Szczotkowanie ciała na sucho – sprawdź, czy warto to robić!

3 min
04/10/2021
[ssba-buttons]

Szczotkowanie ciała na sucho to doskonała metoda pielęgnacji skóry, która wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu. Jest to masaż skóry wykonywany przy użyciu specjalnej szczotki. Masaż ciała na sucho pobudza krążenie krwi i limfy i pozytywnie wpływa na jędrność skóry. Może być także pomocny w walce z nadmiarem kilogramów i cellulitem, jak również wtedy, gdy występuje nadmiar skóry po odchudzaniu. Dla jak najlepszych efektów warto go jednak uzupełniać o profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Jaką szczotkę do ciała wybrać? Można zdecydować się na szczotkę do masażu na sucho z włosia naturalnego (np. z włókien kokosa albo agawy), sztucznego lub mieszanego. Należy dobrać ją zawsze odpowiednio wielkością – te większe przeznaczone są do szczotkowania brzucha, pośladków czy ud, mniejsze – do masażu twarzy. Przy jej pielęgnacji pomocny okazuje się również wałek do masażu twarzy, którego używanie przyczynia się do poprawy kondycji skóry.

Jak szczotkować na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho wykonuje się bez użycia kosmetyków. Sama czynność jest prosta, choć specyfika wykonywanych ruchów zależy od części ciała, która poddawana jest masażowi. Masaż nóg wykonuje się długimi, płynnymi ruchami od dołu do góry. Podobnie ręce masuje się w kierunku serca. Szczotkę należy pewnie chwycić za rączkę, ustawić do ciała pod lekkim kątem i delikatnie, bez użycia nadmiernej siły, wykonać po około 10 pociągnięć w każdym masowanym obszarze. W obrębie brzucha oraz piersi należy wykonywać masaż szczotką o miękkim włosiu tak, żeby delikatna skóra nie ulegała podrażnieniom. W odróżnieniu od szczotkowania na sucho nóg, w obrębie brzucha i piersi wykonuje się okrężne ruchy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara – również od kilku do maksymalnie 10 powtórzeń w danym miejscu.

Jak często szczotkować ciało? Czy istnieją przeciwwskazania do szczotkowania na sucho?

Podobnie jak inne zabiegi pielęgnacyjne, masaż szczotką na sucho daje efekty, jeśli jest wykonywany systematycznie. Zaleca się, by poświęcić na to co najmniej 5 minut dziennie, choć kilkanaście minut co drugi dzień również przyniesie dobre rezultaty. Istotna jest tu konsekwencja i rutyna. Warto podkreślić, że jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania masażu na sucho są problemy skórne (rany, podrażnienia), żylaki oraz tendencje do pękających naczynek krwionośnych.

Uwaga! Po każdym użyciu należy umyć szczotkę pod bieżącą wodą z delikatnym detergentem i postawić włosiem do góry pozostawiając do wyschnięcia.

Efekty szczotkowania ciała na sucho

Regularny masaż ciała na sucho przynosi pozytywne efekty:

  • usuwa martwy naskórek, stanowiąc doskonałą alternatywę dla peelingu – przygotowana w ten sposób skóra lepiej wchłania aktywne składniki zawarte w balsamach i kremach,
  • usprawnia mikrokrążenie, zmniejszając obrzęki oraz poprawiając transport limfy,
  • poprawia koloryt skóry,
  • sprawia, że skóra staje się jędrna i elastyczna, pomaga zwalczać rozstępy i cellulit.

Szczotkowanie ciała na sucho uzupełnij o profesjonalne zabiegi!

Szczotkowanie skóry na sucho pomaga dbać o piękny wygląd ciała, ale dla uzyskania jak najlepszych efektów codzienną pielęgnację należy uzupełnić o profesjonalne zabiegi. W celu ujędrnienia ciała, wyszczuplenia sylwetki, a także redukcji rozstępów oraz cellulitu, w naszej klinice ESTELL w Warszawie wykonuje się m.in.:

  • zimne mikrofale redukujące tkankę tłuszczową z wykorzystaniem urządzenia emitującego zimne mikrofale. Fale docierają do zlokalizowanej głęboko tkanki tłuszczowej, rozbijają komórki tłuszczowe i prowadzą do ich bezpiecznego, naturalnego usunięcia z organizmu. Zimne mikrofale redukujące tkankę tłuszczową pozwalają na wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki, ujędrnienie wiotkiej skóry, redukcję cellulitu, a wykonana w obrębie twarzy – na redukcję tzw. chomików oraz poprawę owalu twarzy. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów w odstępie co 2-3 tygodnie,
  • drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym, podczas którego kondycję skóry poprawia praca zmechanizowanych głowic masujących z rolkami posiadającymi liczne mikrootwory. Poprzez zastosowanie podciśnienia urządzenie tworzy tzw. zjawisko multimikrostymulacji, działając na skórę bez jej rozciągania. Zabieg pozwala na redukcję nawet głęboko zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, usunięcie cellulitu, ujędrnienie skóry, zredukowanie blizn, rozstępów oraz obrzęków. Może stanowić również regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym,
  • zabieg wykorzystujący właściwości dźwiękowych fal akustycznych. Ukierunkowana na ciało fala akustyczna przyspiesza przepływ płynów w naczyniach chłonnych, co stymuluje proces drenażu skóry. Powoduje to rozerwanie włókien w tkance podskórnej oraz rozbicie komórek tłuszczowych. Tkanki rozluźniają się, a ich elastyczność wzrasta. Zabieg falą akustyczną wykonuje się m.in. w celu obkurczenia skóry na brzuchu u kobiet po porodzie.

Masaż szczotką na sucho w połączeniu z profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej pozwala się cieszyć szczupłą sylwetką i elastyczną skórą bez cellulitu!