Zabiegi na twarz po 40. – odmładzające rozwiązania dla dojrzałej cery

5 min
11/10/2023

Cera po 40. roku życia może wykazywać objawy starzenia takie jak utrata blasku i młodzieńczej świeżości, pojawianie się przebarwień i zmarszczek, zaburzenia owalu twarzy spowodowane spadkiem objętości, jędrności i elastyczności. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry zarówno ta samodzielna, jak i profesjonalna? Jakie zabiegi na twarz dla 40-latki będą odpowiednie? Podpowiadamy!

Jak zmienia się kondycja skóry wraz z upływem czasu?

Skóra po 40. roku życia to już skóra dojrzała, potrzebująca wsparcia. Następuje wtedy nasilenie zmian, których skutki zaczynają być widoczne już kilka, kilkanaście lat wcześniej: spowolnienie procesów odnowy komórkowej, osłabienie bariery hydrolipidowej naskórka, spadek aktywność gruczołów potowych i łojowych, spowolnienie produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Oprócz tego dochodzi również do zmniejszenia ilości podskórnej tkanki tłuszczowej, co prowadzi do utraty jędrności i wiotczenia wierzchnich warstw skóry. Ponadto zmienia się także ilość i proporcje żeńskich hormonów, głównie estrogenu i progesteronu, a to właśnie zmiany hormonalne mają duży wpływ na kondycję skóry.

W wyniku wyżej opisanych procesów cera po 40. roku życia coraz bardziej traci jędrność, elastyczność, sprężystość i ładny, równomierny koloryt. Czasami staje się szara, co dodatkowo postarza i nadaje smutnego wyglądu. U każdego proces starzenia przebiega inaczej. Wpływają na niego predyspozycje genetyczne jak również czynniki zewnętrzne, głównie zanieczyszczenia, nieodpowiednia ochrona przeciwsłoneczna czy niewłaściwy sposób pielęgnacji. Z tego powodu poza typowymi skutkami starzenia się skóry mogą pojawiać się także inne niedoskonałości np. teleangiektazje, wykwity, łuszczenie naskórka czy nawet zmiana rysów twarzy.

Czwarta i piąta dekada życia to odpowiedni moment, aby wprowadzić w życie odpowiednie zasady pielęgnacji twarzy zarówno domowej, jak i profesjonalnej, zyskując możliwość zniwelowania oznak starzenia oraz spowolnienia niekorzystnych zmian.

Pielęgnacja – jak dbać o skórę po 40., gdy zaczyna się szybciej starzeć?

Przekroczenie 40. roku życia to dobry czas, by przeanalizować swoje nawyki pielęgnacyjne i zmodyfikować je w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby skóry w tym wieku. Podczas pielęgnacji skóry 40 plus warto pamiętać, że:

  • W każdym wieku bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest dogłębne oczyszczenie skóry – z nadmiaru sebum, pozostałości martwego naskórka i makijażu. Warto używać delikatnych płynów micelarnych lub mleczka do demakijażu, a jeśli jest taka potrzeba, sięgnąć po żel do mycia twarzy. Każdą sesję oczyszczania należy zakończyć przetarciem skóry tonikiem.
  • Podstawą jest nawilżanie, ponieważ wraz z wiekiem skóra staje się coraz podatniejsza na utratę wilgoci, a to sprzyja powstawaniu niedoskonałości. Na dzień do nawilżenia skóry sprawdzi się lekki krem np. z kwasem hialuronowym, który wiąże wilgoć w skórze i zapobiega jej utracie.
  • W zabiegi odmładzające na twarz po 40. roku życia warto już włączyć kremy o działaniu przeciwstarzeniowym. Mogą one zawierać witaminy A, C i E, a także kwas ferulowy, koenzym Q10, flawonoidy i ceramidy.
  • Raz, dwa razy w tygodniu można sięgnąć po delikatny peeling z kwasami hydroksylowymi, który usunie martwy naskórek, wyrówna strukturę skóry i spłyci drobne zmarszczki. Po peelingu warto nałożyć maskę – z witaminami A, C i E, kwasem hialuronowym lub peptydami.
  • Jeśli ktoś chce zadbać o urodę po 40. roku życia, nie może zapominać o kosmetykach specjalistycznych. Na półce w łazience może się pojawić regenerujący krem na noc 40+ – może mieć w składzie lipidy, ceramidy, koenzym Q10 oraz proteiny. Drugi nieodzowny kosmetyk to przeciwzmarszczkowy krem pod oczy – to właśnie te okolice starzeją się najszybciej, a jest to widoczne w postaci cieni pod oczami, wiotkości powiek czy tzw. kurzych łapek.

Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej i odmłodzić skórę?

Szybkość starzenia się skóry zdeterminowana jest dotychczasowym trybem życia. Wiele osób w czwartej i piątej dekadzie życia cieszy się dobrą kondycją cery i szuka jedynie metod profilaktycznych, które spowolnią postęp zmian. U innych natomiast w tym momencie życia zaczyna się walka z widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności skóry. Warto więc skorzystać z konsultacji ze specjalistą w klinice medycyny estetycznej. Oceni on stan skóry, zdiagnozuje jej największe problemy i dobierze zabiegi kosmetyczne lub estetyczne, które pozwolą się z nimi uporać. Profesjonalna pomoc przeznaczona jest dla pacjentek w każdym wieku. Zabiegi odmładzające na twarz po 40. są również dla mężczyzn!

Mitem jest, że po zabiegach medycyny estetycznej efekty są nienaturalne, zanikają indywidualne rysy czy mimika. Owszem niekiedy na łamach kolorowych czasopism można znaleźć zdjęcia gwiazd, które z pewnego rodzaju zabiegami po prostu przesadziły, ale medycyna estetyczna to też medycyna, a więc jej celem jest zadbanie o wygląd pacjenta z najwyższą troską również o jego zdrowie. Odpowiedni zabieg, dopasowany do potrzeb danej osoby może zniwelować oznaki starzenia, zahamować procesy negatywnie wpływające na stan skóry, ale również pomóc rozprawić się z kompleksami, które czasami przez lata zaniżają pewność siebie.

Zabiegi na twarz po 40. – mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu

Wśród wielu zabiegów medycyny estetycznej bardzo szerokie zastosowanie ma mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu i osocze bogatopłytkowe. Polega ona na podaniu w ściśle określone miejsca twarzy – w formie mezoterapii lub kaniulą – komórek macierzystych i czynników wzrostu pozyskanych bezpośrednio z krwi pacjenta, zawieszonych w specjalnym żelu otrzymanym z białek krwi. Wskazania do zabiegu to m.in. utrata elastyczności i jędrności twarzy, zmarszczki oraz skóra zmęczona i pozbawiona blasku. Można go wykonać na większe obszary skóry lub punktowo np. wokół ust albo wokół oczu.

Dobre efekty daje już jeden zabieg mezoterapii autologicznymi czynnikami wzrostu, ale liczba procedur jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Po zakończeniu serii jeden raz, dwa razy do roku można wykonać zabieg przypominający. Efekty? Regeneracja i odżywienie skóry, widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności skóry oraz redukcja zmarszczek.

Zabieg często nie wymaga znieczulenia, ale dla komfortu pacjenta przed jego rozpoczęciem skóra może zostać posmarowana kremem uśmierzającym ból. Od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności. Ewentualny niewielki siniak w miejscu wkłucia można łatwo przykryć makijażem.

Popularne zabiegi – mezoterapia igłowa skóry twarzy z biostymulatorami tkankowymi

Wśród zabiegów odmładzających na twarz i ciało wymienia się także mezoterapię igłową z użyciem biostymulatorów. Indywidualnie dobrane substancje podaje się w formie iniekcji – kilku lub kilkunastu nakłuć w obszar wymagający regeneracji. Biostymulatorem mogą być np. antyoksydanty, związki odżywcze (koktajle witamin i minerałów), preparaty na bazie kwasu mlekowego czy nawilżające (np. kwas hialuronowy).

Mezoterapia igłowa to doskonały zabieg dla osób, którym zależy na naturalnych, ale wyraźnych efektach. Pozwala ona na wprowadzenie preparatów niwelujących defekty do głębokich warstw skóry. Z jej pomocą można subtelnie poprawić napięcie skóry, spłycić zmarszczki, rozjaśnić przebarwienia czy pozbyć się drobnych blizn. Jest to też alternatywa dla bardziej inwazyjnych zabiegów.

Jakie zabiegi na twarz dla 40-latki są małoinwazyjne? Redukcja zmarszczek mimicznych i utrwalonych bruzd

Po 40. coraz bardziej widoczne stają się zmarszczki – i to nie tylko te drobne, powierzchowne, ale również głębokie bruzdy np. lwia zmarszczka na czole czy bruzdy nosowo-wargowe. Pierwsze, najbardziej widoczne oznaki procesu starzenia się skóry mają związek z ekspresją mimiczną, za którą odpowiadają skurcze licznych mięśni twarzy. Z czasem zmarszczki mimiczne ulegają utrwaleniu, ale można to spowolnić, np. podając niewielką ilość toksyny botulinowej, która hamuje przekaźnictwo nerwowe na danym obszarze skóry i prowadzi do odwracalnego rozluźnienia mięśni.

Natomiast utrwalone zmarszczki mimiczne i głębsze bruzdy można zredukować, stosując wspomniane wypełniacze tkankowe o właściwościach biostymulujących. Obecnie stosowane preparaty nie tylko tworzą podporę dla skóry, ale też w czasie wchłaniania odżywiają i nawilżają tkanki. Dodatkowa stymulacja prowadzi do poprawy kondycji cery, dając jednocześnie naturalnie wyglądające efekty.

Laserowe zabiegi odmładzające na twarz po 40. pobudzające produkcję kolagenu i poprawiające jędrność

Za widoczne objawy starzenia odpowiadają zmiany w strukturze skóry, głównie spadkiem produkcji kolagenu i rozciągnięciem jego włókien, co skutkuje wiotczeniem tkanek i utratą owalu twarzy. Należy więc dotrzeć do głębszych warstw skóry właściwej. W tym celu zastosowanie znajdują zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych energii – laserowe emitujące wiązkę promieniowania o różnej częstotliwości, ultradźwięki czy fale radiowe.

Jedną z dostępnych metod jest zabieg laserem frakcyjnym, który prowadzi do wytworzenia mikrouszkodzeń termicznych. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny, a to skutkuje poprawą napięcia skóry, spłyceniem zmarszczek i redukcją wielu innych niedoskonałości np. hiperpigmentacji.

Urządzeniem chętnie stosowanym do stymulacji skóry i redukcji wielu niedoskonałości jest laser tulowy. Umożliwia on precyzyjne dobranie parametrów do potrzeb danej pacjentki, ponieważ działa aż w trzech trybach – ablacyjnym, nieablacyjnym i subabablacyjnym. Dzięki temu, w zależności od wskazań, można dotrzeć do wybranych warstw naskórka, skóry właściwej i jej warstwy podstawnej.

Efekt liftingu można uzyskać także za pomocą  technologii HIFU (skoncentrowanych ultradźwięków), które podgrzewają wewnętrzne warstwy skóry poprzez wprowadzanie cząsteczek w mikrodrgania. Zabiegi takie intensywnie pobudzają procesy regeneracyjne skóry i nie wymagają ingerencji w naskórek.

Przekroczenie 40. roku życia nie oznacza, że trzeba koniecznie godzić się z efektami upływającego czasu. Właściwa dbałość o cerę oraz dopasowane do potrzeb zabiegi estetyczne pozwolą dłużej cieszyć się młodym, świeżym wyglądem.

Źródła:

  1. Kołaczek A.: Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
  2. Jankowiak W., Winter J.: Zastosowanie mezoterapii igłowej w kosmetologii. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2/2021 / vol. 10. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/04/ACM-2021-02-vB-Jankowiak.pdf
  3. Zegarska B., Woźniak M.: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 153–159. https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf
  4. Mlosek R.K., Malinowska S., Serafi n-Król M.: Użyteczność ultrasonografii wysokiej częstotliwości w monitorowaniu terapii odmładzającej skórę twarzy przy zastosowaniu tri – polarnych fal radiowych(RF).