Zmarszczki u mężczyzn – jak się ich pozbyć?

2 min
30/03/2020

Mężczyźni mają zupełnie inną skórę niż kobiety – jest grubsza i bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników. Nie oznacza to jednak, że nie podlega ona procesom starzenia. Choć zdarza się, że dodają im uroku, to jednak zmarszczki u mężczyzn również mogą zaburzać estetykę wyglądu i powodować kompleksy. Z pomocą przychodzą wówczas nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Procesy starzenia się skóry dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć u panów ich pierwsze oznaki pojawiają się później. Cera mężczyzn jest grubsza i mniej wrażliwa niż skóra pań, lepiej znosi także ekspozycję na promieniowanie słoneczne i nie traci wody w tak szybkim tempie. Mimo to z biegiem lat również staje się wysuszona, mniej jędrna i elastyczna, a w konsekwencji pojawiają się na niej zmarszczki oraz bruzdy.

Zmarszczki u mężczyzn – gdzie się pojawiają?

Proces starzenia się u mężczyzn przebiega w podobny sposób jak u kobiet. Początkowo na skórze mogą się pojawiać drobne przebarwienia i niewielkie, płytkie zmarszczki, np. wokół oczu czy ust – są one związane z naturalnymi ruchami mimicznymi twarzy. Z czasem wyraźniejsze stają się zmarszczki spoczynkowe, a później – również głębokie bruzdy, np. nosowo-wargowe czy na czole. Skóra staje się bardzo sucha, mogą występować zaburzenia pigmentacji, a twarz traci owalny kształt.

Zdarza się tak, że zmarszczki u mężczyzn dodają dojrzałym panom uroku – sprawiają, że twarz wygląda bardziej szlachetnie. Częściej jednak głębokie zmarszczki na czole u mężczyzn lub zaawansowane kurze łapki postarzają twarz, nadają jej srogiego, zaciętego wyrazu. Może to się stać przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Współczesny świat wymaga doskonałego wyglądu przez długie lata również od mężczyzn, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by także panowie skorzystali z dobrodziejstw, które daje medycyna estetyczna!

Zmarszczki pod oczami u mężczyzn? Pomoże toksyna botulinowa!

Toksyna botulinowa produkowana jest przez bakterie z rodziny Clostridium botulinum. Naturalnie namnażają się one w nieświeżym jedzeniu i wywołują zatrucia pokarmowe. Odpowiednio spreparowana w laboratorium, oczyszczona toksyna botulinowa jest jednak cenioną substancją leczniczą. Jego główną właściwością jest blokowanie odbierania przez mięśnie impulsów nerwowych, co hamuje ich naturalną kurczliwość. Od wielu lat toksyna botulinowa jest więc stosowana jako metoda leczenia chorób neurologicznych (m.in. porażenia mięśniowego) oraz okulistycznych (np. zeza).

Hamowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego przez toksynę botulinową znalazło również szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Blokada kurczliwości mięśni działa zwykle przez kilka miesięcy – toksyna botulinowa wstrzyknięta w niewielkich, ściśle określonych dawkach do konkretnych mięśni przeciwdziała marszczeniu się i fałdowaniu skóry. Skóra pokrywająca dany mięsień ma dzięki temu czas na regenerację. Efekt to wyraźne wygładzenie zmarszczek, odprężenie twarzy oraz przywrócenie jej młodego wyglądu.

Toksynę botulinową na zmarszczki można używać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U panów znajduje ona zastosowanie m.in. w wygładzaniu:

  • zmarszczek poziomych czoła,
  • zmarszczek pionowych między brwiami (tzw. lwie zmarszczki),
  • zmarszczek okolicy oka (tzw. kurze łapki),
  • zmarszczek u nasady nosa,
  • zmarszczek wokół ust,
  • zmarszczek poziomych szyi.

W klinice Estell zmarszczki u mężczyzn wygładzamy przy pomocy certyfikowanych preparatów. Zabieg wykonuje doświadczony lekarz przy użyciu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Warto pamiętać, że korekcja zmarszczek po aplikacji toksyny botulinowej następuje stopniowo. Pierwsze efekty są widoczne po 2-3 dniach od iniekcji, a pełne rezultaty – po około 14 dniach. W zależności od indywidualnych predyspozycji utrzymują się około sześć miesięcy. Później zabieg można powtórzyć.

Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/270961322_Starzenie_sie_twarzy_i_szyi