konsultację ze specjalistą ginekologii estetycznej, który przeprowadzi niezbędne badania i dobierze zabieg najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom!