Masaż ma wszechstronne działanie na całe ciało. Wywiera wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. W zależności od zastosowanej techniki usprawnia krążenie limfy, poprawia ukrwienie skóry, ujędrnia i rozluźnia mięśnie oraz relaksuje. Przedstawiamy najpopularniejsze formy masażu.
Czym jest masaż?
Masaż to zabieg z zakresu fizjoterapii, podczas którego terapeuta oddziałuje na tkanki pacjenta za pomocą bodźców mechanicznych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik masaż działa pobudzająco na: skórę, tkankę łączną, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi, torebki stawowe, układ nerwowy, naczynia krwionośne i limfatyczne. Można wykonywać go manualnie lub przy pomocy różnego rodzaju przyrządów (np. masaż bańką chińską, masaż gorącymi kamieniami) bądź urządzeń (np. rollmasaż).
W zależności od rodzaju masaż może mieć działanie: profilaktyczne, pobudzające, relaksacyjne, przeciwobrzękowe, lecznicze lub ujędrniające. W większości przypadków masaże oddziałują na wiele aspektów jednocześnie. Regularne masaże całego ciała wzmacniają funkcjonowanie układu odpornościowego i mają działanie antystresowe. Masaże wykonuje się w seriach, aby uzyskać pożądane efekty. Liczba zabiegów zależy przede wszystkim od wybranego masażu, stanu zdrowia pacjenta oraz postępów w terapii.
Sposób wykonywania masażu a jego działanie
Reakcją organizmu na masaż jest tzw. odczyn – miejscowy (występujący tylko w masowanym miejscu) lub ogólny (odpowiedź całego organizmu). Bogato unerwiona i unaczyniona skóra odbiera i przetwarza działające na nią bodźce. Pobudzenie miejscowe ograniczonej powierzchni skóry może odruchowo wywołać odczyn na większym obszarze lub wewnątrz ciała. Na podobnej zasadzie opiera się refleksologia, która zaliczana jest do metod medycyny alternatywnej i polega na uciskaniu odpowiednich partii ciała (masaż stóp, twarzy lub dłoni), aby poprawić funkcjonowanie określonych narządów wewnętrznych.
Energia mechaniczna tradycyjnego masażu zamienia się w energię cieplną, dzięki czemu działa na skórę, tkankę podskórną oraz naczynia krwionośne, powodując m.in. poprawę krążenia krwi i limfy. Rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry powoduje zwiększenie przepływu płynów przez tkanki. Ma to pośredni wpływ na poprawę przemiany materii oraz usuwanie toksyn z organizmu.
Konkretne efekty masażu zależą w dużej mierze od jego rodzaju. Jedne techniki służą wyłącznie relaksowi, inne mają przede wszystkim działanie terapeutyczne. Niektóre metody ucisku są szczególnie przydatne w redukcji cellulitu i wyszczuplaniu ciała. Jeśli jednak chcesz sięgnąć po inne metody ujędrniania skóry, warto sprawdzić jakie zabiegi proponuje Warszawska klinika medycyny estetycznej Estell. Szczególnym zainteresowaniem pacjentów cieszy się np. drenaż limfatyczny lub masaż mikropróżniowy, będący rodzajem mechanicznego masażu podciśnieniowego. Ciało masowane głowicami z rolkami wyposażonymi w liczne otwory poddawane jest mikrostymulacji. Zabieg ma bardzo głębokie działanie i pozwala na jednoczesne rozbicie tkanki tłuszczowej, redukcję cellulitu, drenaż limfatyczny i ujędrnienie skóry.
Masaż klasyczny – podstawowe informacje
Zdecydowanie najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym w gabinetach masażu jest masaż klasyczny. Polega on na zastosowaniu łagodnych technik, takich jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, ucisk, oklepywanie, wibracje, roztrząsanie i wałkowanie. Intensywność zabiegu dostosowana jest do potrzeb pacjenta, jednak zazwyczaj masaż klasyczny ma umiarkowaną intensywność. Masażysta sięga po środek poślizgowy (olejek), który ułatwia przesuwanie rąk po ciele i zwiększa komfort pacjenta. Co do zasady masaż klasyczny wykonuje się w stronę serca, czyli w kierunku przepływu krwi. Działanie masażu klasycznego to przede wszystkim: zmniejszenie napięcia mięśniowego, redukcja stresu, poprawa metabolizmu tkanek.
