Wypełniacze, czyli jak bezpiecznie przywrócić młody wygląd

2 min
30/06/2017

Wypełniacze stosowane w medycynie estetycznej w zdecydowanej większości oparte są na kwasie hialuronowym. Jest to substancja naturalnie występująca w naszej skórze, a jej głównym zadaniem jest wypełnienie tkanki oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. O tym, dlaczego to właśnie kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych wypełniaczy, opowiada dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, kierownik medyczny Kliniki ESTELL.

Z tekstu dowiesz się:

Wypełniacze to substancje coraz częściej wykorzystywane w medycynie estetycznej. Używa się ich m.in. do wypełniania zmarszczek, modelowania policzków, poprawiania owalu twarzy i powiększania ust. Jednym z najpopularniejszych wypełniaczy w medycynie estetycznej jest kwas hialuronowy. Zabiegi z jego wykorzystaniem oddziałują na skórę w dwóch wymiarach. Przede wszystkim jego działanie powoduje lepsze nawilżenie i ujędrnienie skóry, co pozwala osiągnąć efekt odmłodzenia. Z drugiej strony, kwas hialuronowy może jednocześnie zapobiegać starzeniu się skóry, ponieważ wpływa stymulująco na komórki produkujące kolagen odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem wypełniaczy

Jeden z najpopularniejszych zabiegów, w których wykorzystywany jest kwas hialuronowy, to  .Jest to zabieg uwielbiany głównie przez młodsze pacjentki, ponieważ pozwala im na długotrwałe zachowanie młodego wyglądu. Zabieg polega na podaniu, a dokładnie wstrzyknięciu preparatów usieciowanego bądź nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Z kolei nieco starsze pacjentki są zachwycone efektami wypełniania zmarszczek, jakie daje kwas. W przypadku dojrzałych pacjentek kwas hialuronowy jest bardzo często wykorzystywany przy zabiegach wolumetrycznych, które pozwalają im odzyskać młodzieńczy owal twarzy mówi Krzysztof Jakubowski z Kliniki ESTELL.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego – co trzeba wiedzieć?

Warto podkreślić, że ze względu na barierę lipidową naskórka, działanie kwasu hialuronowego w formie m.in. kremów do twarzy na pewno nie da takich efektów jak wstrzyknięcie kwasu podczas zabiegu medycyny estetycznej. Jakie działanie będzie miał kwas wstrzyknięty podczas zabiegu – wyłącznie nawilżająco-stymulujące czy też wolumetryczne, zależy od usieciowienia preparatu.

I tak też kwas usieciowiony stosowany jest głównie przy wypełnianiu ubytków i modelowaniu twarzy, ponieważ dzięki poddaniu go chemicznej modyfikacji i wytworzeniu wiązań pomiędzy cząsteczkami staje się ostatecznie mniej podatny na działanie hialuronidazy, przyspieszającej rozpad kwasu hialuronowego. Z kolei nieusieciowiony kwas, ze względu na większe możliwości wiązania wody, jest stosowany głównie do nawilżania.

Zakres zabiegów, w których kwas hialuronowy odgrywa główną rolę, jest bardzo szeroki. Możemy tu wymienić chociażby niwelowanie bruzd nosowo-wargowych, optyczną korektę kształtu nosa, powiększanie i modelowanie ust, wypełnianie zapadniętych skroni, policzków, wypełnianie ubytków w grzbietach dłoni, korekcja doliny łez czy też wypełnianie zmarszczek. Bez względu na to, na jaki zabieg się zdecydujemy, najważniejsze jest, aby dążenie do pięknego wyglądu nie wzięło góry nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego też tak ważne jest, aby przed wszelkimi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej lekarz zebrał wnikliwy wywiad i dopiero na tej podstawie wybierał wspólnie z pacjentką zabieg, który będzie dla niej w pełni bezpieczny – podsumowuje Krzysztof Jakubowski z ESTELL.