Masaż leczniczy – wskazania i sposób wykonywania
Jak sama nazwa wskazuje, celem masażu leczniczego jest leczenie – wykonuje się go, aby zmniejszyć nasilenie objawów chorobowych lub zapobiegać schorzeniom. Zazwyczaj stosowany jest po konsultacji z lekarzem, jako element szerszej terapii. Rodzaje masażu leczniczego to m.in.: terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, masaż segmentalny, masaż tensegracyjny, drenaż limfatyczny, masaż tkanek głębokich, masaż łącznotkankowy, a także masaż tajski czy masaż szwedzki. Specyficzną formą masażu leczniczego jest akupresura, czyli masaż punktowy, który polega na uciskaniu określonych punktów na ciele.
Wskazania do masażu leczniczego to m.in.:
- dysfunkcje narządu ruchu,
- przewlekłe bóle mięśni,
- wady postawy,
- napięciowe bóle głowy,
- ograniczenia ruchomości stawów,
- stany zapalne mięśni i powięzi,
- przykurcze mięśni,
- zanik mięśni,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- obrzęki,
- zaburzenia snu,
- dysfunkcje czucia.
Masaż relaksacyjny i jego odmiany
Masaż relaksacyjny skupia się na delikatnych ruchach, których celem jest głębokie odprężenie ciała. Ten rodzaj masażu często wiąże się z zastosowaniem różnego rodzaju akcesoriów, np. rozgrzanych kamieni wulkanicznych, stempli ziołowych, pędzli, świec do masażu, mis dźwiękowych, a nawet płynnej czekolady. Podczas tego zabiegu istotne są również określone elementy otoczenia, sprzyjające relaksowi: muzyka relaksacyjna, świece zapachowe, podwyższona temperatura w pomieszczeniu, przyciemnione oświetlenie. Relaksacyjny masaż ma działanie antystresowe i wyciszające, przy okazji rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie. Istnieją różne techniki masażu relaksacyjnego, m.in.:
- masaże egzotyczne,
- masaż stemplami ziołowymi,
- masaż ajurwedyjski,
- masaż shiatsu,
- masaż lomi lomi,
- masaż aromaterapeutyczny,
- masaż rytmiczny,
- masaż energetyzujący,
- masaż synchroniczny,
- masaż czekoladowy.
Dobierz rodzaj masażu do swoich potrzeb
Każdy masaż powinien zostać poprzedzony konsultacją z masażystą, a czasem również z lekarzem (masaż leczniczy). Pacjent musi poinformować terapeutę o swoich dolegliwościach i oczekiwaniach względem masażu. Konsultacja służy również wyjaśnieniu przebiegu zabiegu oraz jego działania. Masażysta przekazuje również zalecenia, jakich należy przestrzegać po odbyciu masażu.
Dobór rodzaju masażu zależy od wielu czynników, m.in. od:
- wieku,
- płci,
- masy ciała,
- budowy ciała,
- ogólnego stanu zdrowia,
- rodzaju choroby,
- indywidualnej reakcji na bodziec,
- celu masażu.
Celem masażu, w zależności od jego typu, jest: relaks i ukojenie nerwów, poprawa elastyczności tkanek, rozluźnienie lub pobudzenie mięśni, rozluźnienie powięzi, poprawienie ruchomości w stawach, poprawienie ukrwienia i odżywienia tkanek, redukcja obrzęków (drenaż limfatyczny), redukcja bólu. Poszczególne rodzaje masażu mają często ze sobą wiele cech wspólnych, np. masaż kręgosłupa może być jednocześnie masażem leczniczym i relaksacyjnym – leczyć ból mięśni i jednocześnie powodować uczucie głębokiego odprężenia.